Home
ODBAČENA KARADŽIĆEVA ŽALBA NA "SPORAZUM SA HOLBRUKOM"
Navodni sporazum o imunitetu, po Žalbenom veću, ne bi ni na koji način obavezivao Tribunal čak i ako bi se dokazalo da je Holbruk delovao u ime Saveta bezbednosti ili haškog tužilaštva. Da bi bio obavezujući, taj sporazum bi u prvom slučaju morao da bude ratifikovan rezolucijom Saveta bezbednosti, a u drugom saglasnošću sudija ili Pretresnog veća, bez čega tužilac ne može da povuče već potvrđenu optužnicu
Radovan Karadžić u sudnici Tribunala
Odbacivanjem žalbe Radovana Karadžića na odluku Pretresnog veća od 8. jula ove godine kojom je odbijen njegovog prigovor na nadležnost Tribunala – na bazi sporazuma o imunitetu koji je navodno zaključio sa Ričardom Holbrukom/Richard Holbrooke – Žalbeno veće je otklonilo jednu od poslednjih prepreka za početak suđenja bivšem predsedniku Republike Srpske, optuženom za genocid i druge zločine u BiH. Ostaje još samo da se sačekaju odluke o Karadžićevoj žalbi na datum početka suđenja i njegovom zahtevu za diskvalifikaciju sudije Berda/Baird zbog navodno poodmaklih godina.
Ne upuštajući se u utvrđivanje činjenica o (ne)postojanju "Holbrukovog sporazuma", Žalbeno veće je pri odlučivanju posebno razmotrilo tri pravna pitanja. Prvo, da li se nadležnost Tribunala može ograničiti isključivo rezolucijom Saveta bezbednosti UN
(SBUN); drugo, da li bi Tribunal bio u obavezi ako je navodni sporazum zaključen u ime tužilaštva i, treće, da li bi takav sporazum – prema doktrini "zloupotrebe procesa" - sprečio Tribunal da ostvari svoje nadležnosti.
U razmatranju prvog pitanja, Žalbeno veće je pošlo od toga da je Savet bezbednosti UN rezolucijom usvojio Statut Tribunala, koji definiše razmere i granice njegove nadležnosti. Ta se nadležnost može menjati isključivo rezolucijama SB ali, kako se navodi, Žalbeno veće "primećuje da nema rezolucije koja bi žalioca "isključila iz sfere tribunalove nadležnosti". Čak i ako bi bile tačne tvrdnje optuženog da je Holbruk delovao u ime Saveta bezbednosti, to ne bi ograničilo tribunalovu nadležnost, sem ukoliko navodni sporazum o imunitetu ne bi bio ratifikovan njegovom rezolucijom.
Do sličnog odgovora Žalbeno veće je došlo i u razmatranju drugog pitanja. Zaključilo je, naime, da Tribunal ne bi bio obavezi čak i kada bi navodni sporazum o imunitetu mogao da se pripiše tužilaštvu. U vreme kada je taj sporazum navodno zaključen postojale su dve optužnice protiv Karadžića, koje tužilaštvo nije moglo da povuče bez saglasnosti sudija ili kompletnog Pretresnog veća.
U prvostepenoj odluci se konstatuje da Karadžić nije pokazao da je došlo do bilo kakve zloupotrebe koja bi dovela u pitanje njegovo pravo na fer suđenje, kao i da se "navodna obećanja treće strane koja nema veze sa Tribunalom", ne mogu podvesti pod doktrinu zloupotrebe procesa. Žalbeno veće je otišlo korak dalje zaključujući da – čak i kad bi sve Karadžićeve tvrdnje bile tačne – njegovo "očekivanje da mu se neće suditi" ne predstavljaju zloupotrebu koja bi zahtevala obustavu postupka. Ukazujući da je okončavanje nekažnjivosti i kažnjavanje najtežih ratnih zločina jedan od fundamentalnih ciljeva Tribunala, Žalbeno veće zaključuje da "osobe optužene za takve zločine ne mogu imati nikakva legitimna očekivanja imuniteta".
Vezani izvještaji
- Predmet : Karadžić
- 2009-10-08 KARADŽIĆEV SAVETNIK DOBIO PRAVO OBRAĆANJA VEĆU
- 2009-10-06 POČETAK SUĐENJA NEIZVESAN – OPTUŽNICA NEPROMENJENA
- 2009-10-02 KAKO KARADŽIĆ ZAMIŠLJA SVOJE SUĐENJE
- 2009-10-15 SUĐENJE KARADŽIĆU POČINJE 26. OKTOBRA
- 2009-10-19 DOSTAVLJENA OPERATIVNA OPTUŽNICA PROTIV KARADŽIĆA
- 2009-10-21 ODBAČEN KARADŽIĆEV ZAHTEV ZA DISKVALIFIKACIJU SUDIJE BERDA
TV Tribunal 427
INTERVJU: Predstavljamo sudiju O-Gon Kvona
"ZAŠTITNE MJERE": Opljačkani i zatočeni iz sigurnosnih razloga
LOGIKA ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Ako su odvedeni muškarci, nelogično je ostaviti žene i djecu