Home
I VOJSKA I POLICIJA SE ODRIČU DOBROVOLJACA
Pošto je svedok policijskog generala Sretena Lukića odgovornost za zločine neregularnih jedinica indirektno prebacio na vojsku, branilac vojnog generala Nebojše Pavkovića ga suočio sa dokumentom u kojem ministar policije nalaže Štabu MUP za Kosovo da "dobrovoljačke i paravojne grupe stavi pod svoju kontrolu radi eventualnog budućeg angažovanja"

"Prvi čovek policije na Kosovu 1998. i 1999. godine nije bio načelnik Štaba MUP za Kosovo Sreten Lukić, nego tadašnji pomoćnik ministra policije i komandant Posebnih jedinica policije Obrad Stevanović", tvrdi svedok Lukićeve odbrane Radovan Vučurević. On je bio član Štaba MUP do 29. marta 1999. godine, kada je ranjen u napadu NATO avijacije i povučen sa te dužnosti.
Vučurević je odricao komandne nadležnosti Štaba MUP, tvrdeći da je svim policijskim jedinicama u pokrajini komandovano iz sedišta republičkog Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu. Tvrdi da rešenje o formiranju štaba od 16. juna 1998. godine po kojem je to telo odgovorno za "planiranje i rukovođenje policijskim akcijama na terenu" nikada nije zaživelo u praksi. Osim toga, u osnivačkom aktu je, kaže, pogrešno naveden i sastav štaba, jer je zapisano da su njegovi članovi bili komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Luković Legija i prvi čovek Specijalne antiterorističke jedinice Živko Trajković. Kako je došlo do toga da ministar policije u jednom važnom rešenju napravi tako grube greške, Vučurević nije umeo da kaže.
Svedok je negirao tvrdnju optužbe da je policija učestvovala u proterivanju albanskih civila i uništavanju njihovih ličnih dokumenata, kako bi im onemogućila povratak u zemlju. To bi, objasnio je, bilo besmisleno, jer je svaki građanin Srbije mogao u ambasadi SRJ u Tirani ili Skoplju da izvadi privremeni putni list za povratak u zemlju. Po povratku, lako bi, kaže, mogao da dođe do lične karte, jer su podaci o svakom građaninu pohranjeni u policijskoj bazi podataka.
Tvrdnjom da pod komandom policije na Kosovu nije bilo neregularnih formacija, a da su se dobrovoljci borili samo pod komandom vojske, Vučurević je isprovocirao reakciju branioca bivšeg komandanta Treće armije VJ Nebojše Pavkovića, koji ga je je u unakrsnom ispitivanju suočio sa nekoliko dokumenata. Prvo je prezentovao dokument od 18. februara 1999. godine u kojem načelnik Resora javne bezbednosti Vlastimir Đorđević traži od Štaba MUP da "pojačanim obaveštajnim i drugim radom obezbedi kontrolu nad dobrovoljcima i paravojnim jedinicama".
Kada je Vučurević objasnio da se tu radilo o "preventivnom naređenju" sa ciljem da se spreči pojava neregularnih formacija na Kosovu, branilac Akerman/Ackerman mu je pokazao dokument sa potpisom ministra policije Vlajka Stoiljkovića od 24. marta 1999. godine u kojem se zahteva da Štab stavi pod kontrolu sve doborovoljce i paravojne formacije "radi njihovog eventualnog angažovanja". Vučurević je odbio da komentariše taj dokument, rekavši da "ne želi da nagađa" o nečemu što ranije nije video.
TV Tribunal 355
USPOMENE SA KOSOVA: Foto-album izviđača "Šišarke"
TAČKA MANJE: Delić oslobođen optužbe za silovanja
VLAST ILI POČAST: Gospodski maniri, autoritet i prestiž četničkog vojvode
PREBACIVANJE ODGOVORNOSTI: Kako se brani ministar Boškoski