Home
NOVE OPTUŽNICE KRAJEM OVE ILI POČETKOM SLJEDEĆE GODINE
Neke od budućih optužnica sadržavat će ocjene tužiteljstva o umiješanosti bivšeg hrvatskog predsjednika u zločine. Tužitelji još uvijek nisu dobili od Hrvatske "neke dokumente od kritične važnosti za suđenje Kordiću"
Tužiteljstvo Haškog tribunala će krajem ove ili početkom sljedeće godine podići nove optužnice za zločine počinjene tokom oružanih sukoba u bivšoj Jugoslaviji - najavio je na današnjoj konferenciji za novinare zamjenik glavne tužiteljice Graham Blewitt/Grejem Bluit.
Blewitt nije precizirao na koje će se zločine te optužnice odnositi i protiv koga će biti podignute. Međutim, iz njegovih odgovora na druga novinarska pitanja moglo se zaključiti da će se barem jedna od novih optužnica baviti događajima tokom i nakon operacije "Oluja", iz kolovoza/augusta 1995.
Pojašnjavajući izjavu koju je nedavno dao britanskoj televiziji, a koja je na različite načine tumačena u javnosti, Blewitt je najavio da će predstojeće optužnice protiv drugih optuženih sadržavati i ocjene tužiteljstva o "umiješanost predsjednika Tuđmana u ratne zločine." Dodao je, također, da bi prema dokazima s kojima tužiteljstvo sada raspolaže - "Tuđman bio optužen, da je živ." Ti se dokazi, precizirao je Blewitt, ne zasnivaju na dokumentima koje je posljednjih mjeseci Den Haagu dostavila hrvatska vlada, već na "ukupnom materijalu koje je Ured tužilaštva prikupio u svojim istragama." Tim dokazima, tvrdi Blewitt, "tužiteljstvo nije raspolagalo dok je Tuđman bio živ." Zamjenik glavne tužiteljice odbio je precizirati za koje bi zločine Tuđman bio optužen, ali je dodao: "Kad se održe suđenja i prezentiraju dokazi, pred sudskim vijećima će biti zabilježena povijest i ljudi će sami moći prosuditi..." kakva je bila uloga bivšeg hrvatskog predsjednika.
Upitan zašto Ured tužitelja još uvijek nije zatražio da se povuče "prijava" o ne-suradnji Hrvatske koju je Tribunal prije dvije godine uputio Vijeću sigurnosti UN, Blewitt je odgovorio da postoji još jedno pitanje - u kome bi bi Hrvatska mogla bolje surađivati. Radi se o dostavi "nekoliko dokumenata koji su od kritične važnosti za suđenje Dariju Kordiću" kao i nekih dokumenata vezanih za žalbeni postupak u slučaju Blaškić. Blewitt dodaje da tužiteljstvo "zna da određeni dokumenti postoje i da ih je tražilo od Hrvatske, te da ne razumije zašto ih ona ne dostavlja." Budući da se suđenje Kordiću približava završetku, tužitelji smatraju da je dostava tih dokumenata "hitno pitanje". "Zadnja stvar koju želimo je da Žalbeno vijeće mora naložiti novo suđenje zbog toga što neki dokumenti nisu bili dostupni sudskom vijeću", rekao je Blewitt.
Krajem ove ili početkom sljedeće godine se, takođe, može očekivati i proširena optužnica protiv bivšeg jugoslovenskog predsjednika Slobodana Miloševića, koja će obuhvatiti njegovu odgovornost za zločine koji su izvršeni tokom ratova u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Prva optužnica protiv Miloševića i njegovih saradnika se, podsjetimo, odnosi samo na zločine počinjene 1998. i 1999. godine na Kosovu.
Mada još nisu dobili odgovor novih vlasti na pismo Carle/Karla del Ponte u kojem je glavni tužilac tražila sastanak sa jugoslovenskim predsjednikom Koštunicom, u tužilaštvu su - kaže Blewitt - "ohrabreni time što suradnja sa Tribunalom, mada nije 'prioritet', ipak na dnevnom redu u Beogradu." Blewitt očekuje skoro otvaranje Biroa tužilaštva u Beogradu, u čijem će fokusu, kako je istakao, biti istraga o zločinima čije su žrtve bili Srbi. Zamjenik glavnog tužioca ne isključuje mogućnost saradnje sa jugoslovenskim istražnim organima u tim istragama.
TV Tribunal 31
INTERVJU: Carla Del Ponte o prioritetima haškog tužilaštva
SUĐENJE KRNOJELCU: Svjedočenja bivših zatočenika o zlostavljanjima u fočanskom KP Domu
SUĐENJE ZA GENOCID U SREBRENICI: Svedoci odbrane generala Krstića sumnjaju u dokaze o masakru u Srebrenici
TUŽILAŠTVO: Tuđman bi bio optužen... da je živ