Home
"NE DAJ BOŽE DA SAM BIO TAMO"
Branilac generala Vlastimira Đorđevića sugerisao da posleratna istraga Hisnija Beriše o masovnoj grobnici na prizrenskom vojnom strelištu, u kojoj su u proleće 1999. godine pokopani brojni albanski civili iz Suve Reke, nije validna jer svedok nije bio na licu mesta u vreme pokopavanja. Beriša odgovorio da je sve podatke prikupio posle rata i da je srećan što u vreme pokopa nije bio na strelištu jer bi se u tom slučaju i sam našao u masovnoj grobnici
Hysni Berisha, svjedok na suđenju Vlastimiru Đorđeviću
Prema podacima koje je kosovski pravnik i predsednik Udruženja za nestale i žrtve rata Hisni Beriša/Hysni Berisha 2001. godine dostavio kancelariji tužilaštva, na teritoriji opštine Suva Reka je 1998. i 1999. godine ubijeno oko 500 albanskih civila. Do tog broja je, kako je rekao u današnjem svedočenju na suđenju bivšem načelniku javne bezbednosti srpske policije Vlastimiru Đorđeviću, došao u toku istrage koju je sproveo nakon povlačenja srpske vojske i policije s Kosova. Tužilac je u dokaze uveo izjave koje je svedok dao haškim istražiteljima 2001. i 2002. godine, kao i transkript njegovog iskaza sa suđenja u predmetu "Milutinović i drugi" , koji su, kao i general Đorđević, bili optuženi za zločine nad kosovskim Albancima u proleće 1999. godine.
Jedan od ključnih elemenata istrage Hisnija Beriše bio je rad na masovnim grobnicama na vojnom strelištu nadomak Prizrena u koje su pokopani brojni albanski civili ubijeni krajem marta i početkom aprila na području Suve Reke. Kada su britanski forenzičari u svedokovom prisustvu u avgustu 1999. godine otkopali dve masovne grobnice na toj lokaciji, u njima više nije bilo leševa. Pronađeni su samo neki delovi tela, kao i dokumenti, odeća i drugi predmeti koji su pripadali ubijenima, što je ukazivalo da su njihovi posmrtni ostaci prebačeni u neku sekundarnu grobnicu.
Na osnovu ostataka leševa i pronađenih predmeta je zaključeno da je na strelištu bilo pokopano više od 40 albanskih žena, dece i staraca iz porodice Beriša ubijenih 26. marta 1999. godine u jednoj piceriji u Suvoj Reci, kao i brojni civili koji su stradali na drugim lokacijama na području opštine. Njihova tela su u leto 2001. godine pronađena u masovnim grobnicama otkrivenim na poligonu Specijalne antiterorističke jedinice u Batajnici nadomak Beograda.
Branilac generala Đorđevića je u unakrsnom ispitivanju insistirao na tome da svedok ne može da pruži verodostojne podatke o tome ko je i kada pokopao leševe na prizrenskom vojnom strelištu, pošto u to vreme nije bio na licu mesta. "Ne daj bože da sam bio tamo, u tom slučaju bih i ja bio pokopan u masovnu grobnicu", uzvratio je Beriša i uputio branioca na iskaze žena koje su na putu iz Suve Reke ka vojnom poligonu iskočile iz kamiona sa leševima civila ubijenih u piceriji, kao i na svedočenje radnika gradske čistoće Alija Đogaja/Gjogaj, učesnika iskopavanja i premeštanja leševa u aprilu 1999. godine.
U nastavku današnjeg zasedanja, svedočio je Halit Beriša, koji je u masovnoj grobnici na vojnom strelištu kod Prizrena identifikovao predmete i deo posmrtnih ostataka svog brata Jašara/Jashar, radnika Beopetrolove pumpe u Suvoj Reci. On je ubijen na dan masakra žena i dece u piceriji 26. marta 1999. godine, a veći deo njegovih posmrtnih ostataka je takođe pronađen u masovnoj grobnici u Batajnici.
Vezani izvještaji
- Predmet : Đorđević - "Kosovo"
- 2009-04-06 VEZE NA KOSOVU OTEŽANE ALI NE I PREKINUTE
- 2009-04-03 STOTINU UBIJENIH U DONJEM SUDIMLJU
- 2009-04-02 "PROSLAVA" SVADBE U DONJEM SUDIMLJU
- 2009-04-08 SVEDOK: "U JEDNOM DANU PROTERANO 80.000 ALBANACA"
- 2009-04-21 ULOGA POLICIJE U MASAKRU U CELINI
- 2009-04-22 ZAŠTO JE BILO "LOGIČNO" BEŽATI PRED POLICIJOM
TV Tribunal 405
KURSPAHIĆEVA LISTA: Porodični spisak žrtava višegradske žive lomače
TRI (PRED)RATNA DRUGA: Stojić, Mandić i Delimustafić kao primjer suživota
VREME KATARZE: Svedok poziva optuženog da "olakša dušu"