Home



PREISPITIVANJE "ETIČNOSTI" PRLIĆEVIH ADVOKATA




Jadranko Prlić se nakon skoro pet mjeseci odsustva danas pojavio na suđenju bivšim liderima bosanskih Hrvata kako bi pojasnio razloge zbog kojih je bojkotovao suđenje i zatražio da, po uzoru na optuženog Slobodana Praljka, ubuduće sam postavlja pitanja svjedocima i/ili interveniše kada je to potrebno umjesto svojih advokata čiju "etičnost" preispituje Udruženja branilaca pred Tribunalom

Jadranko Prlić u sudnici TribunalaJadranko Prlić u sudnici Tribunala

Bivši premijer Herceg Bosne Jadranko Prlić se nakon skoro pet mjeseci odsustva danas neočekivano pojavio na suđenju bivšim liderima bosanskih Hrvata kako bi odgovorio na neke od prethodnih komentara sudija na njegovu odluku da ne prisustvuje sjednicama i zatražio od vijeća da, po uzoru na optuženog Slobodana Praljka, ubuduće sam postavlja pitanja svjedocima ili interveniše kada je to potrebno umjesto svojih advokata.

Prlić od 12. februara ove godine bojkotuje suđenje zbog "sumnje u pravičnost postupka". Predsjedavajući sudija Antoneti/Jean-Claude Antonetti je u nekoliko navrata izrazio zabrinutost zbog takve Prlićeve odluke, a na jednoj od prethodnih sjednica je rekao da bi za optuženog bilo mnogo korisnije da bude u sudnici uprkos tome što možda smatra da je suđenje obična "farsa". Osvrćući se na te riječi suca Antonetija Prlić je danas citirao pokojnog premijera Srbije Zorana Đinđića koji je jednom rekao da je "kada se uđe u pogrešan voz svaka stanica pogrešna".

Prlić je pojasnio da pod "nepravičnim" podrazumijeva to što je vijeće odbilo niz zahtjeva njegove odbrane, počev od onog za razdvajanje postupka od ostale petorice suoptuženih, preko dodatka izjavi koju je dao tužilaštvu 13. i 14. decembra 2001. godine - a koju je optužba uvrstila u dokaze - do zahtjeva za uvrštavanje više dokumenata koji idu u prilog njegovoj odbrani, te na kraju odbijanja njegovog zahtjeva da kraj suđenja čeka na privremenoj slobodi.

Osim toga, Prlić je zatražio da u narednih nekoliko mjeseci bude "javno lice svoje odbrane", odnosno da mu se omogući da sam postavlja pitanja svjedocima i interveniše kada je to potrebno dok se ne riješi situacija u kojoj su se našli njegovi branioci Majkl Karnavas i Suzana Tomanović zbog, kako je danas rečeno, ispitivanja "etičnosti" njihovog ponašanja.

Naime, nakon jedne od prethodnih sjednica u sudnici je došlo do razmjene oštrih riječi između advokata Majkl/Michael Karnavasa i tužioca Daglasa/Douglas Stringera. Pretresno vijeće je od obojice tražilo da se javno izvinu, što je i učinjeno. U međuvremenu je od Udruženja branilaca pred Tribunalom zatraženo mišljenje o tri sudijska pitanja koja se, po riječima advokata Karnavasa, odnose na "neprofesionalnost, neetičnost i zavaravanje vijeća" od strane njega i njegove kolegice Tomanović. Karnavas "principijelno" traži da se on i njegova suradnica, a radi zaštite interesa svog klijenta, ne eksponiraju u sudnici sve dok vijeće ne zauzme konačan stav oko tog incidenta. Advokatski tim, čak, predlaže i privremeni prekid suđenja, ali se Prlić tome protivi, pa je kao "srednje rješenje" dogovoreno da u "prelaznom periodu" Prlić sam preuzme dio dogovornosti za svoju odbranu, odnosno da se njegova odbrana kako je to primijetio sudija Stefan Treksel/Trechsel "praljakizira".

Tužilac Kenet Skot/Kennet Scott je sugerisao da bi najbolje bilo da Prlićeva odbrana pripremi pismeni zahtjev "kako bi sve bilo jasno". Vijeće je, nakon konsultacija u pauzi suđenja, naložilo Prlićevoj odbrani da svoj zahtjev dostave u pismenom obliku najkasnije do srijede, nakon čega će ostali timovi odbrane i tužilaštvo imati priliku da odgovore najkasnije do sljedećeg ponedjeljka.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 417

OBUSTAVLJEN BOJKOT: Jadranko Prlić se vratio na optuženičku klupu
NASTAVLJEN BOJKOT: Jovica Stanišić ne može da diktira kada će mu se suditi
ULOGA VJ U SREBRENICI: Sedmo svedočenje Dražena Erdemovića
MORALNO-POLITIČKA PODOBNOST: Kako lečiti Šešelja uprkos njemu samom