Home



GLAVNOKOMANDUJUĆI SFOR U POSETI TRIBUNALU




General Migs i glavni tužilac Del Ponte razgovarali o "nastavljanju i unapređivanju" saradnje SFOR i Tribunala. Del Ponte: "Hrvatska ostaje u prekršaju". Zakazana rasprava za izricanje nove kazne Dušku Tadiću

Glavnokomandujući Stabilizacionih snaga (SFOR) u Bosni, general Montgomeri Migs/Monthgomery Mieggs, posetio je danas sedište Haškog tribunala i razgovarao sa novim glavnim tužiocem Karlom/Carla del Ponte. Saopštavajući da su razgovori u toku, predstavnik za štampu tužilaštva Pol Rizli/Paul Risley, nije na današnjem brifingu hteo da govori o njihovom sadržaju. Rekao je, samo, da se razgovara o "nastavljanju i unapređivanju saradnje" SFOR sa Haškim tribunalom i, posebno, njegovim tužilaštvom. Imajući u vidu ono što je izjavljivala pre stupanja na novu dužnost, energičnija hapšenja optuženih za ratne zločine su vid saradnje koji najviše zanima Karlu del Ponte, te je logično pretpostaviti da je na tome insistirala i danas, u razgovoru sa generalom Migsom i njegovim saradnicima.

Drugi vid saradnje je pomoć SFOR pri izvršavanju sudskih naloga za pretres, čime sve više počinje da se služi haško tužilaštvo. Izvinjavajući se građanima Zapadnog Mostara zbog saobraćajne gužve koja je time izazvana, Rizli je danas potvrdio da su istražitelji Tribunala, u saradnji sa SFOR koji je blokirao prilaze, juče izvršili pretres nekih "mogućih mesta zločina" u Mostaru, a u vezi sa istragama koje su u toku.

Saopštavajući da je Karla del Ponte ove sedmice, pored generala Migsa, primila i francuskog i američkog ambasadora u Hagu, te da namerava da se uskoro sretne i sa ostalim članovima diplomatskog kora, Pol Rizli se vratio i na prošlonedeljni susret glavnog tužioca sa hrvatskim ministrom pravosuđa Šeparovićem. Del Ponte je, rekao je Rizli, "zadovoljna zbog srdačne atmosfere tog susreta i žali što je ministru morala da saopšti da Hrvatska ostaje u prekršaju prema tužilaštvu i Tribunalu, te ostaje na snazi i prijava koja je, s tim u vezi, podneta Savetu bezbednosti." Jedini izlaz iz toga, ukazala je Del Ponte Šeparoviću, jeste da Hrvatska "u celosti ispuni naloge Tribunala."

Za Hrvatsku, ipak, i jedna dobra vest iz Haga. Sudsko veće pred kojim se vodi postupak protiv Darija Kordića i Marija Čerkeza, saopštio je danas predstavnik za štampu Tribunala Džim Lendejl/Jim Landale, odobrilo je zahtev Hrvatske da se produži rok za dostavljanje dokumenata traženih tzv. obavezujućim nalogom. Sudije su zaključili da su razlozi koje je navela Hrvatska opravdani, te su rok za dostavu dokumenata relevantnih za ovaj slučaj produžili do 18. novembra ove godine.

Na redovnom brifingu u Tribunalu je danas, takođe, saopšteno da će se rasprava pred izricanje kazne u slučaju Duška Tadića održati 15. oktobra ove godine. Tadić je, podsetimo, prvostepenom presudom osuđen na 20 godina zatvora zbog zločina počinjenih u regionu Prijedora, a Žalbeno veće ga je potom, po još 9 tačaka, proglasilo krivim za teške povrede Ženevskih konvencija i kršenja ratnih zakona i običaja. Na toj će raspravi odbrana i optužba ukazivati na olakšavajuće i otežavajuće okolnosti koje bi mogle biti od značaja pri odmeravanju nove, eventualno više, kazne osuđenom Tadiću.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm