Home
EKSPERTIZA O PROTERANIMA IZ VUKOVARA I VOJVODINE
Po podacima iz ekspertskog izveštaja Ane Marije Radić sa područja Vukovara je početkom devedesetih iseljeno oko više od 30.000 nesrba a do kraja 1992. godine registrovano je 350 izbeglica iz Vojvodine, ali se mnogi nisu prijavili. Šešelj se, međutim, manje bavio tim lokacijama navedenim u njegovoj optužnici, a više računanjem broja Srba proteranih iz Hrvatske
Ana Marija Radić, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju
Ravnateljica Uprave za državnu skrb hrvatske vlade Ana Marija Radić kaže da je do 1994. godine u Hrvatskoj registrovano oko 55.000 lica raseljenih iz Vukovarsko-srijemske županije, od kojih je više od 30.000 sa gradskog područja Vukovara. Ona je te podatke iznela svedočeći na suđenju lideru srpskih radikala Vojislavu Šešelju, optuženom za zločine u Bosni i Hercegovini, Vojvodini i Hrvatskoj, među kojima su i progon, deportacije i prisilno premeštanje Hrvata iz Vukovara 1991. godine.
Ured u kojem je svedokinja zaposlena se bavio i registracijom izbeglih iz Vojvodine, kojih je do kraja 1992. godine registrovano oko 350. Kaže da je taj broj i veći, ali da se mnogi nisu prijavljivali hrvatskim organima jer su pre odlaska iz Vojvodine uspeli da zamene svoja imanja sa Srbima koji su napustili Hrvatsku, pa nisu bili životno zainteresovani za beneficije, pre svega pravo na smeštaj, koje im je izbeglički status garantovao. Nekolicina stanovnika Hrtkovaca koji su do sada svedočili tvrde da su Hrvati pristajali na razmene kuća zbog pritisaka koji su se naročito pojačali nakon Šešeljevog govora na mitingu u tom selu 6. maja 1992. godine.
Šešelj se u unakrsnom ispitivanju žalio na navodnu svedokinjinu pristrasnost koja, po njemu, proističe iz činjenice da radi za hrvatsku vladu, a potom se obrušio na nesuđenog svedoka optužbe, šefa hrvatskog Ureda za zatočene i nestale Ivana Grujića, optuživši ga da je 1991. godine učestvovao u ubistvu šefa osiječke policije Josipa Reihla-Kira. Na pitanje sudije Latanci/Lattanzi kako rasprava o Grujiću, koga je tužilac izbrisao sa liste svedoka, uopšte može da bude od koristi za odbranu, Šešelj je rekao da nastoji da ospori "kredibilitet svedoka", mada je ostalo nejasno da li misli na Grujića ili Anu Mariju Radić.
U nastavku ispitivanja, optuženi se uglavnom bavio pitanjem izbeglih Srba sa područja Hrvatske, optužujući svedokinju da je to namerno izostavila iz svog ekspertskog izveštaja. Ona je prihvatila sugestiju da je broj Srba u Hrvatskoj od popisa stanovništva 1991. do popisa 2001. godine umanjen za 380.000, ukazujući da to nije bio predmet njene ekspertize za ovo suđenje. Inače, najveći broj Srba iz Hrvatske je izbegao 1995. godine, za šta tužilac na suđenju, koje se odvija paralelno sa Šešeljevim, tereti hrvatske generala Antu Gotovinu, Ivana Čermaka i Mladena Markača.
Suđenje lideru srpskih radikala se nastavlja u utorak naredne sedmice.
Vezani izvještaji
- Predmet : Šešelj
- 2008-11-19 JOŠ JEDNO SVEDOČENJE O HRTKOVCIMA
- 2008-11-18 ŠEŠELJ "IDENTIFIKOVAO" NEIDENTIFIKOVANE ŽRTVE IZ OVČARE
- 2008-11-12 ŠTA JE SVEDOK MOGAO DA VIDI
- 2008-11-25 PRILOG ŠEŠELJEVOJ TEORIJI ZAVERE
- 2008-11-26 TUŽITELJICA OPTUŽILA SVEDOKA OPTUŽBE DA LAŽE PRED SUDOM
- 2008-11-27 ŠEŠELJ: MASAKR NA OVČARI JE NARUČILA HRVATSKA
TV Tribunal 388
IZJAVA OSUMNJIČENOG: Šta je Jadranko Prlić rekao istražiteljima tužilaštva
PRAVO NA GLUPOST: Šešelj brani svoju liniju ispitivanja
ZAJEDNIČKO SUĐENJE: Ponovno izjašnjavanje Župljanina i Stanišića
HRVATSKA PROTIV SRBIJE: Potvrđena nadležnost najvišeg svjetskog suda
OPROŠTAJNI INTERVJU: Sedam haških godina sudije Schomburga