Home



OZBILJAN POSAO TEK PREDSTOJI




Francuski mediji, koji s velikom pažnjom prate suđenje u Hagu, smatraju da, poslije sedmice "oratorskih megdana", proces Slobodanu Miloševiću tek počinje ispitivanjem svjedoka. Šta je "realnost činjenica" za koju se zalaže predsjednik SR Jugoslavije Vojislav Koštunica?

Proteklih sedam dana svi francuski mediji su sa izuzetnom pažnjom pratili proces Slobodanu Miloševiću koji je počeo 12. februara, čitanjem optužnice za ratne i zločine protiv čovječnosti u Hrvatskoj i na Kosovu, te genocid u Bosni i Hercegovini. Sumirajući dosadašnji tok suđenja, pariški mediji ističu da poslije sedmice "oratorskih megdana", ozbiljan i težak pravosudni posao tek počinje.

Javnost i mediji u Beogradu su naivni kad za optužnicu protiv Miloševića kažu da je "naivna i verbalna", ocjenjuje pariški Radio FM. "U uvodnim izlaganjima glavne tužiteljice i njenih zamjenika samo su naznačene osnovne linije optužnice. Proces počinje tek sada izvođenjem dokaza i preslušavanjem svjedoka. Pokazaće se da poplava Miloševićevih kontraoptužbi nema nikakve veze sa suštinom suđenja i na njih se jednostavno neće ni odgovoriti," kaže komentator Radija FM.

Neke od tvrdnji Slobodana Miloševića iz njegovog odgovora na optužnicu sigurno će osporiti svjedoci koji će se slijedećih dana i mjeseci pojavljivati pred sudom, ocjenjuje pariški dnevnik "Mond" (Le Monde). "Držeći na svoj način lekcije iz istorije, posebno oko raspada Jugoslavije, Milošević se nerijetko koristi netačnim podacima," kaže specijalni izvještač tog lista iz Haga Remi Urdan (Rémy Ourdan).

Primjera radi, napadajući zapadne sile - posebno Njemačku - zbog politike prema bivšoj Jugoslaviji početkom devedesetih godina, Milošević je, između ostalog rekao: "Bon je priznao nezavisnost Hrvatske, i, eto, kako je rat počeo."

Navodeći taj detalj, Urdan kaže: "Njemačka je priznala Hrvatsku 23. decembra 1991. godine, a masakri u Vukovaru su izvršeni u novembru te godine, nakon što su srpske snage tri mjeseca držale grad pod opsadom."

Komentarišući odjeke suđenja Slobodanu Miloševiću u Beogradu, mediji se i danas osvrću na izjave aktuelnog predsjednika SR Jugoslavije Vojislava Koštunice, posebno u vezi sa "hitnom nacionalnom mobilizacijom u borbi protiv 'pristranosti' Haškog tribunala". Rezimirajući prvu nedjelju suđenja, agencija AFP, navodi da je Koštunica rekao da Srbija i Crna Gora ne mogu ostati neaktivne u odnosu na "hipokriziju" Tribunala, koji se upustio u "površno i netačno" pisanje istorije njegove zemlje. "Realnost činjenica", prenose mediji Koštuničino zalaganje, može ustanoviti samo Komisija za istinu i pomirenje, koja je osnovana u Beogradu u martu prošle godine.

"Ističući, dakle, da je istina o događajima u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu na suđenju u Hagu 'totalno iznevjerena', Koštunica se u potpunosti pridružio Miloševićevoj odbrani i njegovim ocjenama istih događaja, kaže se u osvrtu francuske agencije.

Posebno navodeći Koštuničinu izjavu da se general Ratko Mladić "ne nalazi na teritoriji Jugoslavije", ova agencija prenosi pisanje podgoričke "Pobjede" da se bivši vojni šef bosanskih Srba, kojeg čuva dvadesetak tjelohranitelja, nalazi u selu Meljak, 35 kilometara južno od Beograda, u stanu pjevača narodne muzike Ere Ojdanića koji je rođak generala Dragoljuba Ojdanića, protiv kojeg je Haški tribunal takođe podigao optužnicu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 90

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Počeo dokazni postupak optužbe
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Umreti za vodu u opsednutom Sarajevu
TRIBUNAL: Tri slučaja i šest osuđenih pred Žalbenim vijećem
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: Kako je Radoslav Brđanin prešao sa riječi na djela
SUĐENJE ZA ZLOČINE U PRIJEDORU: Zbog "budžetske krize" neizvestan početak suđenja Milomiru Stakiću