Home



GENERAL LUKIĆ "GREŠKOM" PROMOVISAN U KOMANDANTA




Svedok odbrane generala Sretena Lukića tvrdi da je u predlogu ministra policije za unepređenje Sretena Lukića u maju 1999. godine pogrešno navedeno da je on "komandovao i rukovodio" policijom na Kosovu i to zahvaljujući lošoj obaveštenosti činovnika koji su sastavljali dokument

Miroslav Mijatović, svjedok odbrane Sretena LukićaMiroslav Mijatović, svjedok odbrane Sretena Lukića

Pošto je penzionisani pukovnik Miroslav Mijatović u glavnom ispitivanju tvrdio da načelnik Štaba MUP za Kosovo Sreten Lukić nije komandovao policijskim jedinicama na terenu, tužilac ga je u unakrsnom ispitivanju suočio sa predlogom za Lukićevo unapređenje iz maja 1999. godine u kojem se tvrdi suprotno. Tadašnji ministar policije je, naime, predlažući njegovo unapređenje u čin general-pukovnika, naveo da je Lukić "uspešno komandovao i rukovodio policijom na Kosovu".

Na pitanje da li je ministar bio toliko neinformisan da bi u naređenje uneo takvu grešku, Mijatović, koji je u vreme NATO intervencije bio Lukićev zamenik, ukazuje da taj dokument sigurno nije sastavio ministar lično, nego neko od njegovih činovnika, a oni "svakako nisu znali šta se na terenu događalo". Osoba koja je sastavila predlog za unapređenje je, pretpostavlja Mijatović, samo prepisala deo naredbe o osnivanju Štaba MUP u kojoj je "pogrešno navedeno" da će taj organ komandovati policijom na Kosovu.

Tužilac tvrdi da Mijatović ne govori istinu kada kaže da u štabu 1999. godine nisu znali za zločine nad kosovskim Albancima. Naime, u izveštaju Štaba MUP, koji je optužba uvela u dokaze, se navodi da je od 24. marta do 3. aprila 1999. godine "715 hiljada lica šiptarske nacionalne manjine" napustilo Kosovo. Oslanjajući se na podatak koji je na jednom sastanku visokih državnih zvaničnika izneo general Nebojša Pavković, da je na Kosovu tada živelo oko milion i po ljudi, tužilac je izračunao da je praktično polovina stanovnika izbegla iz pokrajine. "Tako ispada", složio se Mijatović koji, inače, ne negira da su Albanci napuštali Kosovo, ali smatra da su odlazili zbog straha od NATO, a ne zato što su ih na to primorale srpske snage bezbednosti.

Izvođenje dokaznog postupka odbrane generala Sretena Lukića, optuženog zajedno sa još petoricom bivših srpskih političara i generala za zločine nad kosovskim Albancima 1999. godine, nastavljeno je iskazom Miloša Deretića, bivšeg načelnika Odeljenja za vezu SUP Priština i člana Štaba MUP za Kosovo.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 354

SERGE BRAMMERTZ: Novi glavni tužilac - stari prioriteti
"NEPOUZDANI DOKAZI": Branioci "Srebreničke sedmorke" traže oslobađajuće presude
HERCEG BOSNA: Dovoljno dokaza o udruženom zločinačkom poduhvatu