Home
ŠEŠELJU NISU ZABRANJENI KONTAKTI SA KARADŽIĆEM
Nema zabrane, ali postoji procedura za odobravanje kontakta optuženih. O slučaju Radovana Stankovića i pomagača u njegovom bekstvu iz zatvora u Foči. Predsednik Tribunala uskoro će posetiti BiH, a glavni tužilac će sutra na "radnom sastanku" u Zagrebu razgovarati o (ne)dostavljanju traženih vojnih dokumenata
Nerma Jelačić, predstavnica za štampu Tribunala
"Ne postoji zabrana komunikacija Vojislava Šešelja sa Radovanom Karadžićem", izjavila je predstavnica za štampu Tribunala, Nerma Jelačić, povodom podneska kojim je optuženi lider srpskih radikala tražio "ukidanje zabrane", kako bi u kontaktu sa bivšim predsednikom Republike Srpske utvrdio može li da računa na njega "kao potencijalnog svedoka odbrane". Jednostavno, dodala je Jelačić, "Šešelj nije nikada tražio da mu se omogući kontakt sa Karadžićem", po proceduri predviđenoj za kontakte optuženih koji su smešteni u različitim delovima Pritvorske jedinice UN.
Zbog činjenice da bi se to pitanje moglo naći u žalbenom postupku, Nerma Jelačić nije na današnjem brifingu želela da komentariše odluku Suda BiH koji se juče proglasio nenadležnim za krivično gonjenje optuženih za pomaganje u bekstvu Radovana Stankovića iz zatvora u Foči, gde je izdržavao kaznu od 20 godina zatvora. Podsetila je, međutim, da je u protekle dve godine Tribunal konstantno izražavao zabrinutost zbog Stankovićevog bekstva i nesposobnosti nadležnih da mu uđu u trag i uhapse ga. Tribunal je, podsetila je takođe Jelačić, pitanje Stankovića pokretao i u redovnim izveštajima Savetu bezbednosti UN i nastaviće da insistira na njegovom hapšenju budući da je "neprihvatljivo da osuđeni ratni zločinac i silovatelj bude na slobodi dve godine nakon bekstva".
Najavljujući da će predsednik Tribunala Patrik/Patrick Robinson "u bliskoj budućnosti" posetiti Sarajevo, Nerma Jelačić je danas prenela njegov poziv vlastima Bosne i Hercegovine da osiguraju neophodnu podršku Državnom sudu i drugim pravosudnim institucijama, kako bi mogle da nastave rad i implementiraju nedavno usvojenu nacionalnu strategiju krivičnog gonjenja odgovornih za ratne zločine.
Predstavnica za štampu tužilaštva Olga Kavran je najavila da će glavni tužilac Bramerc/Brammertz sutra boraviti u Zagrebu, gde će na radnom sastanku sa nadležnim hrvatskim predstavnicima razgovarati o dokumentima čije je dostavljanje tužilaštvo tražilo u predmetu "Oluja".
Vezani izvještaji
- Predmet : Šešelj
- 2009-02-03 ŠEŠELJ TRAŽI KONTAKT SA KARADŽIĆEM I NOVAC ZA ODBRANU
- 2009-01-29 ŠEŠELJ OPTUŽUJE ARKANA I MAUZERA
- 2009-01-28 "SVAKAKVE VOJSKE" U BIJELJINI
- 2009-02-05 ŠEŠELJEV ČAS VERONAUKE
- 2009-02-11 SUSPENDOVANO SUĐENJE ŠEŠELJU
- 2009-02-13 OPTUŽBA TRAŽI DODATNO VRIJEME ZA DOKAZE PROTIV ŠEŠELJA
TV Tribunal 396
MARTIN BEL U SARAJEVU: Gore od Vijetnama i Avganistana
SASEČENO PORODIČNO STABLO: Ko je uništio sećanje Širete Beriša
BESKRAJNA PRIČA: Protest optuženih zbog dužine suđenja
VERZIJA ODBRANE: Zašto je Pandurević propustio srebreničku kolonu