Home
TUŽILAC: DOŽIVOTNI ZATVOR ZA "NAJGORI ČIN NEČOVEČNOSTI"
U danas objavljenom završnom podnesku, tužilac obrazlaže zašto je doživotni zatvor "jedina moguća kazna" za sedmoricu oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi. Svaki od optuženih je imao "presudnu ulogu u činjenju nezamislivih zločina čiji je obim nepojmljiv a patnje nanesene stanovništvu Srebrenice i Žepe neizmerne", ukazuje tužilac
Peter McCloskey, vođa tima optužbe na suđenju sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba, optuženih za zločine u Srebrenici
"Svaki od optuženih je počinio nezamislive zločine nad muslimanskim stanovništvom Srebrenice i Žepe. Neizmerne patnje koje su im nanesene i obim zločina su nepojmljivi i mogu se opisati kao najgori čin nečovečnosti", navodi se u završnom podnesku tužioca u kojem traži kazne doživotnog zatvora za sedmoricu oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi u julu 1995. godine.
Mada je završni podnesak tužioca poverljive prirode, deo o predloženim kaznama je danas postao javan. Osim doživotnog zatvora, tužilac takođe traži da Vinko Pandurević, Ljubomir Borovčanin, Ljubiša Beara, Vujadin Popović i Drago Nikolić odsluže najmanje 46 godina u zatvoru pre nego što im se odobri eventualni zahtev za ranije puštanje na slobodu. U slučaju Milana Gvera i Radivoja Miletića, minimalni period proveden u zatvoru bi, po oceni tužioca, morao da iznosi 30 godina.
Najvažniji faktor za određivanje kazne je, ukazao je tužilac, "zapanjujuća" težina zločina. Svaki od optuženih je, navodi se u podnesku, igrao "presudnu ulogu u sistematskom uništavanju muslimanskog stanovništva u Srebrenici i Žepi kroz ubistvo više od 7.000 ljudi i prisilno premeštanje 25.000 do 35.000 ljudi".
Pandurević, Borovčanin, Beara, Popović i Nikolić su, tvrdi tužilac, "odgovorni za genocid – zločin nad zločinima" kao i za istrebljenje. Gvero i Miletić su, navodi se, osim za ubistva 68 do 129 osoba, zajedno sa ostalim optuženima odgovorni i za progone, prisilno premeštanje i deportaciju kao zločine protiv čovečnosti.
Pored težine zločina, na visinu kazne utiče i broj žrtava, njihov civilni status, ranjivost i uticaj zločina na žrtve. Otežavajuća okolnost za optužene je i njihov visok rang u vojnoj hijerarhiji kao i zloupotreba ovlašćenja. Optuženi su, ukazao je dalje tužilac, "dobrovoljno" učestvovali u ubistvu i prisilnom premeštanju stanovništva Srebrenice i Žepe.
Po tužiocu, u ovom slučaju "ne postoje olakšavajuće okolnosti" - nijedan od optuženih nije pokazao ni trunku kajanja niti je, osim u izvesnoj meri u slučaju Borovčanina, sarađivao sa tužilaštvom. Dobrovoljno su se predali samo Miletić i Gvero, mada su okolnosti pod kojima su obavljeni ti transferi u Hag, ostale "nepoznate".
Zaključujući deo završnog podneska posvećen odmeravanju kazne, tužilac ukazuje da je "osuda na doživotni zatvor jedina pravedna presuda".
Vezani izvještaji
- Predmet : Popović i drugi - "Srebrenica"
- 2009-09-07 TUŽILAC: DOŽIVOTNI ZATVOR ZA "SREBRENIČKU SEDMORKU"
- 2009-09-04 OKONČANA ZAVRŠNA REČ OPTUŽBE NA SUĐENJU "SREBRENIČKOJ SEDMORKI"
- 2009-09-03 TUŽILAŠTVO: DOKAZANA ODGOVORNOST ZA GENOCID U SREBRENICI
- 2009-09-09 ODBRANA UKAZUJE NA "PROPUSTE TUŽILAŠTVA"
- 2009-09-10 ODBRANA: "DEFORMISANI DOKAZI" TUŽILAŠTVA
- 2009-09-11 ODBRANA: "NEDOKAZANE OPTUŽBE" PROTIV MILETIĆA I GVERA
TV Tribunal 422
SREBRENIČKA SEDMORKA: Odbrana odgovara na argumente optužbe
HVO I VRS: Srpsko-hrvatska saradnja u bosanskom ratu
19. OKTOBAR 2009.: Zakazan početak suđenja Radovanu Karadžiću
OSPORAVANJE: Hrvatski vojnici protiv hrvatskog insajdera
"NORMALAN I ARTIKULISAN": Kako Šešelj ocenjuje svoje ponašanje na sudu