Home
(NE)RELEVANTNI DOKAZI
Odbrana Jadranka Prlića se protivi zahtjevu tužioca da se u dogledno vrijeme održi posebna sjednica na kojoj bi se razgovalao o dužini trajanja postupka u svjetlu relevantnosti dokaza koje izvodi odbrana i ocjenjuje da što je za tužioca "nerelevantno" za odbranu može biti itekako relevantno
Jadranko Prlić, Milivoj Petković, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Valentin Ćorić i Berislav Pušić u sudnici Tribunala
Odbrana bivšeg premijera Herceg Bosne Jadranka Prlića se protivi zahtjevu tužioca da se u dogledno vrijeme održi posebna sjednica na kojoj bi se razgovalao o dužini trajanja suđenja u svjetlu relevantnosti dokaza koje izvode odbrane bivših lidera bosanskih Hrvata. Taj postupak je
nedavno ušao u četvrtu godinu, a prema procjenama sudija i strana u postupku kao i samih optuženih, neće se završiti prije druge polovine 2010. godine.
Tužioci Kenet Skot/Kenenth Scott i Daglas Stringer/Douglas Stringer su prije dvije sedmice zatražili od Pretresnog vijeća da zakaže vanrednu sjednicu na kojoj bi se razgovaralo o relevantnosti dokaza odbrane generala Slobodana Praljka koja, po njihovom mišljenju, značajan dio vremena troši na izvođenje dokaza o "marginalnim" temama koji nemaju nikakve veze sa slučajem.
U podnesku optužbe se, između ostalog napominje da je dokazni postupak odbrana počeo u maju 2008. godine te da su izvođenje dokaza do sada trebala završiti četiri tima odbrane, a ne dva kao što je slučaj. Po mišljenju tužioca, glavni razlozi tog kašnjenja su "neefikasno" korištenje sudskog vremena i izvođenje "nerelevantnih" dokaza.
Prlićeva odbrana se ne slaže sa takvom ocjenom tužioca i u svom odgovoru na spomenuti zahtjev navodi da ono što je za tužioca "nerelevantno" za odbranu može biti itekako relevantno. Takvi dokazi, po mišljenju odbrane, sami po sebi možda nemaju dokaznu vrijednost, ali mogu ukazati na kontekst određenih događaja iz optužnice. Osim toga, navodi se u odgovoru Prlićeve odbrane, tužiočeva briga oko dužine trajanja suđenja ne smije biti iznad prava optuženih na fer suđenje. U slučaju da vijeće, ipak, odluči da zakaže takvu sjednicu onda bi ona, po mišljenju Prlićeve odbrane, trebala biti održana u prisustvu svih strana u postupku.
Zbog dužine trajanja suđenja do sada su se često bunili i sami optuženi.U znak protesta optuženi Valentin Ćorić je početkom ove godine odbijao da prisustvuje sjednicama, no nakon nekog vremena se vratio u sudnicu. Još dvojica optuženih, Slobodan Praljak i Bruno Stojić, su podržali Ćorićeve stavove o "nepravednosti postupka" koji je, po njihovoj ocjeni, "na putu da po dužini trajanja nadmaši sve druge u povijesti". Optuženi Jadranko Prlić se, u međuvremenu, odrekao prava da prisustvuje suđenju i traži da bude privremeno oslobođen do momenta izricanja presude. Pretresno vijeće je takav zahtjev odbilo i u toku je razmatranje njegove žalbe.
Trenutno je u toku dokazni postupak odbrane generala Slobodana Praljka koji svojim svjedočenjem nastoji da pobije optužbe koji ga zajedno sa ostalom petoricom bivših čelnika Herceg Bosne tereti za udruženi zločinački poduhvat čiji je cilj bio pripajanje dijela BiH susjednoj Hrvatskoj, a u okviru kojeg su tokom 1993. i 1994. godine počinjeni zločini nad Muslimanima u srednjoj Bosni i zapadnoj Hercegovini.
Vezani izvještaji
- Predmet : Prlić i drugi
- 2009-05-14 PRALJAK: LAGALI SMO SAMI SEBE
- 2009-05-13 PRALJAK: NISAM PRIMAO NAREĐENJA IZ HRVATSKE
- 2009-05-12 KO JE SVE DIJELIO BOSNU I HERCEGOVINU
- 2009-05-18 PRALJAK: SPASIO SAM BIH
- 2009-05-19 PRALJAK: MESIĆ JE KRIVOKLETNIK I LAŽOV
- 2009-05-20 KO JE "MINIRAO" PRALJKOVE INICIJATIVE
TV Tribunal 410
"KRADLJIVCI ŽIVOTA": Tužilac traži doživotni zatvor za Lukiće
PRALJAK PROTIV MESIĆA: Ko drukčije kaže - kleveće i laže
RATNA LOGI(STI)KA: Beograd je naoružao Mladića, ali ga nije obuzdao
MASAKR U ĆUŠKI: Bekstvo sa slomljenom nogom i spaljenim telom