Home



HOLBROOKE: NIJE BILO TRGOVINE SA MILOŠEVIĆEM




Na pitanje voditelja BBC hoće li Miloševićevo svjedočenje biti nezgodno za svjetske lidere i njega osobno, bivši Clintonov glavni izaslanik za bivšu Jugoslaviju odgovorio: "Mene neće kompromitirati" - I dodao da Miloševiću nikada nije ponuđen imunitet od Tribunala ako potpiše Dayton- Zašto nije optužen i Šešelj, zašto još nisu uhapšeni Karadžić i Mladić

U intervjuu za BBC bivši glavni američki pregovarač Richard Holbrooke/Ričard Holburk odbio je sugestiju da je u procesu pregovaranja ikada ponudio imunitet Slobodanu Miloševiću koji bi ga zaštitio od odlaska u Haag/Hag.

"Prvo, ja ne bih imao ovlasti da ponudim imunitet, to je mogao samo predsjednik Clinton/Klinton. Međutim, Miloševića u vezi s time nismo ni spominjali - neke druge da, ali Miloševića nikada", rekao je Holbrooke voditelju emisije Hard Talk, dodavši da, doduše, Milošević nije ni tražio imunitet. "On je Bosnu naprosto predao."

Voditelj Tim Sebastian je inzistirao da ambasador Holbrooke komentira zašto je u dijelu političkih i medijskih krugova rašireno uvjerenje da je između američke strane i Beograda bila sklopljena neka vrst političke trgovine. Taj dojam izrastao je i iz teškoća koje je Tribunal imao u suradnji s Amerikancima, a i iz navodnog pritiska koji je bivša državna tajnica Madeleine Albright/Medlin Olbrajt vršila na bivšu glavnu tužiteljicu Lousie Arbour/Luiz Arbur, pojasnio je Sebastian.

Odbivši da je između Albright i Arbour moglo biti išta više od neslaganja ličnosti, i privatno motivirane povišene razmjene riječi, Holbrooke je rekao kako su Sjedinjene Države i on osobno, uvijek podržavali Haag, a zastoje je prebacio na NATO. "Tribunal je do kosovske kampanje bio posve ovisan od zemalja članica za sve što mu je trebalo – od novca, preko obavještajnih podataka, do personala. To što u NATO nije uvijek nailazio na punu suradnju, ovisi od mnogo toga. NATO ipak nisu samo Amerikanci, to su i Francuzi; Britanci", rekao je Holbrooke, prebacivši lopticu vrlo neugodnih političkih prigovora u polje tadašnjih vlada Johna Majora/Džona Mejdžora i Francoisa Mitteranda/Fransoa Miterana.

"Uostalom," nastavio je Holbrooke, "nikad mi nije bilo do kraja jasno kako Tribunal radi - zašto neki ljudi nisu optuženi, kao na primjer Vojislav Šešelj." Objasnio je zašto, po njegovom mišljenju, Karadžić i Mladić još nisu uhapšeni:

"Nije istina da ne postoji politička volja, nego se svi boje sindroma Mogadishu/Mogadišu" (operacije u kojoj je, oslobađajući taoce, poginulo 18 američkih marinaca).

Na pitanje voditelja kako je mogao tako srdačno razgovarati s Miloševićem i smijati se u njegovom društvu, kad je znao s kim razgovara, Holbrooke je odgovorio; "Baš zato. Svake minute držao sam ga odgovornim za smrt 300.000 ljudi; a u ime onih koji su još bili živi, morao sam završiti rat. Smijao sam se, i mislio da treba spasiti one koji su još živi..."

"Daytonski/Dejton sporazum nije savršen, ali je dobar - krivi smo što ga nismo dovoljno energično primijenili, iako za to još nije kasno...Srebrenica je mjesto u BiH, a ne samo u Republici Srpskoj", dodao je Holbrooke, istakavši Bosnu kao najveće balkansko stratište. On je, također, izrazio uvjerenje da će budući visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown/Pedi Ešdaun odigrati ključnu ulogu.

Na pitanje da li bi njega osobno i druge svjetske lidere Slobodan Milošević mogao kompromitirati svojim iskazima pred tribunalom, Richard Holbrooke je odgovorio: "Mene ne. Stalno sam se pitao o smislu toga što radim, a uzor mi je bio Raoul Wallenberg/ Raul Valenberg, Šveđanin koji je spasio možda 100.000 Židova od sigurne smrti u Drugom svjetskom ratu, pregovarajući, smijući se i zabavljajući se s nacistima," odgovorio je bivši specijalni izaslanik Billa Clintona za bivšu Jugoslaviju, koji je bio i glavni pregovarač u procesu koji je doveo do primirja i sporazuma u Daytonu.

Ines Sabalić


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 89

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Prva sedmica suđenja
SUĐENJE ZA ZLOČINE U LAŠVANSKOJ DOLINI: Tihomir Blaškić u očekivanju rasprave o žalbi
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: Generala Momira Talića nema ko da brani
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Srednjevekovna glad i žeđ u opsednutom Sarajevu