Home
DEL PONTE ŽELI "IZRAVAN RAZGOVOR" S HRVATSKOM
Tužiteljica nezadovoljna "politiziranjem suradnje u hrvatskim medijima" i ne želi govoriti o tome tko će biti optužen za zločine nad Srbima u Hrvatskoj prije no što završi svoje istrage
"Hrvatska i haško tužiteljstvo trebaju rješavati probleme u privatnim, izravnim razgovorima, a ne preko novina", zaključila je danas glavna tužiteljica Carla del Ponte osvrćući se na nedavno zaoštravanje dijaloga između hrvatskih vlasti i njezinog ureda."Još uvijek postoje teškoće u nekim područjima hrvatske suradnje", rekla je tužiteljica, spomenuvši dostavu dokumenata za upravo završeno suđenje Dariju Kordiću te "politiziranje suradnje u hrvatskim medijima". "Ja sam spremna da sljedeće godine nastavimo naš dijalog i uklonimo sve preostale prepreke za punu suradnju", kaže tužiteljica.
Hrvatska vlada je nedavno objavila u javnosti svoje primjedbe na rad tužiteljstva, dok se istodobno u javnosti spekulira o tome da li tužiteljstvo želi razgovarati sa zapovjednikom Glavnog stožera Hrvatske vojske kao svjedokom ili mogućim optuženikom za zločine nad Srbima u Hrvatskoj.
"Hrvatske vlasti mogu imati svoj pogled i kritike na rad mog ureda i na moje prioritete (u istragama). Ali, o istragama ja odlučujem, a ne Hrvatska, i njihova suradnja se ne može uvjetovati time da li oni odobravaju neku istragu", odgovara Del Ponte dodajući da obaveze Hrvatske proistječu iz Statuta Tribunala, dakle odluka Vijeća sigurnosti UN, a ne iz "definicija unutar Hrvatske". U pogledu statusa generala Stipetića, Del Ponte je kazala da još ne zna da li je utvrđen datum za njegov razgovor s predstavnicima tužiteljstva i da stoga "ne može govoriti" o tom slučaju.
Upitana o tome koji bi sve visoki hrvatski časnici mogli biti optuženi za zločine nad Srbima, tužiteljica je samo odgovorila da je "točno, iako nije novost, da se istražuju hrvatski osumnjičenici". Međutim, ona drži da je "bolje o tome ne govoriti" prije no sto se završe istrage.
Del Ponte je, istodobno, suglasna s hrvatskom vladom u stajalištu da tužiteljstvo mora imati iste standarde u procjeni suradnje različitih država, odnosno da jednako inzistira na predaji optuženih iz Hrvatske kao i onih iz SRJ ili BiH.
Vjera Bogati
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2000-12-14 O SREBRENICI U FRANCUSKOM PARLAMENTU
- 2000-12-11 FRANCUSKI DEO ISTINE O SREBRENICI
- 2000-12-11 TUŽITELJSTVO "RAZOČARANO" PRIOPĆENJEM HRVATSKE VLADE
- 2001-01-05 HAG JE JEDINO MJESTO ZA SUĐENJE MILOŠEVIĆU I DRUGIMA
- 2001-01-08 UČITI OD RUANDE
- 2001-01-11 ETNIČKO ČIŠĆENJE BILO NAJAVLJENO
TV Tribunal 37
TRIBUNAL 2000: Godišnji pregled događanja