Home



TUŽITELJICA OPTUŽILA SVEDOKA OPTUŽBE DA LAŽE PRED SUDOM




U ispitivanju prvog generalnog sekretara Srpske radikalne stranke Aleksandra Stefanovića ispostavilo se da je priču o navodnim pritiscima koje je na njega vršio Zoran Đinđić prvi put pomenuo u maju ove godine, što je otprilike mesec dana nakon što je optuženi Šešelj izašao sa teorijom o "paktu" pokojnog premijera i bivše tužiteljice protiv njega. Sudija upozorio svedoka na mogućnost da bude optužen za lažno svedočenje, tako da ovo ne bi morao da bude njegov poslednji nastup pred Tribunalom

Christine Dahl, tužiteljica na suđenju Vojislavu ŠešeljuChristine Dahl, tužiteljica na suđenju Vojislavu Šešelju

Unakrsno ispitivanje prvog generalnog sekretara SRS Aleksandra Stefanovića je proteklo u opštem saglasju njega i optuženog Vojislava Šešelja. Bivše stranačke kolege su u ugodnom razgovoru u sudnici "protresle" razne teme - od situacije na srpskoj političkoj sceni do globalnih geopolitičkih pitanja. Najduže su se, ipak, zadržali na jednoj od Šešeljevih omiljenih teorija po kojoj je Zoran Đinđić u februaru 2003. godine "nagovorio" tadašnju glavnu tužiteljicu Karlu/Carla del Ponte da podigne optužnicu protiv njega. Stefanović je juče tvrdio da ga je Đinđić upravo u to vreme nagovarao da diskredituje Šešelja u izjavi haškim istražiteljima, što je on "pod pritiskom" i učinio.

Svedok se saglasio sa optuženim da je Đinđićeva namera bila da slanjem Šešelja u Hag "eliminiše" SRS sa srpske političke scene. Ponavljajući u suštini ono što je optuženi već više puta pominjao u sudnici, Stefanović je rekao da je uklanjanje Šešelja bilo dovoljno jer su drugi stranački funkcioneri, poput Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića, već tada bili "zavrbovani" od zapadnih obaveštajnih službi.

Tužiteljica Dal/Dahl je, međutim, u današnjem dodatnom ispitivanju iznela nekoliko podataka o hronologiji svedokovih kontakata sa optužbom iz kojih se vidi da oni traju neprekidno od 12. februara 2003. godine, kada je potpisao svoju prvu izjavu, do 16. maja ove godine kada je pismom obavestio kancelariju tužioca da želi da promeni stranu i postane svedok odbrane. U pomenutom pismu Stefanović je prvi put pomenuo i priču o navodnim Đinđićevim pritiscima na njega, mesec dana nakon što se Šešelj pojavio sa teorijom o "paktu" pokojnog premijera i bivše glavne tužiteljice.

Svedok je na to uzvratio tvrdnjom da je tužiteljici Dal pominjao Đinđićeve navodne pritiske i na sastanku u februaru 2007. godine, što je ona ocenila "kao laž" i suočila ga sa tvrdnjom da je na tom sastanku govorio o pritiscima, ali onima koje na njega vrši Šešeljev telohranitelj, zbog čega je zatražio da svedoči pod merama zaštite. Stefanović je potom zatražio da mu se predoči zapisnik sa tog sastanka, jer je "sada uzbuđen" i ne može da se seti šta je pričao. Tužiteljica je primetila kako su sastanku u februaru 2007. godine prisustvovali i "drugi ljudi", nagoveštavajući tako da ima svedoke za to što tvrdi, za slučaj da sudije odluče da pokrenu postupak protiv Stefanovića zbog lažnog svedočenja. Predsedavajući sudija je, inače, danas izričito upozorio svedoka na takvu mogućnost, tako da ovo ne bi morao da bude poslednji Stefanovićev nastup u Haškom tribunalu.

Suđenje Vojislavu Šešelju je nastavljeno iskazom zaštićenog svedoka sa pseudonimom VS-1068 koji svedoči o četničkim zločinima u Mostaru.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 389

BRATSKA POMOĆ: Gardijska brigada od Vukovara do Sarajeva
DEMOGRAFIJA ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Kako je mijenjana etnička struktura Herceg Bosne
"STVORITI NEPODNOŠLJIVE USLOVE": General Miletić se odriče autorstva "Direktive broj 7"
KO TO TAMO ŠAPĆE: Epidemija paranoje u haškoj sudnici