Home
OD "BALVAN REVOLUCIJE" DO VUKOVARA
Srbin iz Hrvatske, koji je 1990. učestvovao u osnivanju Srpske Demokratske Stranke i bio član njenog glavnog odbora, prvi svedok optužbe u nastavku suđenja Slobodanu Miloševiću po optužnicama za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu
Slobodan Milošević u sudnici Tribunala
Prvi svedok optužbe u hrvatsko – bosanskom delu suđenja Slobodanu Miloševiću svedočio je sa zaštićenim identitetom, likom i izmenjenim glasom i velikim delom na zatvorenoj sednici.
Razočaran nerazumevanjem Račanove Socijal-demokratske partije za probleme Srba u Hrvatskoj, svedok je pristupio Srpskoj demokratskoj stranci (SDS) krajem 1990. i ubrzo je postao član njenog glavnog odbora. U to vreme, svedočio je, Srbi u Hrvatskoj su se osećali nesigurno, bojali su se za svoje živote i imovinu. Kreiranju opšte atmosfere straha i neizvesnosti doprinosile su demonstracije SDS-a na kojima je hrvatska vlast nazivana "ustaškom", kao i mediji u Hrvatskoj i iz Srbije koji su davali veliki medijski prostor i značaj najekstremnijim političarima.
Kao posledica podele na "radikale" koji su bili za borbu protiv Hrvatske vlasti i "umerene" koji su bili za dijalog i toleranciju, došlo je do rascepa u SDS. Usledili su referendumi, organizovani od strane "radikala", prvi za "kulturnu autonomiju" Srba u Hrvatskoj, a zatim i referendum za "ostanak u Jugoslaviji." A onda su počeli sukobi - u Pakracu, Plitvicama, Borovom selu - koji su se završavali intervencijom JNA nakon koje bi teritorija ostajala u rukama lokalnih Srba.
Prema mišljenju svedoka, Milan Babić, predsednik SAO Krajine, je koristio sukobe i radikalizaciju srpskog stanovništva za ličnu promociju i borbu protiv Jovana Raškovića koji se zalagao za pregovore sa Zagrebom. Goran Hadžić, koji je zamenio Babića posle prihvatanja Vensovog plana za Hrvatsku, nastavio je njegovu politiku, a svedok ga je opisao kao "ekstremistu" i "neozbiljnog čoveka", koji je voleo da živi udobno.
Oba predsednika SAO Krajine su, prema svedočenju C-037, održavali "bliske kontakte" sa vlastima u Beogradu i rukovodstvom Srba u Bosni. Milan Babić se više puta sastajao sa Radovanom Karadžićem, a Milan Martić je učestvovao u probijanju koridora u Bosanskoj Posavini i borbama kod Doboja tokom 1992. Krajem 1990. delegacija Srba iz Hrvatske se sastala sa tadašnjim predsednikom Srbije, Slobodanom Miloševićem i predsednikom "krnjeg predsedništva" Jugoslavije, Borisavom Jovićem. Kontakti su nastavljeni preko Budimira Košutića, tadašnjeg zamenika predsednika vlade, Brane Crnčevića i drugih ličnosti iz javnog i političkog života Srbije.
Posle upozorenja tužioca Džefrija Najsa/Geoffrey Nice da predstavnici nekih medija pokušavaju da otkriju i objave identitet zaštićenog svedoka, predsedavajući sudija, Ričard Mej/Richard May, je "jasno stavio do znanja" novinarima i urednicima da se otkrivanje identiteta zaštićenog svedoka smatra nepoštovanjem suda, za koje je zaprećeno kaznom od 100.000 eura i/ili kaznom zatvora do 7 godina.
Svedočenje zaštićenog svedoka C-037 se nastavlja u ponedeljak.
Vezani izvještaji
- Predmet : Milošević Slobodan - "Kosovo, Hrvatska i Bosna"
- 2002-09-26 ZLOČINAČKI PODUHVAT "NEZAMISLIV" BEZ MILOŠEVIĆA
- 2002-09-25 SUĐENJE MILOŠEVIĆU: POVRATAK NA POČETAK
- 2002-09-24 KO JE PRISLUŠKIVAO MILOŠEVIĆA
- 2002-09-30 MILOŠEVIĆEV PRIGOVOR NA KORIŠĆENJE PRISLUŠKIVANIH RAZGOVORA
- 2002-10-01 KOGA JE SVE, I KAKO, ISKORISTIO SLOBODAN MILOŠEVIĆ
- 2002-10-02 DUEL MILOŠEVIĆ - MESIĆ
TV Tribunal 118
PRIZNANJE I ŽALJENJE: Biljana Plavšić priznala krivicu za progone
SAMIT U SUDNICI: Stjepan Mesić svedočio protiv Slobodana Miloševića
GENOCID U PRIJEDORU: Izostala nagodba optužbe i odbrane doktora Stakića
SVEDOCI ILI ŠPIJUNI: Mogu li se novinari prisiljavati na svedočenje
NOVA OPTUŽNICA ZA SREBRENICU: Postoji li "francuska veza" u srebreničkom genocidu