Home



"NATO BEZ POLITIČKE VOLJE DA UHAPSI KARADŽIĆA"




U opširnom intervjuu u Timesu, Žak Klajn rekao da se NATU mora narediti da privede ratnog zločinca Radovana Karadžića, "enormnu prepreku bilo kakvom pomirenju u BiH"

"Sve dok srpski vođa ne bude priveden u Hag, u BiH neće biti napretka", izjavio je Jacques Klein/Žak Klajn londonskom "Timesu"/Tajmz pred svoj odlazak sa položaja glavnog izaslanika UN u Bosni.

U vrlo opširnom intervjuu neposredno prije nego što njegovu ulogu preuzme EU, Klein je rekao da Karadžić "za sve nas predstavlja međunarodnu sramotu" jer simbolizira "nemoć Zapada pred licem zla".

"Niko me ne može uvjeriti u to da najjači vojni savez u povijesti svijeta nije u stanju pronaći jednog ratnog zločinca", kaže 63-dišnji umirovljeni general američkih zračnih snaga, poznat po tome da govori što misli, bilježi vodeći britanski dnevnik.

"Karadžić je apsolutna prepreka bilo kakvom pomirenju u ovoj zemlji", dodao je on "i najveći dio dobra koje mi u BiH činimo – ima kontraproduktivan učinak zbog naše nesposobnosti da djelujemo po ovom pitanju. Ono je poput zatrovanog oblaka koji lebdi nad svime postignutim. Teško je pogledati u lice Bošnjaku i reći da smo dobro obavili posao sve dok Karadžić nije u Hagu".

Na pitanje novinara "Timesa" zašto NATO nije do sada djelovao, Kleinov odgovor je da za to nema političke volje. "Zapadne prijestolnice - Vašington, London, Berlin i Pariz nisu ovo pitanje shvatile dovoljno ozbiljno. Direktna naredba mora se izdati zapovjedniku NATO da locira, privede i prebaci Karadžića u Hag", rekao je Klein. No to sada nije na programu. Mandat NATO jedino predviđa uhićenje Karadžića ako se na njega naiđe u sklopu dužnosti, podsjetio je on.

Kleinovi komentari neće naići na dobar prijem u zapadnim zemljama koje insistiraju da čine sve kako bi našle Karadžića, komentira "Times". No Klein se ne plaši da diže prašinu čak i kad je riječ o američkoj vladi. Njegovo poznavanje situacije na Balkanu i bliski odnosi sa generalnim sekretarom UN Kofi Annanom, do sada su ga zaštitili od posljedica, ocjenjuje britanski dnevnik.

Klein završava intervju sa izvjesnom dozom optimizma:"Mislim da nade ima", kaže on. "Došlo je do kvantitativne promjene. Bosanci sada sebe vide kao Europljane, ali oni tek moraju izabrati prave lidere. Greška je u liderima, a ne u narodu", zaključio je Jacques Klein. (kraj)


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 130

STRADANJA ROBERTA HAUSVIČKE: Zbog čijih "suludih ideja" su ginuli dubrovački mladići
PREPARIRANJE LOGORAŠA: Politička delegacija u poseti Omarskoj
INCIDENT U SUDNICI: Optuženi ne zna šta da radi sa svojim braniocem
PRIJEDOR 1992.: Ludi narod i nemoćni političari
24 BEGUNCA: Spisak potraživanja Karle del Ponte