Home



"ŠOKANTAN PRIZOR" NA OVČARI




Penzionisani pukovnik JNA Milorad Vojinović u izjavi istražiteljima tužilaštva opisao da je neposredno pred ubistvo 200 Hrvata na Ovčari, za koje se tereti Vojislav Šešelj, prošao pored hangara na tom poljoprivrednom dobru i video da dobrovoljci sa četničkim obeležjima psuju, tuku i pljačkaju zatočenike

Milorad Vojinović, svjedok na suđenju Vojislavu ŠešeljuMilorad Vojinović, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju

Penzionisani pukovnik Milorad Vojinović je u novembru 1991. godine, kada se dogodio masakr na poljoprivrednom dobru Ovčara gde je ubijeno 200 Hrvata izvedenih iz vukovarske bolnice, bio komandant 80. motorizovane brigade JNA, a nešto kasnije, u decembru iste godine, je postavljen za komandanta grada Vukovara. U izjavi istražiteljima tužilaštva iz septembra 2008. godine je izneo saznanja o učešću dobrovoljaca SRS, za čije se zločine tereti lider srpskih radikala Vojislav Šešelj, u vukovarskim događajima. Vojinović je već dao iskaz u predmetu Vukovarske trojke bivših oficira JNA i na beogradskom suđenju direktnim izvršiocima masakra na Ovčari.

Neposredno pre ubistva više od 200 Hrvata 20. novembra 1991. godine, Vojinović je, navodi se u sažetku njegove izjave, prolazeći pored hangara na Ovčari video "šokantan prizor". Zarobljenici iz vukovarske bolnice su prolazili kroz špalir teritorijalaca i dobrovoljaca koji su ih, u prisustvu drugih pripadnika JNA, psovali, udarali i oduzimali im sve vredne stvari. Svedok je navodno pokušao da ih zaštiti ali su ga ljudi sa četničkim obeležjima i drugi dobrovoljci u tome sprečili a pošto je žurio na sastanak svoje vojne komande, produžio je ka selu Negoslavci. Tamo je, kaže, sve što je video na Ovčari preneo komandantu Operativne grupe "Jug", pukovniku Miletu Mrkšiću, ali mu je ovaj rekao "da o tome više ne govori".

Kada se vratio na komandno mesto, svedok je saznao da se vojska povukla iz hangara i da je "donesena odluka" da se zarobljenici prepuste teritorijalcima i dobrovoljcima. Ne seća se da li je u hangaru video komandanta dobrovoljačke jedinice SRS "Leva supoderica" Milana Lančužanina zvanog Kameni, ali je, kaže, kasnije čuo da je bio tamo. Zna i da je Vojislav Šešelj dodelio Kamenom zvanje vojvode.

Budući da je Šešelj odbio da unakrsno ispituje svedoka jer je njegov iskaz uveden u dokaze putem pisane izjave, Vojinoviću su pitanja postavljali članovi Pretresnog veća. Mada je potvrdio da je bio jedan od oficira sa najvišim činom na Ovčari, Vojinović je u odgovoru na pitanje sudije Harhofa/Harhoff rekao da je "učinio maksimalno, sve što je mogao, da zaštiti te ljude, svoju komandu i sebe". Rekao je i da se "ono što je video na Ovčari događalo pod kontrolom i zapovedništvom oficira JNA".

Nakon Vojinovića, tužilaštvo je izvelo Julku Maretić iz Voćina u Zapadnoj Slavoniji koja je u izjavi istražiteljima opisala dolazak "Šešeljevaca i Arkanovaca" u to selo u oktobru 1991. godine. Nakon toga, rekla je svedokinja, četvorica Hrvata koji su radili za lokalne Srbe su nestali a njeno troje komšija je ubijeno. Julka Maretić je napustila Voćin u decembru 1991. Kada se sledeće godine vratila, zatekla je "razrušenu kuću bez crepa" koji je uništen prilikom miniranja obližnje katoličke crkve.

Suđenje Vojislavu Šešelju biće nastavljeno naredne sedmice svedočenjem specijaliste sudske medicine Davora Strinovića koji je kao posmatrač Ureda hrvatske Vlade za zatočena i nestala lica, nadgledao ekshumaciju na Ovčari.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 386

OTVORENE KARTE: Kako će se braniti Radovan Karadžić
PORICANJE: Živa lomača ili "samospaljivanje" u Višegradu
ZAVERA: Šešelj na udaru stranih sila i domaćih izdajnika
ODBRANA NAPADOM: Ko je kočio primenu mirovnih sporazuma
PRAVO NA ČAJ: Zašto plače general Tolimir