Home
VOJSKA JUGOSLAVIJE SKRIVA GENERALA MLADIĆA
Upozorenje Karle del Ponte Savetu bezbednosti:
Glavni tužilac Haškog suda optužila savezne vlasti u Beogradu da sprečavaju nastojanja vlade Srbije da se uspostavi tražena saradnja sa Međunarodnim tribunalom .- Savet bezbednosti je još pre tri godine doneo rezoluciju kojom se nesaradnja sa Hagom ne može pravdati nedostatkom odgovarajućih domaćih zakona - Istraga povodom nedavnih zločina na Kosovu i u Makedoniji
Carla del Ponte
Glavni tužilac Haškog tribunala Karla /Carla del Ponte upozorila je Savet bezbednosti da vlasti u Beogradu i Banja Luci nastavljaju opstrukciju nastojanja Međunarodnog tribunala da se privedu pravdi svi optuženi za ratne zločine u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu. Del Ponteova je, u istupanju na današnjoj sednici Saveta bezbednosti, bila posebno kritična prema saveznim vlastima u Beogradu, optužujući ih da – dok verbalno prihvataju obaveze koje SRJ ima prema Međunarodnom krivičnom sudu za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (ICTY) - u praksi sprečavaju nastojanja republičke vlade Srbije da ta saradnja Beograda sa Hagom krene kolosekom koji je jedino prihvatljiv za međunarodnu zajednicu.
"Slika naše saradnje sa SR Jugoslavijom vrlo je složena i, često, obeshrabrujuća. U saradnji sa premijerom Đinđićem i srpskim vlastima na republičkom nivou postigli smo dobre rezultate, kad je reč o hapšenju optuženih i pristupu dokazima. Prebacivanje Slobodana Miloševića u nadležnost Tribunala predstavljalo je prelomni događaj i hrabar korak vlade Srbije. Ali, saradnja na saveznom nivou čini se da je blokirana iz domaćih političkih razloga. Uprkos svojim izjavama, savezne institucije opstruiraju rad mog predstavništva u Beogradu", rekla je Karla del Ponte, u svom redovnom izveštaju Savetu bezbednosti, osnivaču Haškog tribunala. "Potreban nam je pristup dokumentima, arhivama i svedocima. Međutim, na saveznom nivou u Beogradu uskraćuje nam se pristup tim važnim dokaznim materijalima, sa objašnjenjem da ne postoji zakonski osnov koji bi to dozvoljavao. Istovremeno, dok jugoslovenske savezne vlasti nastavljaju da objašnjavaju kako je za saradnju SRJ sa Tribunalom neophodno prethodno usvajanje odgovarajućeg zakona, sa njihove strane ne vidi se napor da se ubrza donošenje tog zakona. Naprotiv".
Posle ove generalne osude jugoslovenskog političkog vrha - a i kao dokaz svoje tvrdnje da se u Beogradu, i posle uspostavljanja demokratske vlasti, malo toga suštinski promenilo na tom ključnom terenu saradnje sa Hagom - Del Ponteova je ("sa žaljenjem", kako je naglasila) obavestila Savet bezbednosti da general Ratko Mladić, optužen za najteže ratne zločine u svojstvu nekadašnjeg komandanta oružanih snaga bosanskih Srba, živi i dalje neuznemiravan u SRJ "pod zvaničnom zaštitom" Vojske Jugoslavije. Tim povodom, ona je upozorila da istovetan tretman "zaštite od domaćeg i međunarodnog pravosuđa" imaju u Srbiji i trojica oficira bivše JNA (Šljivančanin, Mrkšić i Radić), optuženih za ratni zločin u Vukovaru, 1991.
"Pre tri godine, novembra 1998, Savet bezbednosti usvojio je Rezoluciju 1207 po kojoj nijedna država ne može da koristi odredbe svog domaćeg zakonodavstva - ili njihovo odsustvo - kao obrazloženje za nesaradnju sa Međunarodnim tribunalom. Međutim, i pored naših zahteva za hapšenje i transfer "vukovarske trojke", Vojska Jugoslavije nastavlja da ih štiti, sa odobrenjem savezne vlade u Beogradu", navodi se u izveštaju glavnog tužioca Haškog tribunala, uz zabrinjavajuću konstataciju da se i dalje proširuje lista optuženih za ratne zločine koji imaju svoje utočište u SRJ. "Umesto nedvosmislene podrške vladi Srbije, umesto da se zauzme jasan stav o saradnji sa Tribunalom, savezne vlasti u Beogradu čine sve što je moguće da zaustave našu ionako limitiranu saradnju sa republičkim vlastima, koje nastoje sa svoje strane da nam što više pomognu".
Govoreći o situaciji u Bosni i Hercegovini, Karla del Ponte je ocenila kao najproblematičniju (ne)saradnju sa Republikom Srpskom, u kojoj se, kako je navela, već skoro sedam godina krije njen bivši predsednik Radovan Karadžić, optužen za zločine u ratu 1992-95. Izražavajući očekivanja da će ta saradnja uznapredovati posle nedavnog usvajanja odgovarajućeg zakona u Skupštini RS, ona je u izveštaju Savetu bezbednosti - navodeći kao "primer za ugled" - navela odluku Federacije BiH da se prebaci u Hag nekoliko doskorašnjih vodećih generala. "Iako vlasti u Sarajevu ukazuju na političke teškoće koje mogu da se pojave kao rezultat njihove saradnje sa Tribunalom, oni ih ne uzimaju kao opravdanje da ne sarađuju", rekla je Karla del Ponte, upozoravajući, s tim u vezi, i na propust vlade Hrvatske da se primene odgovarajuće mere kojima bi se obezbedilo izručenje optuženog generala Ante Gotovine.
Glavni tužilac Međunarodnog tribunala obavestila je Savet bezbednosti i o pokretanju postupka protiv više osoba osumnjičenih za zločine na Kosovu, posle uspostavljanja međunarodne civilne i vojne uprave u pokrajini, kao i protiv osumnjičenih za zločine tokom nedavnih sukoba u Makedoniji.
Slobodan Pavlović
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2001-11-26 HAG TRAŽI INTERVENCIJU UJEDINJENIH NACIJA
- 2001-11-26 HAŠKI TRIBUNAL I GENOCID U BOSNI I HERCEGOVINI
- 2001-11-25 VAŠINGTON: KOMPLETIRATI MILOŠEVIĆEVO DRUŠTVO U HAGU
- 2001-11-28 NOVA VIJEĆA ZA NOVA SUĐENJA
- 2001-11-28 PAVKOVIĆ, LUKIĆ I "LEGIJA" POD ISTRAGOM HAŠKOG TUŽILAŠTVA
- 2001-11-28 SAVET BEZBEDNOSTI: HAŠKI TRIBUNAL NA PRAVOM PUTU
TV Tribunal 80
SAVET BEZBEDNOSTI UN: Carla del Ponte optužuje Vojsku Jugoslavije da štiti Ratka Mladića
HAŠKI TRIBUNAL: Nastavljena suđenja za Višegrad, Mostar i Bosanski Šamac
SUĐENJE ZA ZLOČINE U CENTRALNOJ BOSNI: Zapovednici Armije BH traže više vremena za pripremu odbrane
TUŽILAŠTVO: Osam oficira VJ i MUP Srbije pod istragom za zločine na Kosovu
INTERVJU: Sudija Patriša Vold o lekcijama koje je naučila u Tribunalu