Home



DEL PONTE POJAČAVA PRITISAK NA BEOGRAD




Glavni tužilac Haškog tribunala "razočarana neprikladnim političkim izjavama" jugoslovenskog šefa diplomatije i njegovim "nediplomatskim gestom" odbijanja telefonskog razgovora. Suđenje Slobodanu Miloševiću nije ugroženo, ali vlasti u Beogradu onemogućavaju da se sudijama i javnosti prezentiraju najbolji mogući dokazi o zločinima za koje je optužen bivši predsednik Srbije i Jugoslavije. Zahtev da se Milan Milutinović pošalje u Hag "odmah po isteku mandata"

Carla del Ponte, glavna tužiteljica Haškog tribunalaCarla del Ponte, glavna tužiteljica Haškog tribunala

Dva dana nakon što je Savet bezbednosti UN u predsedničkom saopštenju opomenuo SR Jugoslaviju (i Ruandu) na obavezu pune saradnje sa Međunarodnim krivičnim sudovima u Hagu i Aruši, jugoslovenski šef diplomatije Goran Svilanović je odbio telefonski razgovor sa glavnim tužiocem Karlom/Carlom del Ponte u kojem je trebalo da se perfektuiraju već dogovorena rešenja nekih od otvorenih pitanja saradnje Beograda sa Tribunalom.

"Toliko o dijalogu" vlasti u Beogradu sa Tribunalom - izjavila je glavni tužilac na današnjoj, neočekivano sazvanoj ali veoma posećenoj, konferenciji za novinare, na kojoj je obavestila javnost o nediplomatskom gestu jugoslovenskog šefa diplomatije. Da stvar bude gora, dodala je, ministar Svilanović - koji je ujedno i predsednik Saveta za saradnju sa Tribunalom - je umesto razgovora s njom dao javnu izjavu u kojoj je ocenio da je "Tribunal kamen o vratu Jugoslavije", da je "tužilaštvo izneverilo poverenje vlasti u Beogradu" i zapretio da bi "sva saradnja mogla prestati".

Uz ogradu da ne zna da li je štampa "korektno prenela" njegove reči, Del Ponte je danas rekla da je "istinski razočarana takvim neprikladnim političkim izjavama osobe koja je zadužena za saradnju sa Tribunalom". Takođe je, kao "neistinite", ocenila Svilanovićeve tvrdnje da tužilaštvo zahteva "opšti uvid u sve jugoslovenske arhive".

Razlog da se obrati javnosti, objasnila je Del Ponte, je taj što na svakom suđenju tužilaštvo ima obavezu da u određenom roku okonča prezentaciju svog slučaja, a Beograd veoma sporo udovoljava njegovim zahtevima za dostavljanje dokumenata ili pristup vaznijim svedocima, tako da neki zahtevi čekaju i više od 20 meseci. Glavni tužilac kaže da se to odnosi na manje-više sve slučajeve koji su na suđenju ili pod istragom, te kao primer navodi da iste probleme imaju i sa dokumentima protiv lidera Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) koji su trenutno pod istragom.

Konferenciji za novinare prisustvovao je i vođa tužilačkog tima na suđenju Slobodanu Miloševiću, Džefri Najs/Geoffrey Nice. Njegov tim je Beogradu uputio 57 zahteva za dostavljanje određenih dokumenata, od kojih 32 još nisu rešena. "Imamo još 5 ili 6 meseci za prezentaciju našeg slučaja protiv Slobodana Miloševića, a to je mnogo manje vremena nego što naši zahtevi čekaju na rešenje" - rekao je Najs ukazujući da je većina nerešenih zahteva upućena Beogradu još u prvoj polovini prošle godine.

"Ne, suđenje nije u opasnosti" - kategorički je odgovorio Najs na novinarska pitanja da li odbijanje Beograda da preda dokumenta ili dozvoli svedočenja "insajdera" sa najviših položaja ugrožava dokazni postupak optužbe protiv Slobodana Miloševića. Po Najsu, radi se o tome da tužilaštvo ima obavezu i želi da sudu i javnosti prezentira "najbolje moguće dokaze" i stvori, za istoriju, "koliko je god moguće punu sliku o tome šta se dogodilo i ko je za to odgovoran". Odbijanjem ili odugovlačenjem Beograda se, rekao je Najs, otežava tužilaštvu da u punoj meri ostvari te obaveze.

Izveštačima iz Haškog tribunala je danas, takođe, stavljeno na uvid i pismo koje je glavni tužilac Karla del Ponte juče uputila jugoslovenskom ministru pravde Savi Markoviću. U njemu se zahteva da se sadašnji predsednik Srbije, Milan Milutinović, preda Tribunalu "odmah nakon isteka njegovog mandata", 5. januara sledeće godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 130

STRADANJA ROBERTA HAUSVIČKE: Zbog čijih "suludih ideja" su ginuli dubrovački mladići
PREPARIRANJE LOGORAŠA: Politička delegacija u poseti Omarskoj
INCIDENT U SUDNICI: Optuženi ne zna šta da radi sa svojim braniocem
PRIJEDOR 1992.: Ludi narod i nemoćni političari
24 BEGUNCA: Spisak potraživanja Karle del Ponte