Home



PUNA SARADNJA SA HAGOM - KLJUČNI TEST ZA BEOGRAD


Vašingtonska poruka Kolina Pauela i Karle del Ponte:

Konstatovan "nedostatak napretka" u traženoj saradnji SRJ sa Međunarodnim tribunalom za ratne zločine .- Kolin Pauel: Vlasti u Beogradu znaju šta je potrebno da se učini do kraja marta

Carla del Ponte, glavni tužilac Haškog tribunalaCarla del Ponte, glavni tužilac Haškog tribunala

Američka administracija u potpunosti je podržala zahtev glavnog tužioca Haškog tribunala Karle del Ponte/Carla del Ponte da se dalji međunarodni tretman SR Jugoslavije prevashodno veže za tempo ispunjavanja postavljenih obaveza Beograda u saradnji sa Međunarodnim sudom za ratne zločine (ICTY). Ta uveravanja Karla del Ponte dobila je danas od američkog državnog sekretara Kolina Pauela/Colin Powell, na početku posete Vašingtonu koja će do sutra popodne obuhvatiti njene brojne susrete sa najvišim predstavnicima Bušove/Bush administracije, Kongresa i nekoliko nevladinih organizacija.

Razgovor na temu te (ne)saradnje Beograda sa Hagom predstavlja glavno opterećenje za odnose SAD sa SRJ – obnovljene novembra 2000. godine – s tim što se kroz desetak dana može očekivati eskalacija tog problema, imajući u vidu ultimatum američkog Kongresa vlastima u Beogradu da pre 31. marta počne izručenje Hagu optuženih za ratne zločine koji se nalaze u Srbiji, kao i da se istražiteljima Tribunala omogući pun uvid u sve raspoložive dokumente. Del Ponteova je došla u Vašington da, kako je navela, iskaže svoju zainteresovanost da SAD ostanu na tom proklamovanom kursu prema Beogradu.

U izjavi novinarima, posle razgovora sa gošćom iz Haga, Kolin Pauel je naglasio da se od vlasti SR Jugoslavije i Srbije očekuje da ispune svoju međunarodnu obavezu saradnje sa Tribunalom kao organom Saveta bezbednosti UN.

"Konstatovali smo nedostatak napretka od strane vlasti u Beogradu u odnosu na Tribunal, i najavio sam gospođi Ponte da će SAD, sa svoje strane, udvostručiti napore da se ostvari ona vrsta saradnje koja je potrebna u odnosu na izručenje optuženih, obezbeđivanje arhivskog materijala i svega ostalog, kao i oko uspostavljanja njihovog zakona kojim će se regulisati sva ta pitanja", rekao je šef američke diplomatije. "Vlasti u Beogradu znaju šta je potrebno da učine, a mi ćemo, u međuvremenu, nastaviti naš pritisak. Kad se približi kraj meseca – kao što je bio slučaj prošle godine, kad je trebalo dati sertifikat (za donatorsku konferenciju) – ispitaću kompletnu situaciju i videću da li je učinjeno ono što se traži zakonom".

Zajedničko istupanje pred novinarima, sa Karlom del Ponte, Kolin Pauel je iskoristio da objavi neograničenu američku podršku daljem radu Tribunala – a posebno da naglasi da će podržavati glavnog tužioca "na svakom koraku tog puta, sve dok njen posao u Hagu ne bude bio završen". Del Ponteova, koja je imala razgovore u Stejt departmentu i sa ambasadorom P.R. Prosperom, zaduženim za pitanja ratnih zločina, i ostalim Pauelovim saradnicima, ukazala je na "brojne teškoće" u tekućim nastojanjima da se predaju Hagu optuženi za ratne zločine, kao i da se dalja istraga sprovodi na željeni način. "Ja sam ovde da tražim punu saradnju Beograda, ali ja ne odlučujem o modalitetima. To je stvar vlade SAD. Nadam se da će ona u tome imati uspeha", rekla je glavni tužilac iz Haga, posle susreta sa američkim držanim sekretarom.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 94

SUĐENJE ZA SREBRENIČKE ZLOČINE: Ponovno izjašnjavanje "srebreničke trojke" oficira VRS
SUĐENJE "TUTI" I "ŠTELI": Nastavak suđenja za zločine HVO u Mostaru
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Kako su Sarajlije prepoznavale "zvižduk smrti"
SUĐENJE ZA ZLOČINE U VLASENICI: Desetkovana optužnica protiv Dragana Nikolića, zvanog "Jenki"