Home
"SVAKAKVE VOJSKE" U BIJELJINI
Bivši policajac potvrdio da su među žrtvama napada na Bijeljinu – čija je tela u aprilu 1992. godine skupljao sa gradskih ulica – i članovi porodice Šabanović čija se imena navode u dodatku optužnice protiv lidera srpskih radikala Vojislava Šešelja. "Svakakve vojske" u Bijeljini: od Arkanovaca do dobrovoljaca pod komandom vojvode Mirka Blagojevića
Vojislav Šešelj u sudnici Tribunala
Nakon jednonedeljnog prekida, suđenje lideru srpskih radikala Vojislavu Šešelju nastavljeno je iskazom policajca koji je 1991. godine preuzeo dužnost u bijeljinskoj policijskoj stanici. Svedočio je uz mere zaštite lika pod pseudonimom VS 1035.
Na početku iskaza, svedok je rekao da je krajem februara 1992. godine iz Bijeljine upućen na područje Bosanskog Šamca gde je zatekao naoružane meštane koji su zabranjivali ulazak policije u srpska sela. "Onaj sa puškom je imao veću vlast nego policija", opisao je situaciju u tom gradu.
Dan nakon izbijanja sukoba u Bijeljini svedok je vraćen u matičnu policijsku stanicu gde je potpisao dokument kojim se obavezuje na lojalnost srpskom SUP. Dobio je zadatak da prati i obezbeđuje osobe koje su prikupljale leševe po gradskim ulicama. Od 48 tela koja su prikupili, većinom su bili Muslimani u civilnoj odeći. Lica nekih žrtava, rekao je svedok, bila su toliko deformisana da ih je jedva prepoznao. Među osobama koje jeste prepoznao bio je bračni par Šabanović čije je ubistvo zabeleženo na fotografiji ratnog reportera Rona Haviva koju je tužilac predočio svedoku. Njihov sin je ubijen u dvorištu obližnje džamije. Imena Redžepa, Admira i Tife Šabanović se navode u dodatku optužnice protiv Vojislava Šešelja.
U Bijeljini je, rekao je svedok, bilo "svakakve vojske" - od Arkanovaca do dobrovoljaca i rezervista sa kokardama na kapama, pod vođstvom četničkog vojvode Mirka Blagojevića. Na snimku televizije Beograd koji je tužilac uveo u dokaze, Blagojević se predstavio kao predsednik regionalnog odbora Srpske radikalne stranke, hvališući se da sa svojim ljudima "drži 75 odsto grada, sve prilaze i izlaze iz Bijeljine". U odgovoru na pitanje sudije Antonetija da li je Blagojević bio "veliki šef" u Bijeljini koji je "držao sve pod kontrolom", svedok je rekao da "u to ne veruje" budući da je grad bio pod kontrolom Kriznog štaba.
Glavni iskaz bijeljinskog policajca biće nastavljen sutra, nakon čega će ga ispitati optuženi Šešelj koji se tereti za zločine u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Vojvodini od avgusta 1991. do septembra 1993. godine.
U međuvremenu, Šešelj je optužen za nepoštovanje suda zbog obelodanjivanja identiteta i iskaza troje svedoka, a na poslednjoj raspravi pre jednonedeljnog prekida tužilac je podneo usmeni zahtev za privremenu suspenziju suđenja zbog "kompromitovanog integriteta postupka" i pretnji upućenih jednom od svedoka optužbe čiji se iskaz odvijao na sednici zatvorenoj za javnost. Šešelj je danas izjavio da neće podnositi pismeni odgovor na ovaj zahtev tužilaštva.
Vezani izvještaji
- Predmet : Šešelj
- 2009-01-21 ŠEŠELJ OPTUŽEN (I) ZA NEPOŠTOVANJE SUDA
- 2009-01-15 TUŽILAŠTVO TRAŽI SUSPENZIJU SUĐENJA ŠEŠELJU
- 2009-01-09 ISKAZ INSAJDERA O TRANPOSRTU LEŠEVA NA PODRUČJU ZVORNIKA
- 2009-01-29 ŠEŠELJ OPTUŽUJE ARKANA I MAUZERA
- 2009-02-03 ŠEŠELJ TRAŽI KONTAKT SA KARADŽIĆEM I NOVAC ZA ODBRANU
- 2009-02-04 ŠEŠELJU NISU ZABRANJENI KONTAKTI SA KARADŽIĆEM
TV Tribunal 395
REPRIZA: Treće suđenje za zločine srpskih snaga na Kosovu
ZAPOVEDNIK ILI POLICIJA: Ko je bio dužan da disciplinira vojsku
POD ZAKLETVOM: Svedočenje optuženog Vinka Pandurevića
(NE)ODGOVORNOST: U čijoj su nadležnosti bili zatvoru u Herceg Bosni
BIJELJINA 1992: Šešelj prebacuje krivicu na Arkana i Mauzera