Home



DVE VERZIJE ISELJAVANJA IZ PRILEPNICE




Svedok odbrane policijskog generala Sretena Lukića tvrdi da se policija starala za bezbednost konvoja Albanaca iz gnjilanskog sela Prilepnica, koje "niko nije mogao da ubedi da ostanu", dok je vođa istog konvoja svedočeći za optužbu tvrdio da je na putu do granice pretučen

Dušan Gavranić, svjedok odbrane Sretena LukićaDušan Gavranić, svjedok odbrane Sretena Lukića

U nastavku iskaza u odbranu policijskog generala Sretena Lukića, bivši načelnik SUP Gnjilane Dušan Gavranić je opisao kako su se, po njemu, odvijali događaju u gnjilanskom selu Prilepnica u prvoj polovini aprila 1999. godine. U optužnici protiv šestorice bivših srpskih zvaničnika optuženih za zločine nad kosovskim Albancima je navedeno da su srpske snage bezbednosti 6. aprila 1999. godine ušle u selo i naredile stanovnicima da se isele, a onda ih sa pola puta vratile nazad. Stanovnici Prilepnice su, po optužbi, 13. aprila ponovo obavešteni da se moraju evakuisati, nakon čega su u konvoju od 500 vozila izbegli u Makedoniju.

Hronologija koju je danas izneo Gavranić se poklapa sa onom iz optužnice, s tim što on tvrdi da vojska, a naročito policija, nisu imale ništa sa iseljavanjem Albanaca iz Prilepnice. Njemu se, kaže, 6. aprila 1999. godine za pomoć obratio seoski imam Abdulhaćim Šaćiri/Abdulhaqim Shaqiri, rekavši da su im neki vojnici naredili da napuste Kosovo. Gavranić je, kaže, odmah proverio te navode, ali je od vojnih starešina dobio uveravanja da vojska nije ulazila u selo, posle čega je brzo poslao patrolu policije da vrati kolonu koja je već krenula ka Vranju.

Tek što se stanovništvo Prilepnice malo smirilo, usledili su, tvrdi Gavranić, žestoki NATO udari na vojne položaje oko sela. Zbog toga su se, kaže, ljudi uzbunili i 13. aprila odlučili da definitivno napuste Kosovo. Pošto "niko nije mogao da ih ubedi da ostanu", Gavranić je, tvrdi, odlučio da im dodeli jednu policijsku patrolu koja se brinula za njihovu bezbednost na putu do granice.

Sudeći po rečima imama Šaćirija, koji je na suđenju "Kosovskoj šestorci" svedočio na poziv optužbe u septembru 2006. godine, policijsko obezbeđenje nije dalo naročite rezultate, budući da je pre prelaska granice pretučen. Tužilac je u unakrsnom ispitivanju suočio Gavranića sa Šaćirijevom tvrdnjom da je selo skoro u potpunosti spaljeno nakon što su meštani proterani. Srpski policajac odgovara da je znao za nekoliko spaljenih kuća i tvrdi da su protiv počinilaca podnete krivične prijave.

To su, priznao je, samo neka od 184 prijavljena krivična dela koja su srpski vojnici, policajci i civili počinili protiv kosovskih Albanaca na području koje je kontrolisao SUP Gnjilane. Od toga je 56 ubistava, a protiv većine počinilaca su, kaže, podnete krivične prijave. I pored brojnih pljački, ubistava, paljenja kuća i drugih zločina nad kosovskim Albancima, Gavranić trvdi da su se oni iseljavali isključivo iz straha od NATO bombardovanja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 354

SERGE BRAMMERTZ: Novi glavni tužilac - stari prioriteti
"NEPOUZDANI DOKAZI": Branioci "Srebreničke sedmorke" traže oslobađajuće presude
HERCEG BOSNA: Dovoljno dokaza o udruženom zločinačkom poduhvatu