Home
OSTAJU NESLAGANJA O NADLEŽNOSTI NAD "OLUJOM"
Haško tužiteljstvo o odnosima s Hrvatskom
Neslaganja između Hrvatske i haškog tužiteljstva oko pitanja nadležnosti Haškog tribunala za istrage o operacijama Oluja i Bljesak - nisu riješena tijekom posjeta hrvatskog ministra pravosuđa Tribunalu, izjavio je danas zamjenik glavne tužiteljice Graham Blewitt/Grejem Bluit .
"Ovog tjedna nismo pronašli rješenje i temeljni problemi ostaju. Hrvatska je i dalje pri stajalištu da Tribunal nema nadležnost" za istrage o zločinima počinjenim tokom ili nakon tih operacija, rekao je Blewitt. Hrvatski ministar Zvonimir Šeparović, koji je ovog tjedna odvojeno razgovarao s predsjednicom i glavnom tužiteljicom Tribunala, iznio je određene prijedloge za rješenje tog pitanja - primjerice, da se traži mišljenje nekog nezavisnog tijela o pitanju nadležnosti. Na to, Ured tužitelja odgovara kako "ne može praviti kompromise" i kako "ne prima instrukcije ni od koga."
Priznajući da je Tribunal obavezan poštivati odluke Vijeća sigurnosti, Blewitt ipak smatra da to tijelo nije "opremljeno" da donosi odluku o nadležnosti Tribunala jer je ono političko tijelo i time bi se "miješalo u neovisnost Tribunala."
Iako, prema njegovim riječima, hrvatska strana nije iznijela neki specifični prijedlog o tome koje bi tijelo rješavalo pitanje nadležnosti, dopustila je mogućnost da to budu suci Haškog tribunala. "Jednostavno ne razumijem zašto bi Hrvatska prihvatila odluku ad-hoc sudskog vijeća koje odluči kako nadležnost Tribunala postoji, a ne prihvaća takvo stajalište tužitelja", primijetio je tužitelj. Blewitt smatra da "čak kad bi se donijela sudska odluka da Tribunal nema nadležnost, to ne bi bilo obvezujuće za Ured tužitelja" jer, kako napominje, "sudske instance nemaju ovlaštenja da dovode u pitanje odluku tužiteljstva da vodi neku istragu."
Naglašavajući kako nije spremno za pregovore, tužiteljstvo je Hrvatskoj ipak predložilo jedan 'ustupak': "Ako Hrvatska bude surađivala u istraži tužiteljstva o Oluji i Bljesku, to neće prejudicirati njezinu poziciju u budućnosti", rekao je Blewitt. Drugim riječima, odvjetnici osoba koje bi eventualno bile optužene na temelju te istrage mogli bi pred sudskim vijećem zaduženim za takav slučaj pokrenuti pitanje jurisdikcije.
Predsjednica Tribunala Gabrielle Kirk McDonald prijavila je Hrvatsku Vijeću sigurnosti zbog ne-suradnje u dva pitanja: u istragama o Oluji (gdje Hrvatska, odbijajući priznati nadležnost Tribunala, odbija pomoći u istragama tužiteljstva), te zbog odbijanja da izruči Mladena Naletilića Tutu optuženog za zločine nad Bošnjacima u Mostaru. Šeparović je za posjeta Hagu izvijestio tužiteljstvo da nema prepreka izručenju Tute nakon što se završe tekući pravni postupci pred hrvatskim sudovima. "Očekujemo da će do izručenja doći bez velikih odgađanja", primijetio je Blewitt procjenjujući da bi to mogli biti za nekoliko tjedana.
Istovremeno, nova glavna tužiteljica Carla(Karla) del Ponte, koja je 15. septembra stupila na dužnost, prihvatila je poziv ministra Šeparovića da posjeti Hrvatsku, a to bi se, prema najavi Blewitta, moglo dogoditi do konca godine.
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 1999-09-16 DEL PONTE "SLUŠA I UČI"
- 1999-09-16 DEL PONTE PRIMILA HRVATSKOG MINISTRA PRAVOSUĐA ŠEPAROVIĆA
- 1999-09-15 CARLA DEL PONTE STUPILA NA POSAO
- 1999-09-22 GLAVNOKOMANDUJUĆI SFOR U POSETI TRIBUNALU
- 1999-09-22 NOVA MISIJA FRANCUSKIH EKSPERATA ZA SUDSKU MEDICINU
- 1999-09-23 MEDLIN OLBRAJT: ZABRINUTOST ZBOG (NE)SARADNJE ZAGREBA SA HAGOM
TV Tribunal 1
General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm