Home



NEOBRAZOVAN ZA MORAL




Vojni analitičar tužilastva Ričard Batler, prema odbrani generala Milana Gvera, nije imao potrebna znanja o moralu da bi mogao na primeren način da sagleda ulogu bivšeg Mladićevog pomoćnika za moral u srebrenickoj operaciji VRS

Richard Butler, svjedok na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u SrebreniciRichard Butler, svjedok na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u Srebrenici

Branilac Milana Gvera, britanski advokat Dejvid Džos/David Josse, sugerisao je da je analiza Ričarda Batlera/Richard Butler o delovanju sektora za moral Glavnog štaba VRS nepouzdana jer se zasniva isključivo na "akademskim znanjima", koja vojni analitičar tužilastva, bez obzira na svoje iskustvo obaveštajca u vojsci SAD, nije mogao da ih proveri u praksi.

Odbacujući tu sugestiju Batler je objasnio da je "pitanje morala u VRS" sagledao proučavajući praksu nekadašnje JNA koju je u velikoj meri sledila i VRS. Tako prikupljene podatke zatim je dopunio u razgovorima sa oficirima vojske bosanskih Srba o njihovim iskustvima iz prakse.

Ta je praksa, tvrdi odbrana, u Batlerovoj analizi većim delom predstavljena kao propagandna delatnost sa očiglednim ciljem da se rad generala Gvera kao pomoćnika komandanta za moral i verska pitanja predstavi kao "nešto loše". Za primer "navođenja na pogrešan put" u Batlerovoj analizi, branilac je citirao deo u kome se kaže da je "sektor koji se bavio moralom prevashodno bio odgovoran za upravljanje informativno propagandnom kampanjom za davanje podrške ratnim ciljevima".

Batler je odbacio tvrdnje branioca da je namerno stvarao negativnu predstavu o radu generala Gvera. Propaganda predstavlja instrument kojim se utiče na moral vojnika i nema nužno negativnu konotaciju, objasnio je Batler ne sporeći da to i nije bila jedina delatnost sektora za moral Glavnog štaba VRS.

Poput ostalih timova odbrane, i branilac generala Gvera je izrazio sumnju u Batlerovu objektivnost. Ukazao je još jednom na njegovo učešće u srebreničkoj istrazi i naročito na njegovu ulogu u razvijanju teze tužilaštva o počinjenim zločinima i optužnicama. Za Batlera, kako je istakao, učešće u istrazi ne dovodi u pitanje njegovu objektivnost i nezavisnost u radu. "Ja sam tužiocima i istražiteljima pomagao u razumevanju činjenica vezanih za vojna pitanja", rekao je Batler.

Kao dokaz da ta saradnja nije uvek bila harmonična, Batler je na zahtev branioca naveo primer kada se u pripremi nekog predmeta suprotstavio tužilačkom timu. "Nisam se slagao s načinom na koji je tužilac pripremao predmet Stanislava Galića i moje je protivljenje bilo žestoko", rekao je Batler. U srebreničkim predmetima, međutim, nije bilo neslaganja sa tužiocima. Razlog je prema Batleru verovatno u tome što je tužilaštvo bilo spremno da uvaži rezultate vojne analize a ne da ih podredi pravnoj teoriji.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 351

VELIKA SRBIJA: Može li se obnoviti nešto što nije nikada postojalo?
ODBRANA HERCEG BOSNE: Misterija udruženog zločinačkog poduhvata
ODBRANA BOŠKOSKOG: Tužilac je kucao na kriva vrata
TAČKA NA I: Finiš dokaznog postupka optužbe na suđenju za Srebrenicu