Home



ŠEŠELJEVCI KAO "SUBJEKT OPŠTENARODNE ODBRANE"




U nastavku unakrsnog ispitivanja vojnog analitičara tužilaštva, Vojislav Šešelj tvrdio da je regrutovanjem dobrovoljaca početkom 1991. godine Srpska radikalna stranka zapravo preuzela deo uloge koja je u sistemu opštenarodne odbrane pripadala bivšem Savezu komunista Jugoslavije

Reynaud Theunens, svjedok na suđenju Vojislavu ŠešeljuReynaud Theunens, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju

Nakon što je u bivšoj Jugoslaviji 1990. godine umesto jednopartijskog uspostavljen višepartijski sistem, Srpska radikalna stranka (SRS) je preuzela deo uloge koja je u sistemu opštenarodne odbrane pripadala Savezu komunista Jugoslavije (SKJ) – rekao je danas Vojislav Šešelj u nastavku unakrsnog ispitivanja Rejnoa Tunensa/Reynaud Theunens, vojnog analitičara tužilaštva.

Tunens je, podsetimo, za potrebe tužilaštva pripremio ekspertski izveštaj o ulozi optuženog Šešelja i njegove SRS u regrutovanju, obuci, naoružavanju i finansiranju dobrovoljaca i njihovom angažovanju u ratovima u Hrvatskoj i BiH. Prema Tunensu, SRS je još u proleće 1991. godine počela da dobrovoljce upućuje u Hrvatsku, dok su vlada Srbije, Generalštab JNA i "krnje" Predsedništvo SFRJ tek naknadno – između avgusta i decembra te godine – donosili uredbe, uputstva i naređenja kojima se takvo faktičko stanje pravno "pokriva".

Šešelj, međutim, to pobija, pozivajući se na to da su svi punoletni građani, kao i sve društvene institucije – uključujući i političke partije – bili "subjekti" u sistemu opštenarodne odbrane. Ako je u jednopartijskom sistemu SKJ imao posebnu ulogu u sferi odbrane, zašto SRS sa svojim dobrovoljcima – upitao se danas Šešelj – "ne bi bila subjekt odbrane zemlje nakon što je nestao SKJ?"

Tunens smatra da to nije bilo moguće zato što se u zakonima iz tog vremena nigde ne pominje uloga političkih stranaka u regrutovanju dobrovoljaca. Tadašnji Ustav i Zakon o narodnoj odbrani su, istina, predviđali mogućnost da se oružane snage "dopune dobrovoljcima", ali samo u vanrednom, ratnom ili stanju neposredne ratne opasnosti, koje je proglašeno tek u jesen 1991. godine.

Šešelj to ne prihvata i ukazuje da su u bivšoj Jugoslaviji "postojali posebni dobrovoljački odredi u okviru sistema opštenarodne odbrane", dokazujući to na sopstvenom primeru. Tvrdi, naime, da je 1972. godine kao učenik trećeg razreda gimnazije u Sarajevu bio član dobrovoljačkog odreda i, čak, na jednoj smotri nosio puškomitraljez. A kasnije je, kao predsednik Fakultetskog odbora Saveza studenata, takođe u Sarajevu, formirao studentsko-nastavni dobrovoljački odred "Moša Pijade." Po Šešelju, nema razlike između dobrovoljačkih odreda koje su, kao političke organizacije, formirali krajem sedamdesetih Savez studenata a početkom devedesetih Srpska radikalna stranka.

Unakrsno ispitivanje vojnog analitičara tužilaštva Šešelj će nastaviti sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 355

USPOMENE SA KOSOVA: Foto-album izviđača "Šišarke"
TAČKA MANJE: Delić oslobođen optužbe za silovanja
VLAST ILI POČAST: Gospodski maniri, autoritet i prestiž četničkog vojvode
PREBACIVANJE ODGOVORNOSTI: Kako se brani ministar Boškoski