Home



ZAŠTO JE BILO "LOGIČNO" BEŽATI PRED POLICIJOM




Bivši "starešina" sela Celina kod Orahovca Agim Jemini ostao pri tvrdnji da među 78 kosovskih Albanaca ubijenih 25. marta 1999. godine nije bilo vojnika. Svedok odbacio sugestije o prisustvu OVK u tom mestu i objasnio zašto mu neka braniočeva pitanja "nisu sasvim logična"

Agim Jemini, svjedok na suđenju Vlastimiru ĐorđevićuAgim Jemini, svjedok na suđenju Vlastimiru Đorđeviću

U unakrsnom ispitivanju nekadašnjeg "seoskog starešine" Celine Agima Jeminija branilac policijskog generala Vlastimira Đorđevića je nastojao da dokaže da je to selo bilo jedno od uporišta Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) u orahovačkoj opštini, a ne nebranjeno mesto u kojem su živeli isključivo civili kako je to tvrdio svedok. Jemini je, inače, u glavnom ispitivanju rekao da je u Celini 25. marta 1999. godine ubijeno 78 civila, a da u svi ostali proterani. Taj incident se navodi u optužnici kojom se bivši načelnik Resora javne bezbednosti srpske policije Vlastimir Đorđević tereti za deportacije i ubistva kosovskih Albanaca u proleće 1999. godine.

Đorđevićev branilac Veljko Đurđić je svedoka suočio sa tvrdnjom da je Celina imala "treći stepen fortifikacijskog obezbeđenja" i da su vojska i policija krajem marta 1999. godine tamo naišle na snažan otpor OVK. Jemini je odgovorio da to nije istina, jer da jeste, srpske snage bi tokom borbi pretrpele bar neke gubitke, a toga, po njemu, nije bilo. "Živeli smo mirno i gledali svoja posla sve do tog 25. marta kada su došle srpske snage", rekao je svedok odbacujući navode o prisustvu OVK u selu.

Branilac se u nastavku ispitivanja poslužio fotografijama koje je u proleće 1999. godine snimio svedok a tužilac ih juče uveo u dokaze. Na njima se vide leševi civila ubijenih u Celini, ali i Jemini i još nekolicina muškaraca sa kojima se skrivao u obližnjim šumama. Budući da se na nekim fotografijama vide kako leže na zemlji i smeju se, branilac je iz toga zaključio da ne izgledaju kao neko ko se sklonio iz straha od srpske vojske i policije. Jemini je objasnio da su fotografije zabeležene u vreme NATO napada na srpske položaje što su, kaže, za Albance bili jedini momenti u kojima su se osećali bezbedno.

Sugerišući da svedok i drugi muškarci iz grupe nisu bili nevini civili kakvim su se predstavljali, branilac je pitao zašto su uopšte pobegli od policije u šumu. "To pitanje baš i nije logično", odgovorio je Jemini i pojasnio da su policajci "istrebili sve živo na šta su naišli", odnosno da su deo civila ubili a ostale proterali iz Celine, te da bi takva sudbina, da su ih pronašli, sigurno zadesila njega i ostale ljude koji su uspeli da se sklone u brda.

Unakrsno ispitivanje Agima Jeminija biće okončano sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 406

BEZBEDNJAK PROTIV BEZBEDNJAKA: Momir Nikolić ne štedi sebe ni svoje kolege
SPORNO PITANJE: Laže li svjedok ili dokument
"NISAM JA TAJ": Svedok ne zna zašto je pozvan da svedoči
PERIŠIĆEVI KADROVSKI CENTRI: Vojnici na privremenom ratu u inostranstvu
POGLED IZ POTKROVLJA: Očevidac masakra u Celini