Home
RUSKA PODRŠKA MILOŠEVIĆU
Poslanici Dume i Jevgenij Primakov posljednji su u nizu ruskih političara i javnih ličnosti koje su spremne pružiti pomoć bivšem jugoslavenskom predsjedniku i dovesti u pitanje legitimnost Haškog tribunala
Ruski političari koji nastoje izbaviti Slobodana Miloševića iz ruku "zapadne pravde" sve su brojniji, a posljednji, i do sada najutjecajniji među njima je Jevgenij Primakov, bivši premijer, koji je jučer u Parizu izrazio spremnost da dođe u Haag i svjedoči u korist bivšeg jugoslavenskog predsjednika.
Prema Primakovu, koji je trenutačno na funkciji savjetnika predsjednika Putina za vanjsku politiku, bez Miloševića ne bi bilo niti Dejtonskog sporazuma, niti kraja rata u BiH. Primakov se kritično osvrnuo i na nevoljnost Zapada da uvaži "znakove dobre volje" koje je Milošević poslao predsjedniku Jacquesu Chiracu/Žak Širak tijekom kosovske krize.
Primakovljeva izjava uslijedila je nakon što je donji dom ruskog parlamenta prošlog tjedna usvojio rezoluciju kojom se poziva na određivanje vremenskog roka za djelovanje Haškog tribunala. U rezoluciji, koju su poslanici Dume usvojili s 316 glasova "za", 6 "protiv" i tri uzdržana, kaže se da Tribunal zanemaruje narušavanja humanitarnog prava koje su počinile države-članice NATO za vrijeme napada na Jugoslaviju, te se poziva predsjednik Putin da pred Vijećem sigurnosti UN pokrene raspravu o roku za okončanje aktivnosti Tribunala.
Pozicija ruskih parlamentaraca bila je jasna i ranije, iz izjava šefa komisije za međunarodne odnose Dmitrija Rogozina , te predsjedavajućeg Dume Genadija Seleznjova koji je suđenje Miloševiću nazvao političkim procesom koji se služi "neprihvatljivim metodama". U sinoćnjem programu "Tema dana" na kanalu RTR, Rogozin je rekao da je, prateći suđenje, zaključio da je Milošević "kompetentan i harizmatičan političar" te da će sudu biti teško dokazati njegovu krivicu. Dodao je kako poslanici Dume smatraju da je Haški tribunal zastarjela institucija.
Ruski mediji, koji s interesovanjem prate zbivanja u haškoj sudnici, prema Tribunalu su, uglavnom, veoma kritični, a prema Miloševiću pokazuju sklonosti ako već ne i podršku. U eteru moskovske informativne radio-stanice Eho Moskve ponovno se pojavio i Slobodanov brat Borislav Milošević, bivši jugoslavenski ambasador koji je ostao živjeti u Moskvi i koji ne prestaje žestoko braniti interese svoga brata pred ruskom javnošću.
Izjava Jevgenija Primakova otvorila je pitanje mogućnosti svjedočenja u Hagu brojnih ruskih dužnosnika koji su tijekom balkanskih sukoba sudjelovali kao posrednici između Zapada i srpske strane. Među najistaknutijima treba spomenuti Viktora Černomirdina, trenutačno ruskog ambasadora u Ukrajini, koji je za vrijeme kosovske krize u svojstvu osobnog izaslanika predsjednika Jeljcina nagovorio Miloševića na opuštanje pred zračnim udarima NATO, zatim Vitalija Čurkina, ruskog predstavnika u Kontakt grupi, te Viktora Andrejeva, koji je kao politički savjetnik UN proveo godine "na terenu", u Zagrebu, Sarajevu i Beogradu.
Ivanka Aničić
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2002-02-19 AMERIKA OBEZBEĐUJE DOKAZE ZA OPTUŽBU PROTIV MILOŠEVIĆA
- 2002-02-19 MOSKVA SUĐENJU NE VERUJE
- 2002-02-19 SADAŠNJI PREDSJEDNIK SR JUGOSLAVIJE ŠTITI BIVŠEG
- 2002-02-21 RATNI ZLOČINCI - IZVOZNI ARTIKAL
- 2002-02-25 EU BEZ IZMJENE U STAVU O HAŠKOM TRIBUNALU
- 2002-02-26 KRITIKE HAŠKE OPTUŽNICE
TV Tribunal 90
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Počeo dokazni postupak optužbe
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Umreti za vodu u opsednutom Sarajevu
TRIBUNAL: Tri slučaja i šest osuđenih pred Žalbenim vijećem
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: Kako je Radoslav Brđanin prešao sa riječi na djela
SUĐENJE ZA ZLOČINE U PRIJEDORU: Zbog "budžetske krize" neizvestan početak suđenja Milomiru Stakiću