Home



ŠEŠELJ "IDENTIFIKOVAO" NEIDENTIFIKOVANE ŽRTVE IZ OVČARE




U unakrsnom ispitivanju Višnje Bilić, Vojislav Šešelj tvrdio da se identitet sedam neidentifikovanih žrtava ekshumiranih iz masovne grobnice na vukovarskoj Ovčari namerno krije jer se, po njemu, radi o "o Kurdima ili nekim drugim stranim plaćenicima" koji su se borili u hrvatskim formacijama. Najavljeno svedočenje Sulejmana Tihića

Višnja Bilić, svjedok na suđenju Vojislavu ŠešeljuVišnja Bilić, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju

Pored eksperta sudske medicine Davora Strinovića, koji je na suđenju Vojislavu Šešelju svedočio prošle sedmice, ekshumaciji masovne grobnice na Ovčari prisustvovala je i psiholog Višnja Bilić iz Uprave za zatočene i nestale Vlade Hrvatske. Ona je danas, svedočeći na poziv optužbe, predočila najvažnije podatke iz ekspertskog izveštaja o procesu traženja žrtava rata u Hrvatskoj koji je uveden u dokaze na suđenju lideru srpskih radikala.

Bilić je prvo ponovila podatak, koji je iznesen i u Strinovićevom svedočenju, da su na Ovčari pronađeni posmrtni ostaci 200 osoba od kojih je identifikovano 193. Za većinu, mada ne i za sve, je utvrđeno da su poslednji put viđeni u Vukovarskoj bolnici.

Budući da se, osim za masakr na Ovčari, Šešelj tereti i za ubistvo šestoro Hrvata u vukovarskom "Veleprometu" svedokinja je u izveštaju navela da su njihovi posmrtni ostaci pronađeni na gradskom Novom groblju, gde je od 1991. do 1995. godine sahranjeno ukupno 938 žrtava rata. Tela šestorice pomenutih žrtava su, kaže, odmah nakon ubistva bila zakopana u "Veleprometu" ali su ih srpske lokalne vlasti ekshumirale i premestile na Novo groblje. U optužnici se, inače, navodi da je u "Veleprometu", osim ovih šestoro, ubijen još jedan broj Hrvata čija su tela odnesena na Ovčaru i tamo, zajedno sa streljanima na tom poljoprivrednom dobru, pokopana u masovnu grobnicu.

Šešelj je u unakrsnom ispitivanju optužio svedokinju za pristrasnost jer radi za Vladu Hrvatske, što po njemu znači da "dušom i telom" pripada jednoj od zaraćenih strana. Tvrdi da je namerno propustila da u izveštaj unese 6.744 srpske žrtve rata u Hrvatskoj, što je podatak koji je dobio od srpske nevladine organizacije "Veritas" Save Štrpca.

Svedokinja je odgovorila da raspolaže samo popisom imena ljudi čiji je nestanak prijavljen Upravi za nestale, kao i da su predmet njene ekspertize samo osobe čiji su posmrtni ostaci pronađeni u masovnim grobnicama, a ne svi ubijeni u ratu u Hrvatskoj. Takvih je, kaže, 3.684 od kojih je 3.100 identifikovano i među kojima je 186 Srba. Sutkinja Latanci/Lattanzi je pitala optuženog da li namerava da podatke o ubijenim Srbima koristi u svoju odbranu, na šta je on odgovorio da ne želi zločin da pravda zločinom, već mu je cilj da veće stekne "pravu sliku" o prirodi rata u Hrvatskoj.

Optuženi je do kraja današnje rasprave stigao da iznese još jednu u nizu svojih teorija zavere. Kaže, naime, da je "neverovatno" da do danas nisu identifikovani posmrtni ostaci preostalih sedam osoba sa Ovčare i tvrdi da se ti podaci zapravo kriju jer se radi "o Kurdima ili nekim drugim stranim plaćenicima" koji su se borili u hrvatskim formacijama. Višnja Bilić je pokušala da uveri Šešelja da je njena uprava radila na identifikacijama, ma o kome da se radilo, a da su u ovom slučaju rezultati izostali jer od rođaka žrtava nije bio prikupljen dovoljan broj krvnih uzoraka za DNK analizu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 388

IZJAVA OSUMNJIČENOG: Šta je Jadranko Prlić rekao istražiteljima tužilaštva
PRAVO NA GLUPOST: Šešelj brani svoju liniju ispitivanja
ZAJEDNIČKO SUĐENJE: Ponovno izjašnjavanje Župljanina i Stanišića
HRVATSKA PROTIV SRBIJE: Potvrđena nadležnost najvišeg svjetskog suda
OPROŠTAJNI INTERVJU: Sedam haških godina sudije Schomburga