Home
HRVATSKA DOKAZUJE LOJALNOST
Nakon razgovora sa predsjednicom Suda, sutkinjom Gabrielle Kirk McDonald, hrvatski ministar pravosuđa Šeparović najavio da će se spor Hrvatske sa haškim tužiteljstvom rješavati na "pravnom, a ne političkom, planu"
Sudeći po izjavama obiju strana, počeo se topiti led u odnosima između Haškog Suda i Vlade Republike Hrvatske. Nakon današnjeg susreta predsjednice Suda, sutkinje Gabrielle Kirk McDonald s hrvatskim ministrom pravosuđa Zvonimirom Šeparovićem, obije strane su jednosatni razgovor ocijenile kao "pozitivan i konstruktivan".
Budući da je razgovor završen neposredno prije početka redovne konferencije za novinstvo, glasnogovornik Suda Jim Landale – osim pomenute ocjene - nije mogao kazati ništa više o sadržaju i ishodu razgovora, ali je najavio da bi to mogao reći kasnije tijekom dana. Ministar Šeparović je dodao da je s predsjednicom McDonald vodio "kolegijalni, ozbiljan razgovor koji mnogo obećava i pokazuje da Hrvatska ima pravo očekivati da će se stvari rješavati ne na političkom, već na pravnom planu".
Šeparović, međutim, nije htio otkriti na kojem bi se i kakvom "pravnom planu" mogla razriješiti sporovi Hrvatske s Uredom tužitelja oko nadležnosti Suda za istraživanje zločina počinjenih tijekom operacija "Oluja" i "Bljesak", zbog kojih je predsjednica McDonald prijavila "hrvatski slučaj" Vijeću sigurnosti UN-a. Najavljujući da će o tome biti objavljeno posebno priopćenje u Zagrebu, ministar Šeparović je naglasio kako je "bitno smanjena napetost (između Suda i Hrvatske) koja se stvarala proteklih dana", te kako se današnji razgovor "kretao u sferi pravnih pitanja koja znače rješenje problema koji je sada podignut na politički plan pred Vijećem sigurnosti".
Svojevremeno, u tužiteljstvu su pominjali mogućnost da Hrvatskoj ponude isto što su u prosincu prošle godine ponudili Srbiji, koja je osporavala nadležnost Suda za istraživanje zločina na Kosovu. Tada je, naime, ponuđeno da se spor u prethodnom postupku iznese pred jedno od sudskih Vijeća, kako bi suci procijenili da li se radi o oružanom sukobu iz nadležnosti haškog tužiteljstva. Srbija, međutim, nije prihvatila taj prijedlog, a ovog je puta od njega, čini se, odustala tužiteljica Arbour, koja je kategorički tada izjavila da se o pitanju nadležnosti može raspravljati samo na suđenju konkretnim optuženicima po konkretnoj optužnici.
Led je, izgleda, krenuo... ali ostaje tek za vidjeti da li će spor između tužiteljstva i Hrvatske biti razriješen na "političkom planu", dakle pred Vijećem sigurnosti, ili na "pravnom planu", što najvjerovatnije znači pred Sudom, kako najavljuje ministar Šeparović.
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 1999-09-14 HRVATSKA "BIJELA KNJIGA" U HAGU
- 1999-09-09 ŽRTVE EGZEKUCIJE, A NE OKRŠAJA
- 1999-09-08 SUDAC CASSESE NAJAVIO OSTAVKU
- 1999-09-16 DEL PONTE PRIMILA HRVATSKOG MINISTRA PRAVOSUĐA ŠEPAROVIĆA
- 1999-09-16 DEL PONTE "SLUŠA I UČI"
- 1999-09-17 OSTAJU NESLAGANJA O NADLEŽNOSTI NAD "OLUJOM"
TV Tribunal 1
General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm