Home
NEMA VREMENSKOG OGRANIČAVANJA RADA HAŠKOG TRIBUNALA
Šon MekKormek, predstavnik Bušovog Saveta za nacionalnu bezbednost, govori za SENSE:
Demanti medijskih spekulacija da će rastući troškovi uticati na podršku SAD Međunarodnom tribunalu za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji. Nema državnih prepreka da se Klinton, Olbrajtova, Holbruk, Klark, Hil i ostali predstavnici bivše administracije pojave kao svedoci na suđenju Miloševiću
Sa visokog mesta u Savetu za nacionalnu bezbednost SAD demantovane su informacije iz nekih evropskih medijskih izvora da Bušova/Bush administracija - zabrinuta zbog rastućih troškova - razmišlja o vremenskom ograničenju trajanja mandata Međunarodnog krivičnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (ICTY), osnovanog 1993. godine u formi posebnog organa Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. U izjavi za SENSE, predstavnik Saveta za nacionalnu bezbednost predsednika SAD Šon MekKormek/Sean McCormack odbacio je takvu mogućnost - posebno u sadašnjoj situaciji, kako je naglasio, kad je tek počelo suđenje Slobodanu Miloševiću za genocid i ratne zločine u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu, dok se glavni optuženi za zločine u Bosni, Karadžić i Mladić, i dalje nalaze van domašaja pravde.
''Iskreno govoreći, nisu nam poznate takve ideje o ograničavanju rada Haškog tribunala. O tome se nije nigde razgovaralo, niti sam ja igde čuo za to'', rekao nam je MekKormek, izražavajući zadovoljstvo što je u Hagu najzad počelo suđenje čoveku kojeg Amerika smatra glavnim krivcem za raspad bivše SFR Jugoslavije i nesreća koje su potom usledile u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu. ''SAD su odavno nastojale da se g. Milošević izvede pred lice pravde zbog zločina protiv čovečnosti, a na kraju smo i pomogli da on bude izručen Hagu. I to je prava potvrda naše opredeljenosti da pravda bude izvršena prema g. Miloševiću i svim ostalim optuženima za ratne zločine na Balkanu''.
U razgovoru o "majci svih procesa" pred Međunarodnim tribunalom u Hagu, predstavnik Bušovog Saveta za nacionalnu bezbednost govorio je i o mogućnosti da se kao svedoci na suđenju Miloševiću eventualno pojave bivši predsednik SAD Bil Klinton/Bill Clinton, državni sekretar u njegovoj administraciji Medlin Olbrajt/Madeleine Albright i ambasador Ričard Holbruk/Richard Holbrooke, glavni arhitekt Dejtonskog/Dayton mirovnog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu.
"To su pitanja kojima će se baviti sud u Hagu, kad za to dođe vreme. Nije mi poznata ta pravna procedura. Ali, ako te osobe budu pozvane da svedoče, to je poziv o kome će svako od njih pojedinačno biti pozvan da se izjasni", rekao je Šon MekKormek, ne ostavljajući nikakvu sumnju u pretpostavku da se država SAD neće mešati o odluku Klintona, Olbrajtove, ambasadora Holbruka i Hila/Hill, generala Klarka/Clark i ostalih koji se poslednjih dana pominju kao potencijalni svedoci na haškom suđenju Slobodanu Miloševiću.
Slobodan Pavlović
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2002-02-13 HOLBROOKE: NIJE BILO TRGOVINE SA MILOŠEVIĆEM
- 2002-02-13 NEKA PRAVDA ČINI SVOJE
- 2002-02-13 VAŠINGTON: RADI SE NA HVATANJU KARADŽIĆA I MLADIĆA
- 2002-02-15 "MILOŠEVIĆ NADIGRAO TUŽITELJE"
- 2002-02-18 PLAVŠIĆ NEĆE SVJEDOČITI PROTIV MILOŠEVIĆA
- 2002-02-19 SADAŠNJI PREDSJEDNIK SR JUGOSLAVIJE ŠTITI BIVŠEG
TV Tribunal 89
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Prva sedmica suđenja
SUĐENJE ZA ZLOČINE U LAŠVANSKOJ DOLINI: Tihomir Blaškić u očekivanju rasprave o žalbi
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: Generala Momira Talića nema ko da brani
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Srednjevekovna glad i žeđ u opsednutom Sarajevu