Home



ODBAČEN ZAHTEV UDRUŽENJA ŽRTAVA




Specijalno veće u predmetu francuske novinarke Florans Artman ocenilo da predlozi i informacije iz zahteva tri udruženja žrtava iz BiH da budu imenovani kao prijatelji suda, nisu "potrebni za valjano vođenje postupka" za nepoštovanje suda

Predstavnici udruženja žrtava BiH u posjeti Tribunalu 2008. godinePredstavnici udruženja žrtava BiH u posjeti Tribunalu 2008. godine

Specijalno veće koje vodi postupak protiv Florence Hartmann/Florans Artman optužene za nepoštovanje suda odbacilo je zahtev tri udruženja žrtava iz BiH da u predmetu protiv francuske novinarke dobiju status amicus curiae odnosno prijatelja suda.

Majke enklava Srebrenica i Žepa, Udruženje logoraša BiH i Udruženje žena žrtva rata, su početkom februara ove godine zatražili status prijatelja suda kako bi veću "pružili informacije koje bi doprinele pravičnom suđenju Florans Artman".

Florans Artman se, podsetimo, tereti za nepoštovanje suda zato što je u svojoj knjizi Mir i kazna i tekstu za Bosanski institut objavila informacije o odlukama Žalbenog veća iz predmeta Slobodana Miloševića, kojima je odobren poverljiv status dokumentima Vrhovnog saveta odbrane SRJ, iz vremena rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Veće je, kako se navodi u danas objavljenoj odluci, razmotrilo argumente bosanskih udruženja žrtava da će sudijama "pružiti informacije o šteti koja je, kako žrtvama tako i svim zajednicama u regionu, naneta takozvanom zaštitom arhiva i dokumenata". Zaštita odnosno poverljivost tih dokumenata i arhiva prema oceni tri udruženja "čini nemogućim vođenje postupka protiv osumnjičenih za ratne zločine kao i pružanje kompenzacije žrtvama", o čemu su kao prijatelji suda hteli da informišu veće.

Predstavnici žrtava su, takođe, želeli da sudijama predoče kako postupak protiv Florans Artman može "destabilizovati region, uvećati nezadovoljstvo žrtava i ugroziti principe na kojima se zasniva rad Tribunala". Rezultat takvog postupka, upozoravaju udruženja, može biti i "izgubljeno poverenje u Tribunal i međunarodnu pravdu".

Specijalno veće u kojem su uz sudiju Molotoa iz Južne Afrike, i novoimenovane sudije – Daćun/Daqun iz Kine i Guney/Ginej iz Turske, je međutim ocenilo da predlozi iz zahteva udruženja ne ulaze u kategoriju "potrebnih za valjano vođenje postupka" i odbacilo je zahtev da se predstavnicima žrtava dodeli status prijatelja suda.

Podršku za svoje zahteve Udruženje žena žrtava rata je zatražilo i od glavnog tužioca Tribunala Serža Bramerca/Serge Brammertz u otvorenom pismu postavljenom na internet stranicu ovog udruženja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 408

KOREKCIJA "NERAZUMNE" KAZNE: 12 godina više za Veselina Šljivančanina
NIKO KAO JA: Samo je Bog mogao više i bolje od Praljka
KAD SVECI MARŠIRAJU: Karadžićeva čestitka Romima, Srbima i Škotima
REKORDER: Dve statusne konferencije za Vojislava Šešelja