Home
OD BETONIRKE DO MANJAČE
U svom trećem iskazu pred Haškim tribunalom Mirzet Karabeg, bivši predsednik Izvršnog veća opštine Sanski Most, a potom i zatočenik logora Manjača i Betonirka na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu još jednom potvrdio da je bio redovno zlostavljan tokom pet meseci boravka u zatvorima bosanskih Srba
Mirzet Karabeg, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu
Mirzet Karabeg, bivši zatočenik logora Manjača i Betonirka u Sanskom Mostu, svedočio je danas treći put pred Tribunalom, Nakon što je 2003. godine svedočio u predmetu protiv Radoslava Brđanina i Momira Talića, a godinu dana kasnije i na suđenju Momčilu Krajišniku, Karabeg je ovog puta došao u Hag kao svedok optužbe na tek započetom procesu Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, bivšim čelnicima policije bosanskih Srba.
Pošto je u dokaze uveden transkiprt Karabegovog svedočenja u predmetu Brđanin-Talić, tužilac je u kratkom glavnom ispitivanju svedoku pokazao fotografije logora Manjača i zatočeničkog objekta Betonirka u Sanskom Mostu. Karabeg je potvrdio da je u štalama Manjače i garažama Betonirke proveo ukupno nešto više od pet meseci – od hapšenja 25. maja do razmene 31. oktobra 1992. godine. Razmenjen je zajedno sa još šezdesetak 60 logoraša Manjače u mestu Turbe kod Travnika. Svedok je u prethodnim svedočenjima opisao kako su tokom tih pet meseci njega i druge zatočenike tukli, ponižavali, zlostavljali, kako bi ih primorali da priznaju dela koja nisu počinili.
U unakrsnom ispitivanju branilac Miće Stanišića, bivšeg ministra policije bosanskih Srba, fokusirao se na period nakon napuštanja logora i ukazivao da su i Muslimani osnivali ratne štabove i predsedništva. Karabeg je potvrdio da se po izlasku iz logora, kao bivši predsednik Izvršnog veća opštine Sanski Most, ponovo aktivno uključio u politički život i postao član izmeštenog ratnog predsedništva opštine.
Odbrana drugooptuženog Stojana Župljanina počela je unakrsno ispitivanje koje će biti završeno sutra.
Pre Karabegovog iskaza završeno je unakrsno ispitivanje bivšeg policajca, bosanskog Hrvata, koji je svedočio zaštićen pseudonimom ST-27. On je od juna do novembra 1992. godine bio u zatočeništvu bosanskih Srba, gde je često premlaćivan od strane kolega policajaca. Nakon pet meseci zatočeništva pušten je uz obrazloženje da je istragom utvrđeno da nema razloga za krivično gonjenje.
Odbrana Stojana Župljanina, tadašnjeg načelnika Centra Službi bezbednosti u Banja Luci, tvrdila je da je u slučaju svedoka ST-27 primenjena celokupna zakonska procedura od krivične istrage do oslobađanja. Svedok je, međutim, rekao da "maltretiranje i mlaćenje" ne smatra zakonom propisanom procedurom.
Na kraju iskaza ST-27 Župljaninov branilac se, u ime svog klijenta, izvinio svedoku tvrdeći da je optuženi tek u Hagu – čitajući njegovu izjavu – saznao šta mu se zaista dogodilo u zatočeništvu bivših kolega.
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2009-10-02 BATINE OD BIVŠIH KOLEGA
- 2009-10-01 SVEDOČENJA ŽRTAVA SILOVANJA U KOTOR VAROŠI
- 2009-09-30 BEZ LOGIKE U KOTOR VAROŠI
- 2009-10-06 "FAŠISTODNA STRATEGIJA UNIŠTENJA"
- 2009-10-07 SRBI SU BILI NAJBRŽI
- 2009-10-08 SAMOVOLJA BANJALUČKIH SPECIJALACA
TV Tribunal 426
ODBROJAVANJE: Raščišćavanje terena za suđenje Radovanu Karadžiću
HOMO UNIVERSALIS PRALJAK: Snažna muška ličnost, zapovjednik, psiholog, pedagog i otac
MANJAČA I BETONIRKA: Kako jer izgubljen nacionalni ključ u Sanskom Mostu
ČERMAK O GRUBORIMA: Na papiru zločin, pred kamerom bitka