Home



KOLIKO JE "STOTINE I STOTINE"?




Osporavajući svedokovu procenu da je na početku "Oluje" 4. avgusta 1995. godine na Knin ispaljeno "stotine i stotine projektila", odbrana generala Gotovine predočila izveštaj vojnih posmatrača UN po kojima je od 5:00 do 10:40 sati tog dana na grad palo između 350 i 400 granata. Svedok, međutim, tu procenu smatra "previše niskom"

Gregory Kehoe, branilac Ante GotovineGregory Kehoe, branilac Ante Gotovine

Na početku unakrsnog ispitivanja bivšeg komandanta Vojne policije UN u krajinskom Sektoru Jug Džefrija Hila/Jeffrey Hill, branilac generala Gotovine je doveo u sumnju svedokovu procenu o "stotinama i stotinama" granata koje su ispaljene na Knin prvog dana operacije "Oluja" 4. avgusta 1995. godine. Suočio ga je sa izveštajem vojnih posmatrača UN po kojem je tog dana na grad do 10 časova i 40 minuta palo oko 350 do 400 projektila. Iako bi se i taj broj mogao kvalifikovati kao "stotine i stotine", svedok je rekao da misli da je ta procena "previše niska".

Hil je ponovio da je 6. avgusta, prilikom obilaska Knina, bio iznenađen jer su oštećenja u gradu bila manja nego što je očekivao na osnovu žestine granatiranja 4. i 5. avgusta, ali je, ipak, video da neke kuće i dalje gore. Gotovinin branilac je potom prikazao video snimak Knina koji je 5. avgusta zabeležila Hrvatska televizija sa gradske tvrđave, a na kojem se ne vide dim ili vatra. Svedok se složio da na tom snimku nema dima, ali je ostao pri tvrdnji da je on dan kasnije viđao kuće koje gore.

Pobijajući Hilove tvrdnje da su vreće sa telima srpskih civila ubijenih u granatiranju nadomak baze UN u Kninu po prolasku hrvatskih vojnika pocepane, a leševi prostreljeni i po njima urinirano, branilac je predočio svedokov ratni dnevnik u kojem ništa slično nije navedeno. Naprotiv, Hil je u dnevniku zabeležio da su tela već 6. avgusta sklonjena sa mesta pogibije, iako je u jučerašnjem iskazu rekao da ih je 8. avgusta video oskrnavljena. Na pitanje da li su tela naknadno pregažena hrvatskim tenkovima, kako je u svom iskazu tvrdio bivši koordinator bezbednosti u kninskoj bazi UN Andries Drejer/Dreyer, Hil je rekao da o tome ništa ne zna.

Branioca generala Čermaka je naročito interesovao deo Hilove izjave istražiteljima tužilaštva u kojem kaže da "Čermakova naređenja nisu sprovođena na terenu". Hil je to potvrdio, a tužilac je ukazao da bi taj zaključak iz svedokove izjave mogao da ima dvostruko značenje – ili Čermaka nisu poštovali ili on nije sprovodio u delo ono što je obećao zvaničnicima misije UN.

Suđenje hrvatskim generalima optuženim za zločine za vreme i nakon akcije "Oluja" se nastavlja sutra iskazom novog svedoka optužbe.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 366

HRVATSKA PROTIV SRBIJE: Suočavanje sa prošlošću ili nastavak rata pravnim sredstvima
RIJEČI I DJELA: Kako su Šešelj i Karadžić "štitili" bosanske džamije
ŽRTVA NESPORAZUMA: Praljak u Hagu brani suverenitet Hrvatske