Home



(NE)DOVRŠENI PREDMETI VOJNOG PRAVOSUĐA




Svedok odbrane generala Vladimira Lazarevića tvrdi da je vojno pravosuđe 1999. godine podiglo optužnice protiv 230 pripadnika VJ zbog zločina nad kosovskim Albancima, ali nije rekao koliko ih je suđeno i osuđeno

Radomir Mladenović, svjedok odbrane Vladimira LazarevićaRadomir Mladenović, svjedok odbrane Vladimira Lazarevića

Vojni sudovi na Kosovu su optužili oko 190 vojnika i 40 starešina VJ pod zbog teških zločina protiv albanskih civila u proleće i leto 1999. godine, tvrdi tadašnji predsednik Vojnog suda pri komandi Prištinskog kopusa Radomir Mladenović. To, po odbrani, pobija tezu optužbe da je komandant korpusa Vladimir Lazarević - stvaranjem atmosfere nekažnjivosti - tolerisao i podstrekavao zločine nad Albancima. Optužba, ipak, smatra da o Lazarevićevoj spremnosti ili nespremnosti kažnjavanja, svedoči broj dovršenih a ne započetih predmeta.

Poput vojnih sudija i tužilaca koji su do sada svedočili u Lazarevićevu odbranu, Mladenović nije umeo da kaže koliko je od 230 optuženih pripadnika VJ i osuđeno. Zna samo da se vojno pravosuđe suočavalo "sa velikim poteškoćama" u istragama, budući da su albanski svedoci bili nedostupni u toku, a naročito nakon, NATO intervencije. Tako je najveći broj predmeta vremenom završio u rukama civilnih sudova, sa čim vojska, pa tako ni general Lazarević, nisu imali ništa - objašnjava svedok.

Od trenutka kada bi vojna policija slučajeve predala vojnom pravosuđu Lazarević i njemu potčinjeni oficiri, tvrdi odbrana, nisu imali ništa sa procesuiranjem ratnih zločina. Ne samo da nisu smeli da učestvuju u istrazi, nego, kako je objasnio Mladenović, čak ni da se raspituju za sudbinu optuženih i tok predmeta, jer bi to moglo biti protumačeno kao pritisak na pravosuđe.

Budući da su odbrane vojnih generala Lazarevića i Pavkovića u dosadašnjem toku suđenja ukazivale da je policija, a ne vojska, učestvovala u akcijama u kojima su stradali albanski civili, svedok je podsetio da vojni sudovi i vojni istražni organi po zakonu nisu mogli da procesuiraju policijske zločine. Za to bi, kaže, od samog početka rata bilo nadležno civilno pravosuđe.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 351

VELIKA SRBIJA: Može li se obnoviti nešto što nije nikada postojalo?
ODBRANA HERCEG BOSNE: Misterija udruženog zločinačkog poduhvata
ODBRANA BOŠKOSKOG: Tužilac je kucao na kriva vrata
TAČKA NA I: Finiš dokaznog postupka optužbe na suđenju za Srebrenicu