Home



KO JE PRVI POČEO?




Tokom unakrsnog ispitivanja bivšeg pripadnika Španjolskog bataljona ponovo je pokrenuto pitanje ko je koga prvi napao u Mostaru 1993. godine. Svjedok tvrdi da je prvi napao HVO dok odbrana dokazuje da su sukobe pokrenuli pripadnici Armije BiH napadom na vojarnu "Tihomir Mišić"

Slobodan Praljak u sudnici TribunalaSlobodan Praljak u sudnici Tribunala

Bivši pripadnik Španjolskog bataljona Unprofora, koji na suđenju nekadašnjih čelnicima Herceg Bosne svjedoči pod mjerama zaštite identiteta i lika, je u nastavku svog iskaza potvrdio tezu optužbe da je HVO 9. juna 1993. godine otpočeo sukobe u Mostaru. Odbrana tvrdi suprotno i u unakrsnom ispitivanju nastoji dokazati da je tog dana Armija BiH prva prekršila primirje napadom na kasarnu HVO "Tihomir Mišić".

Optuženi Slobodan Praljak je svjedoku predočio nekoliko dokumenta kojima zapovjedništvo HVO u Mostaru, drugi dan od izbijanja sukoba, od Glavnog stožera zahtijeva dodatne količine naoružanja, municije i medicinske opreme. To, po Praljku, pokazuje "nepripremljenost" HVO za sukob u Mostaru i ukazuje da je napad HVO 9. juna 1993. godine na komandu Četvrtog korpusa Armije BiH predstavljao samo odgovor na prethodni napad Armije BiH na vojarnu HVO.

Svjedok je priznao da su pripadnici mirovnih snaga u prvih nekoliko sati zaista bili u nedoumici "ko je prvi počeo". Međutim, kako su tokom jutra stizale informacije sa terena ta nepoznanica se, kako je rekao, polako razbijala, tako da su istog dana zaključili i o tome zvanično izvijestili, da je HVO prvi otvorio artiljerijsku vatru po položajima Armije BiH.

Optuženog generala Praljka je u unakrsnom ispitivanju zanimalo i na osnovu čega je svjedok zaključio da je on "Tuđmanov čovjek". Svjedok mu je odgovorio da je, osim što ga je vidio u uniformi Vojske Hrvatske, i iz pisanja štampe o njemu u to vrijeme zaključio da je on "jedan od Tuđmanovih najbližih saradnika". Odbrana je, međutim, osporavala takve navode naglašavajući činjenicu da svjedok nije mogao sam čitati štampu nego se oslanjao na ono što su mu prenosili prevodioci.

Suđenje šestorici bivših čelnika Herceg Bosne nastavlja se sutra izvođenjem novog svjedoka optužbe koji će također svjedočiti pod mjerama zaštite.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 337

SPECIJALNI TRETMAN: Ratni zarobljenici u logoru mudžahedina
OSTAJTE OVDE: Apel Albancima na pogrešnom jeziku
ZAKONI RATOVANJA: Bolnica kao legitimni vojni cilj
PREPOZNAVANJE: Da li odelo čini teroriste
STRUGAR KAO MRKŠIĆ: Vukovarska presuda u dubrovačkoj žalbi