Home
ODMAZDA ILI LEGITIMNA VOJNA AKCIJA
Svedok odbrane policijskog generala Vlastimira Đorđevića tvrdi da akcija u Korenici i Meji nije bila "odmazda" za smrt policajca Praščevića već operacija koju je trebalo sprovesti mnogo ranije kako bi se suzbile terorističke aktivnosti OVK
Momir Stojanović, svjedok odbrane Vlastimira Đorđevića
U unakrsnom ispitivanju bivšeg načelnika bezbednosti Prištinskog korpusa VJ Momira Stojanovića, tužiteljica je sugerisala da je akcija u dolini Caragoj, 27. i 28. aprila 1999. godine, bila "odmazda" za smrt svedokovog rođaka Milutina Prašćevića, inače inspektora u SUP Đakovica. Prema kosovskoj optužnici protiv načelnika Resora Javne bezbednosti MUP Srbije Vlastimira Đorđevića, u toj akciji, u selima Meja i Korenica je ubijeno više stotina albanskih civila a preostali su proterani iz okoline Đakovice.
Po svedoku, akcija nije imala nikakve veze sa ubistvom Praščevića i sa vojničkog stanovišta je trebalo da bude preduzeta mnogo ranije jer je Vojska Jugoslavije, sa tih prostora bila često na udaru "terorista". Stojanović tvrdi da je svakodnevno dobijao informacije organa bezbednosti u kojima nije bilo navedeno da su pripadnici Vojske Jugoslavije na Kosovu, pa tako ni u dolini Caragoj, činili bilo šta protivno odredbama međunarodnog humanitarnog prava.
Stojanović je rekao da je za ubistvo oko 300 albanskih civila u selu Meja prvi put čuo kada je u Tribunalu svedočio na poziv odbrane komandanta Prištinskog korpusa Vladimira Lazarevića. Tada mu je, kaže, rečeno da su leševi tih civila pronađeni 2000. ili 2001. godine u "nekim hladnjačama". Pošto je nakon informacija koje je dobio na suđenju kosovskoj šestorki "posumnjao" da je u dolini Caragoj počinjen zločin, svedok se o tome raspitao kod organa bezbednosti koji su mu rekli da "vojska nije učestvovala u zločinima".
Prema optužnici, leševi žrtava iz Korenice i Meje su pronađeni u masovnoj grobnici u Batajnici, nedaleko od Beograda, za koju je Stojanović, kako tvrdi, "saznao iz medija". Đorđević se tereti da je organizovao prebacivanje leševa sa Kosova na tajne lokacije u Srbiji. Mada je od 2003. do 2005. godine bio šef vojne bezbednosti Srbije i Crne gore, Stojanović tvrdi da "nije bilo razloga" da o tome sprovede istragu. Kaže da niko od nadležnih organa nije tražio od njega da bilo šta istražuje a i da je takav zahtev postojao bilo bi, objašnjava, "jako teško" sprovesti istragu zbog "nedostatka svedoka" i nemogućnosti Srba da "bezbedno odu na prostor Đakovice".
Svedočenje Momira Stojanovića biće završeno sutra.
Vezani izvještaji
- Predmet : Đorđević - "Kosovo"
- 2010-02-24 NEOBAVEŠTENI OBAVEŠTAJAC
- 2010-02-22 SUDIJA: ODBRANA "GUBI IZ VIDA OPTUŽNICU"
- 2010-02-19 "POSEBAN ČOVEK" U ODBRANU ĐORĐEVIĆA
- 2010-02-26 ŠTURE INFORMACIJE O UZROCIMA I POSLJEDICAMA
- 2010-03-01 SVEDOK: "MINISTAR PREUZEO ĐORĐEVIĆEVA OVLAŠĆENJA"
- 2010-03-02 MISTERIOZNE NAMERE MINISTRA POLICIJE
TV Tribunal 442
POSLEDNJI SA "LISTE ČEKANJA": Počelo suđenje generalu Zdravku Tolimiru
"ČEDO NE BU'Š SE VRNUL": Kome su bili namenjeni kninski grafiti?
PLAN "DRINA": Obmanjivali neprijatelja a obmanuli saveznike
(NE)SPREMNOST ZA ODBRANU: Da li je rat "pao sa neba"
ZATOČENICI ILI ŠTICENICI: Ko je policiji uvalio "vruć krompir"
ČEKAJUĆI PRAVDU: Glas žrtava na konferenciji o tribunalovom nasleđu