Home



ULOGA POLICIJE U MASAKRU U CELINI




Kosovski Albanci Rešit Selimi i Agim Jemini svedočili da je među 78 albanskih civila koji su 25. marta 1999. godine ubijeni u Celini kod Orahovca bilo i 13 njihovih bliskih rođaka. Obojica tvrde da su u zločinima učestvovali uniformisani policajci, za koje je u to vreme bio nadležan

Reshit Salihi, svjedok na suđenju Vlastimiru ĐorđevićuReshit Salihi, svjedok na suđenju Vlastimiru Đorđeviću

Suđenje generalu srpske policije Vlastimiru Đorđeviću je nastavljeno iskazima dvojice svedoka o događajima u selu Celina kod Orahovca. Svedočili su kosovski Albanci Rešit/Reshit Salihi i Agim Jemini, koji su za razliku od 78 svojih sunarodnika 25. marta 1999. godine preživeli napad srpske vojske i policije na selo. General Đorđević se tereti da je kao načelnik javne bezbednosti MUP Srbije u proleće 1999. godine učestvovao u planiranju i sprovođenju deportacija i ubistava albanskih civila na Kosovu.

Po iskazima Salihija i Jeminija, vojska je rano ujutro 25. marta 1999. godine granatirala Celinu sa okolnih brda, nakon čega su u selo ušli policajci i pripadnici paravojnih jedinica paleći i pljačkajući albanske kuće. Salihii je, kaže, video kako su policajci ustrelili njegovog brata u dvorištu porodične kuće, a kasnije je saznao da mu je tog dana ubijen i drugi brat sa ženom i petoro dece, kao i 14 članova porodice Zećiri/Zeqiri, koji su živeli u susednoj kući.

Agim Jemini se tog 25. marta sakrio u potkrovlje nezavršene porodične kuće odakle je video vojnike u plavim i crnim uniformama kako pljačkaju i pale kuće. Grupa od 7-8 vojnika je, kaže, iz podruma kuće u kojoj se krio sutradan izvela njegove roditelje, strica, stričevu ženu i sina. Prvo su, opisao je, od njih tražili novac a kada su ih opljačkali, izveli su ih na ulicu i svo petoro streljali.

Oba svedoka su nekako uspela da napuste Celinu i pridruže se izbeglicama iz svog i okolnih sela koji su utočište našli u obližnjoj šumi. Tu im se, međutim, putevi razilaze, budući da je Salihi bio u grupi civila koje su tri dana nakon napuštanja sela u šumi pronašli srpski policajci i odatle ih kamionima deportovali u Albaniju, dok je Jemini nastavio da se sa grupom muškaraca skriva u šumi. Agim Jemini je, inače, u to vreme bio "seoski starešina" Celine.

U narednih mesec dana Jemini i drugi Albanci su se iz šume spuštali u selo kako bi pronašli i pokopali leševe svojih ubijenih sunarodnika. Kaže da su pronašli posmrtne ostatke 78 civila, mada to nije konačan broj ubijenih, jer je video da su neke leševe iz sela uklonili policajci. U dokaze je uvedeno više fotografija koje je pri odlascima u Celinu snimio svedok, a na kojima se, između ostalog vidi i više ugljenisanih leševa, kao i telo ubijene devojčice Albane Zećiri.

Đorđevićev branilac Veljko Đurđić je u unakrsnom ispitivanju Rešita Salihija sugerisao da je selo Celina bilo uporište Oslobodilačke vojske Kosova koja je prilikom napada 25. marta 1999. godine pružala "snažan otpor" srpskim snagama bezbednosti. Svedok je kratko odgovorio da o tome ništa ne zna. Salihi je tokom unakrsnog ispitivanja naglasio da zločine u selu nije počinila vojska nego "isključivo srpska policija".

Branilac će sutra postavljati pitanja Agimu Jeminiju.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 406

BEZBEDNJAK PROTIV BEZBEDNJAKA: Momir Nikolić ne štedi sebe ni svoje kolege
SPORNO PITANJE: Laže li svjedok ili dokument
"NISAM JA TAJ": Svedok ne zna zašto je pozvan da svedoči
PERIŠIĆEVI KADROVSKI CENTRI: Vojnici na privremenom ratu u inostranstvu
POGLED IZ POTKROVLJA: Očevidac masakra u Celini