Home



HAG JEDINI NADLEŽAN ZA RATNE ZLOČINE U MAKEDONIJI


Susret Boris Trajkovski - Džordž Robertson u Briselu

Sagovornici ocenili odnose NATO i Makedonije kao odlične

Makedonski predsednik Boris Trajkovski i generalni sekretar NATO Džordž Robertson su sinoć u Briselu, posle tročasovnog sastanka, izrazili nadu da će Zakon o amnestiji, kao glavna mera za izgradnju poverenja, ubrzo biti usvojen u makedonskom Sobranju, čime će se ubrzati proces reintegracije cele države , odnosno vraćanje makedonskih bezbednosnih snaga u krizne delove zemlje.

"Taj zakon je veoma važan i proces njegovog donošenja treba ubrzati. Mnogo smo o tome razgovarali, telefonski smo razgovarali i sa nekim liderima u Skoplju i nadamo se da će zakon u četvrtak biti usvojen u Sobranju", izjavio je Boris Trajkovski posle susreta sa Robertsonom.

Razlog tako dugog razgovora je bila razlika u stavovima između Skoplja i NATO oko toga ko treba da bude nadležan da pokreće sudske istrage i da sudi u slučajevima ratnih zločina počinjenih za vreme krize u Makedoniji, informisao je NATO diplomata. Makedonska delegacija je smatrala da sudovi ove zemlje moraju da zadrže jurisdikciju. Podršku za svoj stav Makedonija je našla i u pismu koje je nevaldina organizacija Hjuman rajts voč/Human Rights Watch prošle nedelje poslala Borisu Trajkovskom u kojem se kaže da makedonski sudovi ne smeju da dozvole da nemaju nikakva ovlašćenja u delima izvršenim u vreme krize.

Stav NATO je drugačiji i bazira se na "Izjavi o amnestiji" koju je dao makedonski predsednik, kao i na razmeni pisma između NATO, OEBS, EU i Makedonije. "Taj je sporazum bio osnova za razoružanje pobunjenika i zato je on vitalna tačka u mirovnom procesu da bi zemlja mogla da opstane kao nacija sa različitim etničkim grupama u njoj. Sporazum je bio: zločini u jurisdikciji Haškog tribunala ne mogu biti amnestirani. Na najozbiljnijim slučajevima se u Hagu već radi, ali drugi slučajevi moraju biti amnestirani. Neke tačke pisma Hjuman rajts voča su zanemarile činjenicu da mi imamo politički dogovor kojeg se čvrsto držimo zato što je on omogućio okončanje nasilja", izjavio je Džordž Robertson.

Po rečima Robertsona, amnestija je ključni element mirovnog procesa. "Svaka amnestija posle oružanog konflikta sa sobom nosi duboke kompromise i teške odluke. Ali to vredi da bi došlo do pomirenja i da bi ljudi koji su učestvovali u sukobu mogli mirno da žive i da se uključe u politički proces", rekao je Robertson.

Na sastanku je bilo reči o napretku u sprovođenju Ohridskog sporazuma. "Došli smo do zaključka da se taj proces dobro odvija zahvaljujući svim političkim faktorima u zemlji. Informisao sam generalnog sekretara o procesu vraćanja policije koji nailazi na izvesne probleme u nekim delovima zemlje, ali nadam se da ćemo uz pomoć NATO i OEBS uspeti da taj proces okončamo čime će cela država biti reintegrisana", izjavio je šef makedonske države.

Odnosi NATO i Makedonije su ocenjeni kako odlični. Boris Trajkovski je izrazio zadovoljstvo tokom misije NATO u njegovoj zemlji i ponovio da Makedonija želi da zadrži status kandidata za članstvo u Alijansi.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 92

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Četvrta nedelja suđenja
SUĐENJE ZA ZLOČINE U VIŠEGRADU: Tužilac traži doživotni zatvor za Mitra Vasiljevića
TRIBUNAL: Od čega zavisi "rok trajanja" Haškog Tribunala
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Dokazi optužbe o masakru na Markalama
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: Iseljavanje iz Banja Luke u aranžmanu "Brđaninove agencije"
SUĐENJE ZA BOSANSKI ŠAMAC: Kupovina života u Bosanskom Šamcu