Home



"NEFORMALNA SAZNANJA" O LOGORIMA U BILEĆI




Bivši šef policije u opštini Ljubinje u istočnoj Hercegovini kaže da je "iz razgovora" čuo da su Muslimani bili zatvoreni u Đačkom domu i stanici policije u susednoj opštini Bileća, ali da nije imao zvanične informacije o tome ko je naredio hapšenja i obezbeđivao te zatočeničke objekte

Aleksandar Krulj, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuAleksandar Krulj, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Bivši načelnik policijske stanice u opštini Ljubinje Aleksandar Krulj završio je iskaz na suđenju prvom ministru policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i načelniku Centra službe bezbednosti Stojanu Župljaninu. Oni se terete za zločine koje su pripadnici srpske policije počinili nad Muslimanima i Hrvatima širom Bosne i Hercegovine tokom 1992. godine.

Branilac prvooptuženog Stanišića pitao je svedoka da li je imao zvanična saznanja o postojanju "sabirnih centara" u Bileći koja je bila susedna opština, a Krulj je tvrdio da o tome zna samo "iz razgovora". U tim razgovorima je, kaže, čuo da se u Đačkom domu i prostorijama SJB nalaze pritvoreni Muslimani koji su, kako mu je rečeno, "uhapšeni tokom borbi u gradu". Tvrdi da nije čuo ko je naredio njihovo hapšenje, kao ni ko je obezbeđivao objekte. Prema optužnici ta dva objekta su od juna do decembra 1992. godine služila kao zatočenički centri, a više muškaraca je preminulo usled premlaćivanja u stanici policije.

Odbrana Stojana Župljanina sugerisala je da je ustvari vojska obučavala i naoružala "samozvanu" specijalnu jedinicu policije o kojoj je svedok govorio tokom glavnog ispitivanja. Svedok se danas složio da je i to "možda verovatno". Krulj je, međutim, u glavnom ispitivanju tvrdio da je jedinicu osnovala vlada SAO Hercegovine, a da su u njenom sastavu bili "uglavnom kriminalci".

Dragan Krgović, branilac drugooptuženog, je predočio zapisnik sa sastanka načelnika SJB i CSB održanog u Beogradu u julu 1992. godine, na kom Župljanin ukazuje na probleme u radu policije. Župljanin se, prema zapisniku, žali da vlada SAO Krajine i lokalne vlasti finansiraju MUP i predlaže da finansiranje mora da ide direktno iz budžeta Srpske republike BiH. Branilac je svedoku sugerisao da to znači da su lokalne vlasti "koristile situaciju i pokušale da utiču i komanduju policijom", a Krulj se složio da je "u početku" bilo tako.

U dodatnom ispitivanju tužiteljica se bavila stavljanjem policije pod komandu vojske o čemu je juče govorio branilac Miće Stanišića. Svedok je prihvatio da je "imao izbor, a ne obavezu" da odluči da li će deo policije pretpočiniti vojsci. On se takođe složio da bi policija mogla da pokrene istragu i podnese krivičnu prijavu civilnom tužilaštvu ukoliko bi pripadnik policije počinio krivično delo tokom perioda kada je bio pretpočinjen vojsci. Na tužilaštvu bi onda bilo da donese konačnu odluku o prosleđivanju predmeta vojnim sudskih organima.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 429

BOJKOT: Sudska premijera bez glavnog lika
"NAORUŽANI NAROD": Da li je u Herceg Bosni uopšte bilo civila?
GROBNICA NA KRAJU GRADA: Gdje su sahranjene žrtve terora u Brčkom