Home
ZAPREMINA NEMAČKE MARKE
Pobijajući tvrdnju generala Božidara Delića da njegovi vojnici nisu mogli da pljačkaju sve i da su hteli, jer zbog obimne ratne opreme ne bi imali gde da stave "ratni plen", tužilac postavio retoričko pitanje zapremine novca i zlatnog nakita
Božidar Delić, svjedok odbrane Vladimira Lazarevića
"Koliko mesta zauzima svežanj nemačkih maraka ili zlatan lančić", upitao je tužilac u nastavku unakrsnog ispitivanja generala Božidara Delića, aludirajući na svedokovu tvrdnju da vojnici njegove 549. motorizovane brigade VJ nisu mogli da pljačkaju sve i da su hteli, jer zbog glomazne vojne opreme na sebi ne bi imali gde da stave "ratni plen". Delić nije direktno odgovorio na pitanje, rekavši da u toku akcija vojnici nisu mogli da pljačkaju pre svega zbog toga što su sa njima bile starešine.
On je priznao da je bilo zločina nad albanskim civilima, ali van borbi, kada sa vojnicima nisu bile starešine, te još jednom naglasio da su svi počinioci procesuirani – njih 73 zbog pljačke i još oko 60 za druga krivična dela, među kojima su i ubistva i silovanja. Ti podaci se odnose na period od maja 1998. do jula 1999. godine, a Delić kaže da je broj vojnika i starešina koji su počinili zločine zanemarljiv, jer ne predstavlja ni jedan promil od 14.000 pripadnika brigade kojom je komandovao.
Tužilaštvo takođe smatra da je broj procesuiranih premali, ali ne u odnosu na broj vojnika, već na broj krivičnih dela počinjenih protiv albanskih civila 1999. godine. General Vladimir Lazarević, u čiju odbranu Delić svedoči, se zajedno sa još petoricom bivših srpskih političara i generala tereti da 1999. godine nije preduzeo "neophodne i razumne mere" da počinioci najtežih zločina protiv civila budu kažnjeni.
U nastavku ispitivanja, tužilac je postavio pitanje dobrovoljaca pri 549. brigadi kojih je, po Deliću, u vreme NATO intervencije bilo stotinak. Među njima je, kaže Delić, bilo i stranaca, najviše Rusa. Na jednoj od fotografija koje je tužilac uveo u dokaze se vidi Delić sa izvesnim Damjanom ili Demijanom Balanom i još jednim ruskim dobrovoljcem, a na drugoj pomenuti Balan sa nekolicinom policajaca i komandantom 37. odreda Posebnih jedinica policije Radoslavom Mitrovićem, kome se u Beogradu sudi za ubistvo više od četrdeset članova porodice Beriša u Suvoj Reci 26. marta 1999. godine.
Jedan od svedoka optužbe, kosovski Albanac Martin Pniši/Pnishi, je rekao da je krajem aprila 1999. godine video dva srpska i dva ruska vojnika kako uvode u kuću, a potom ubijaju jednog civila iz Korenice. Delić je danas rekao da je deo njegove brigade učestvovao u akciji na Meji i Korenici, ali samo u blokadi šireg područja. Osim što je od Delića tražio da na mapi ucrta rutu kojom je prošao kroz selo Bela Crkva krajem marta 1999. godine, tužilac ga nije pitao ništa u vezi sa tvrdnjama da je samo policija, a nikako vojska, ulazila u Celinu, Nogavac, Veliku Krušu i druga sela u kojima su posle napada počinjeni zločini.
Vezani izvještaji
- Predmet : Šainović i drugi
- 2007-12-05 PRIRODNI PRIRAŠTAJ KAO UDRUŽENI ZLOČINAČKI PODUHVAT
- 2007-12-04 ODBRANA: VOJSKA NIJE TOLERISALA ZLOČINE
- 2007-11-29 ULOGA BENZINA U KRETANJU KOSOVSKIH IZBEGLICA
- 2007-12-07 SVEDOK ODBRANE SE BRANI OD OPTUŽBI
- 2007-12-10 TERMINOLOŠKI NESKLAD U NAREĐENJIMA VJ
- 2007-12-12 POPUNJAVANJE "VOZNOG PARKA" PRIŠTINSKOG KORPUSA
TV Tribunal 346
KOMANDNA ODGOVORNOST: Hadžihasanović i Kubura između slobode i duple kazne
PRIKRIVANJE DOKAZA: Kako su nestale slike zločina u Srebrenici
BUNILO ILI POLUSAN: Deset dana u zatočeništvu mudžahedina
SLUČAJ LJUBOTEN: Završen dokazni postupak optužbe na prvom "makedonskom suđenju"