Home



AMERIKA OBEZBEĐUJE DOKAZE ZA OPTUŽBU PROTIV MILOŠEVIĆA


Filip Riker, predstavnik Stejt departmenta, za SENSE:

Maksimalna saradnja Vašingtona sa Hagom u obezbeđivanju dokaznog materijala za optužnicu protiv Miloševića - Predstavnici američke administracije uvereni da će Milošević biti proglašen krivim za genocid i najteže ratne zločine na Kosovu, u Hrvatskoj i Bosni

Uspostavljajući praksu koja nije baš uobičajena za tek započete sudske procese, zvaničnici američke administracije uveliko javno procenjuju da će optuženi Slobodan Milošević biti pred Haškim tribunalom proglašen krivim za genocid i najteže ratne zločine na Kosovu, u Hrvatskoj i Bosni. Izjave na tu temu čule su se ovih dana, u par navrata, sa zvaničnih mesta u Vašingtonu, a ponovio ih je - objašnjavajući i osnovu za takvo verovanje u ishod "procesa stoleća" pred Međunarodnim tribunalom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji - i predstavnik za štampu Stejt departmenta Filip Riker/Philip Reeker.

"Mislim da je istorija već pokazala, a nastaviće i dalje uveliko da pokazuje, da je Slobodan Milošević odgovorniji nego iko za raspad bivše Jugoslavije, kao i za ratove koji su potom usledili. Njegova izopačena politika dovela je do stravičnih patnji i ogromnih razaranja u regionu", rekao je Riker za SENSE, izražavajući uverenje da će se ta ocena potvrditi na suđenju u Hagu.

Prema Rikerovim rečima, i bivša i sadašnja američka administracija maksimalno su se angažovali u nastojanjima da se obezbede dokazi za hašku optužnicu koja tereti bivšeg predsednika Srbije i SR Jugoslavije za genocid i zločine protiv čovečnosti u periodu od 1991. do 1999. godine.

"Vlada SAD uključila se u taj proces i pre podizanja optužnice protiv Miloševića. To je nastavljeno i traje na raznim poljima. Uredu tužilaštva u Hagu pružena je velika podrška u obezbeđivanju brojnih mapa, dokumenata, informacija i ostalog dragocenog materijala. To je doprinelo da se učvrste dokazi o Miloševićevoj ulozi u sukobima u bivšoj Jugoslaviji, na osnovu kojih je podignuta optužnica u Hagu", rekao je predstavnik Stejt departmenta.

Konkretna saradnja američke administracije sa tužilaštvom Haškog tribunala počela je sredinom juna 1999. godine, odmah posle završetka vazdušne intervencije NATO protiv Jugoslavije i dolaska na Kosovo prvog kontingenta međunarodnih mirovnih snaga. Sa američkim vojnicima iz sastava budućeg KFOR, na Kosovo su tad došli i eksperti FBI, CIA i mnogih drugih službi zaduženi za pronalaženje tragova i dokaza o zločinima, forenzička ispitivanja, razgovore sa albanskim izbeglicama, povratnicima iz Makedonije i Albanije, i sve ostale radnje usmerene ka obezbeđivanju što potpunijeg dokaznog materijala potrebnog glavnom tužiocu Karli del Ponte i njenoj ekipi u Hagu.

"Međunarodni tribunal već je koristio nešto od tih naših materijala i za neka ranija suđenja. Ta naša saradnja nastaviće se i dalje, tokom suđenja Miloševiću, kao i u ostalim procesima koji će uslediti", rekao je Filip Riker. "U svakom slučaju, veoma je jak dokazni materijal o zlu koje je Milošević naneo srpskom narodu i ostalim narodima u bivšoj Jugoslaviji. Zastrašujuća je slika koja se dobija na osnovu tih dokaza. To je slika jedne velike tragedije s kraja 20. veka, koja, nadajmo se, nikad više neće biti ponovljena".

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 90

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Počeo dokazni postupak optužbe
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Umreti za vodu u opsednutom Sarajevu
TRIBUNAL: Tri slučaja i šest osuđenih pred Žalbenim vijećem
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: Kako je Radoslav Brđanin prešao sa riječi na djela
SUĐENJE ZA ZLOČINE U PRIJEDORU: Zbog "budžetske krize" neizvestan početak suđenja Milomiru Stakiću