Home



KAKO JE KRIZNI ŠTAB "POMAGAO" NESRBIMA U KOTOR VAROŠI




Odluka da Hrvati i Muslimani koji su napuštali Kotor Varoš 1992. godine, ne mogu da sa sobom ponesu više od 300 nemačkih maraka, doneta je kako bi se oni "zaštitili od pljačkaša", tvrdi tadašnji predsednik SDS i Kriznog štaba Kotor Varoši

Nedeljko Đekanović, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuNedeljko Đekanović, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Nedeljko Đekanović, predsednik lokalnog odbora SDS u Kotor Varoši i opštinskog Kriznog štaba, govorio je na procesu čelnicima policije bosanskih Srba o iseljavanju i pritvaranju nesrba iz ove opštine tokom 1992. godine. Đekanović je nevoljni svedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu i svedoči po obavezujućem nalogu Pretresnog veća.

Opštinski Krizni štab, koji je u julu 1992. godine preimenovan u Ratno predsedništvo, po Đekanoviću, nikada nije organizovao iseljavanje Hrvata i Muslimana, već je, naprotiv, "pokušavao da pomogne" onima koji odlaze. Tužiteljica je međutim sugerisala da je Krizni štab odlukom da onima koji se iseljavaju ne sme biti dozvoljeno da sa sobom nose više 300 nemačkih maraka zapravo pomogao u oduzimanju novca od hrvatskog i muslimanskog stanovništva.

Đekanović je to negirao pošto su, po njemu, ljudi sa većom količinom gotovine "mogli biti meta pljačkaša". Na pitanje tužiteljice ko su bili ti pljačkaši od kojih su ih štitili, svedok je rekao da se radilo o pojedincima iz redova srpske policije.

Tužiteljica je, takođe, svedoku predočila odluku Kriznog štaba kojom se gradska Pilana privremeno pretvara u zatvor. Iako je potpisom overio tu odluku Đekanović je danas tvrdio da se radi o "terminološkoj greški". Po njemu Pilana nije bila zatvor pošto se u njoj nalazio "manji broj pritvorenika", dok su ostali, tvrdi, "dolazili dobrovoljno, nakon što su ostali bez domova". Ipak Đekanović je rekao da "ne zna" da li je bilo razdvajanja pritvorenika od onih koji su navodno dobrovoljno potražili zaštitu u Pilani.

Prema optužnici protiv Stanišića i Župljanina u objektu Pilana zatvarani su uglavnom deca, muškarci nesposobni za vojnu službu i žene koje su sistematski silovane. Đekanović tvrdi da nije bilo masovnih silovanja, već da je bilo "jedno ili dva" za koja je, kaže, čuo tek godinu dana kasnije. Na pitanje zašto je tako siguran da nije bilo silovanja, Đekanović je rekao da je "u potpunosti siguran" zato što, kako je rekao "jednostavno zna da je bilo tako".

Svedočenje Nedeljka Đekanovića biće nastavljeno u ponedeljak. Veće je danas kratko saslušalo i iskaz zaštićenog svedoka ST-13, Muslimana iz Kotor Varoši koji je potvrdio da je 25. juna 1992. godine preživeo pogubljenje u dvorištu Doma zdravlja. Pripadnici specijalne policije su prema optužnici tog dana pogubili "veći broj muškaraca". Transkript iskaza svedoka ST-13 koji je o tome svedočio i na suđenju Radoslavu Brđaninu, u junu 2003. godine, uveden je u danas u dokaze, nakon čega se unakrsno ispitivanje od strane branilaca odvijalo uglavnom na raspravama zatvorenim za javnost.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 427

INTERVJU: Predstavljamo sudiju O-Gon Kvona
"ZAŠTITNE MJERE": Opljačkani i zatočeni iz sigurnosnih razloga
LOGIKA ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Ako su odvedeni muškarci, nelogično je ostaviti žene i djecu