Home



OPTUŽNICA ZA SREBRENICU I ŽEPU OSTAJE NEPROMENJENA




Pretresno veće odbacilo sve zahteve branilaca oficira vojske i policije bosanskih Srba da po okončanom dokaznom postupku optužbe njihovi klijenti budu oslobođeni po nekim ili svim tačkama optužnice za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi 1995. godine. Odbrana će, u svom dokaznom postupku, morati da izvodi dokaze po svim tačkama optužnice

Vujadin Popović, Ljubiša Beara, Drago Nikolić, Ljubomir Borovčanin, Vinko Pandurević, Radivoj Miletić i Milan Gvero u sudnici TribunalaVujadin Popović, Ljubiša Beara, Drago Nikolić, Ljubomir Borovčanin, Vinko Pandurević, Radivoj Miletić i Milan Gvero u sudnici Tribunala

Ne postoji ni jedna tačka optužnice protiv sedmorice oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za zločine u Srebrenici i Žepi za koju tužilastvo nije izvelo dovoljno dokaza, zaključilo je Pretresno veće u odluci po pravilu 98bis, saopštenoj na današnjoj raspravi.

Radi se o pravilu prema kojem veće po okončanom dokaznom postupku optužbe ocenjuje postoje li tačke optužnice koje tužilaštvo nije potkrepilo dokazima pa stoga nije potrebno da ih odbrana osporava u svom dokaznom postupku. Timovi odbrane optuženih oficira, izuzev Vujadina Popovića, su pre petnaestak dana izneli argumente na kojima su zasnovali zahtev da se povuku sve ili neke od tačaka optužnice protiv njihovih klijenata budući da ih, po njihovoj oceni, tužilaštvo nije dokazalo.

Sudije su zatim saslušale i odgovor tužilaštva i nakon toga donele odluku koja je danas saopštena. Timovi odbrane neće morati da izvode svoje dokaze samo u vezi sa jednim incidentom navedenim u optužnici koji se odnosi na ubistvo devetoro civila u Potočarima u julu 1995. godine. Tužilaštvo je naime, pred početak rasprave po pravilu 98bis saopštilo da tokom svog postupka nije dokazivalo taj incident.

Sudije su odbacile tvrdnje branilaca da se Drago Nikolić, Ljubomir Borovčanin, Ljubiša Beara i Vinko Pandurević "nisu udruživali radi počinjenja genocida" odnosno da optužba za to nije pružila dovoljno dokaza. Takođe, sudije nisu prihvatule ni argumente odbrane Radivoja Miletića da nisu izvedeni dokazi o njegovom učešću u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem da se iz enklava Srebrenica i Žepa uklone kako pripadnici Armije BiH tako i bosnjačko civilno stanovništvo.

Veće je odlučilo da ne donosi odluku u vezi sa tvrdnjama odbrane da se optužbe za deportaciju i prisilno premeštanje mogu odnositi samo na civile, a ne i na vojno sposobne muškarce ili pripadnike Armije BiH koje su nakon upada srpskih snaga napustile Srebrenicu i Žepu. Sudije su naime zaključile da se izložena argumentacija odbrane odnosi na "pravno pitanje koje je i dalje pred Žalbenim većem", te bi bilo neprimereno da se veće o tome izjašnjava u ovoj fazi postupka već će to učiniti nakon završetka dokaznog postupka. Argumenti odbrane generala Milana Gvera odnosili su se samo na ovu tačku optužnice.

Suđenje oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženih za zločine u Srebrenici i Žepi biće nastavljeno 22. maja 2008. godine konferencijom uoči početka dokaznog postupka odbrane.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 356

"VEĆI MUSLIMANI": Civilne i vjerske vlasti naklonjene mudžahedinima
DOVOLJNO DOKAZA: "Srebreničkoj sedmorki" ostaju sve tačke optužnice
ŠEŠELJEVA STRATEGIJA: Optužbe su najbolja odbrana
POGREŠNA ANALOGIJA: Martiću ipak nije suđeno za paljevinu Rajhstaga
POJAČANJE: Nove sudije za nova suđenja