Home



STATISTIKA SREBRENIČKOG ZLOČINA




U završnici dokaznog postupka optužbe na suđenju "Srebreničkoj sedmorki" oficira vojske i policije bosanskih Srba, demografski ekspert tužilaštva Eva Tabo svedočila o statističkoj analizi različititih spiskova srebreničkih žrtava

Milenko Tomić, svjedok na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u SrebreniciMilenko Tomić, svjedok na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u Srebrenici

Dokazni postupak tužilaštva u predmetu oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za zločine u Srebrenici i Žepi trebalo bi da bude okončan u četvrtak 7. februara do kada je ostalo da iskaz da samo još jedan od poslednja tri svedoka koje je optužba naknadno uvrstila u svoju listu.

Prvi od njih, Milenko Tomić, opisao je kako je 17. jula 1995. godine, upravljao kamionom kojim su prevožena tela pogubljenih Bošnjaka iz Domu kulture u Pilici na poljoprivredno dobro Branjevo kraj Zvornika. Nalog je tvrdi dobio iz komande Zvorničke brigade od Radislava Pantića koji je u kasarni u Karakaju bio zadužen za vozni park.

Tomić je od Pilice do Branjeva vozio dva puta. Kamion je, kako je opisao, parkirao gde mu je rečeno i ne zna šta se s njim događalo dok ga ne bi pozvali "da vozi nazad". Jedino sto je video bilo je "deset - petnaest leševa iza kamiona" u Branjevu i mrlje od "blata i krvi" na zadnjoj strani kamiona. Tomić se požalio Radislavu Pantiću zbog zadatka na koji ga je uputio a ovaj mu je, tvrdi, odgovorio da ni on nije znao o čemu se radi. Tomić je međutim priznao da je mu je bivši šef to rekao nedavno, "par dana pre polaska u Hag", a ne u julu 1995. godine.

Kratko svedočenje Eve Tabo/Ewa Tabeau, koja predvodi odeljenje za demografiju u tužilaštvu Tribunala, odnosilo se na njen najnoviji izveštaj o žrtvama srebreničkih zločina, završen u januaru ove godine. Spisak žrtava sa 7.661 imenom koji je tužilaštvo sastavilo 2005. godine, Tabo je uporedila sa podacima iz izveštaja Međunarodne komisije za nestala lica iz 2007. godine u kojem se navode imena 6.609 identifikovanih osoba.

Statistički, svedočila je Tabo, ovi spiskovi se poklapaju u slučaju 3.837 osoba. Razlike između podataka MKNL i tužilaštva Tabo objašnjava činjenicom da porodice žrtava najčešće nisu prijavljivali svoje nestale u više organizacija te tako podaci o jednoj osobi ne moraju nužno da se nalaze na svim spiskovima žrtava ili osoba koje se vode kao nestale.

Odbrana je osporavala pouzdanost analiza koje je obavila Eva Tabo tvrdeći da su među spiskovima nestalih iz Srebrenice navedena i imena osoba koje su poginule u borbama još 1992. i 1993. godine. Tabo je to negirala tvrdeći da je datum nestanka bio jedan od osnovnih kriterijuma za uvrštavanje imena nestale osobe iz Srebrenice na bilo koju od lista, te da je njen posao bio uporedna statistička analiza dva spiska žrtava a ne podataka o uzroku njihove smrti.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 352

POLUVREME: Završen dokazni postupak optužbe na suđenju za Srebrenicu i Žepu
REČI KOJE ODAJU: Kako su govorili bivši čelnici Herceg Bosne
BEZVREDNE TVRDNJE: Sudije zabrinute načinom odbrane Vojislava Šešelja