Home
HAG, SRBIJA-CRNA GORA, SLOVENIJA I IZBORI
Među značajne događaje koji su obilježili 2002. godinu u svijetu, francuska novinska agencija (AFP) je uvrstila šest koji se tiču zemalja nastalih iz bivše Jugoslavije.
Francuska novinska agencija France-presse (AFP) je na osnovu sopstvenog izvještavanja napravila po mjesecima pregled značajnih događaja u svijetu koji su obilježili 2002. godinu.
Među događajima koji se tiču zemalja nastalih iz bivše Jugoslavije, AFP kao prvi navodi početak suđenja pred Haškim tribunalom bivšem jugoslovenskom i srpskom predsjedniku Slobodanu Miloševiću. Prvi put, kaže se u napomeni, jedan predsjednik države optužen je za najteže zločine koji se mogu počiniti u ratu. Konkretno, od 12. februara, kad je počeo proces pred ovim Međunarodnim sudom, Milošević odgovara, kaže AFP, zbog "uloge u izbijanju ratova koji su razorili Jugoslaviju".
Haški tribunal je još jednom povod da se pomenu događaji koji imaju relaciju sa zemljama iz bivše Jugoslavije. AFP među datume koji su obilježili 2002. godinu uvrštava 2. oktobar, dan kad je jedan od lidera bosanskih Srba u ratu, bivša predsjednica Republike srpske Biljana Plavšić priznala krivicu za zločine protiv čovječnosti počinjene u ratu u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. Agencija naglašava da je taj čin prvo javno i bezrezervno priznanje neke ličnosti visokog političkog ranga pred Haškim tribunalom i prihvatanje odgovornosti za zločine koje su u ratu počinile snage bosanskih Srba.
Hronologija AFP, kao značajne događaje bilježi propast predsjedničkih izbora u Srbiji u oktobru i decembru. Mada je i na prvim i na drugim izborima sadašnji predsjednik SR Jugoslavije Vojislav Koštunica po broju glasova bio pobjednik, njegov uspjeh je anulirala činjenica da je na glasačka mjesta izišlo manje od polovine birača. Propast izbora može biti povod novim nestabilnostima u toj zemlji i na Balkanu, napominje AFP.
Od ukupno šest događaja u vezi sa zemljama nastalim raspadom Jugoslavije, Slovenija se pominje dva puta. Prvi put, 21/22. novembra, kad je na samitu NATO u Pragu sa još šest zemalja pozvana da postane članica Zapadne vojne alijanse. Drugi put 1. decembra kad je Janez Drnovšek izabran za predsjednika te zemlje, koja će 2004. godine postati i članica Evropske unije. Drnovšek je ocijenjen kao "arhitekta uspješne slovenačke tranzicije od komunizma ka tržišnoj ekonomiji".
Pregled je zaključen sa 9. decembrom. Da je obuhvatao i događaje poslije tog datuma, nema sumnje da bi Slovenija bila pomenuta još jednom, 12/13. decembra kad je sa još devet zemalja, na samitu EU u Kopenhagenu, svečano pozvana da uđe u članstvo Evropske unije 1. maja 2004. godine.(kraj)
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2002-12-20 DEL PONTE POJAČAVA PRITISAK NA BEOGRAD
- 2002-12-19 SAVET BEZBEDNOSTI PONOVO TRAŽI PUNU SARADNJU SA HAŠKIM TRIBUNALOM
- 2002-12-18 ZAHTEV DA SE BEOGRAD PRINUDI NA SARADNJU
- 2002-12-30 "NATO BEZ POLITIČKE VOLJE DA UHAPSI KARADŽIĆA"
- 2003-01-02 AMERIČKO UPOZORENJE POVODOM (NE)SARADNJE SA HAGOM
- 2003-01-08 NOVA GODINA - NOVA ŠANSA ZA SURADNJU S TRIBUNALOM
TV Tribunal 130
STRADANJA ROBERTA HAUSVIČKE: Zbog čijih "suludih ideja" su ginuli dubrovački mladići
PREPARIRANJE LOGORAŠA: Politička delegacija u poseti Omarskoj
INCIDENT U SUDNICI: Optuženi ne zna šta da radi sa svojim braniocem
PRIJEDOR 1992.: Ludi narod i nemoćni političari
24 BEGUNCA: Spisak potraživanja Karle del Ponte