Home



NATO NE MIJENJA KURS




Alijansa zadovoljna odlukom glavne tužiteljice Haškog tribunala o podizanju optužnice protiv Miloševića i još četvorice političkih i vojnih prvaka SR Jugoslavije

Vijest iz Haga o podizanju optužnice protiv jugoslovenskog predsjednika Slobodana Miloševića i još četvorice visokih vojnih i političkih lidera SR Jugoslavije i Srbije, logično, nije iznenadila zapadne vojne saveznike. Glasnogovornik Alijanse Džejmi Šej (Jamie Shea) rekao je na popodnevnom redovnom brifingu u glavnom sjedištu NATO u Briselu, da su zapadni saveznici "najviše podsticali osnivanje Haškog tribunala, da najviše finansijski pomažu njegove aktivnosti i da su do sada najurednije snabdijevale Tribunal obavještajnim i drugim informacijama o ratnim zločinima...a tako će se i nastaviti". Dodao je nezaobilaznu opasku da, uz sve to, "Haški tribunal djeluje nezavisno".

Uz podsjećanje da se optuženima na teret stavljaju zločini protiv čovječnosti i kršenje ratnog prava i običaja, isti zvaničnik je izjavio da u strategiji i taktici Alijanse od danas ništa neće biti drugačije u odnosu na prethodne mjesece: "Milošević mora prihvatiti svih pet zahtjeva međunarodne zajednice" - kategorički je izjavio je Šej. Nešto kasnije, on je, međutim, u izvjesnoj mjeri korigovao prethodni stav, naglašavajući da se bespogovorno ispunjavanje zahtjeva očekuje od "zvaničnika u Beogradu", a da konačnu odluku o tome ko će biti pregovarač, treba da donesu međunarodni mirovni pregovarači. "Na njima je da izaberu s kim će se sastajati u Beogradu" - izjavio je Šej.

Uz podsjećanje da su sve članice NATO na nedavnom samitu u Vašingtonu (Washington) potvrdile saglasnost o "potpunoj saradnji sa Haškim tribunalom", isti zvaničnik je izrazio očekivanje da će "pravda stići sve one koji su odgovorni za ratne zločine". On je naglasio da će NATO, bez obzira na to ko će u buduće zastupati SR Jugoslaviju i Srbiju, "snažno podržavati sve diplomatske napore kako bi se ubijanja i progoni na Kosovu obustavili".

Na konstataciju novinara da je podizanje optužnice protiv Miloševića "loša vijest za političke pregovore", glasnogovornik Alijanse je odgovorio da adresa za to pitanje nije NATO, već su to međunarodni pregovarači i posrednici koji odlaze u Beograd.

Upitan da li će, i kako, NATO obezbijediti da svi danas optuženi dospiju do pritvora u Hagu, Šej je odgovorio da hapšenje optuženih nije isključiva briga NATO saveznika, već svih zemalja-članica UN. "A što se tiče svoje efikasnosti u Bosni i Hercegovini, NATO se nema čega sramiti, jer je 14 optuženih uhapšeno i izručeno Tribunalu" - izjavio je Šej.

U odbrani od sugestija da NATO nije pokazao sličnu efikasnost i u slučaju bivšeg srpskog lidera u Bosni, Radovana Karadžića, Šej se pozvao na izjavu glavne tužiteljice Luiz Arbur (Louise Arbour) po kojoj "nema lošeg trenutka za pravdu", a zatim odgovorio da Karadžić "iako još uvijek nije priveden, ima veoma mizeran život, izgubio je političku moć i sve one koji su nekada bili uz njega... Ako neko od optuženih još uvijek nije u Hagu, to ne znači da će se zaboraviti ono što su nekada učinili" - izjavio je Šej.

Isti zvaničnik smatra da između pravde i procesa političkih pregovora nema nikakve inkompatibilnosti, čak naprotiv - "za zapadne vojne saveznike, ta dva kolosijeka idu paralelno jedan sa drugim" - zaključio je Šej.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm