Home



BELAJ U VAREŠU




Svjedok optužbe Salem Ćoranić na suđenju šestorici bivših lidera bosanskih Hrvata opisao “belaj” koji je zadesio njega i ostale Varešane nakon ulaska bojovnika HVO iz Kiseljaka u Vareš u ljeto 1993. godine. Posljedice sistematskih prebijanja tokom dvosedmičnog zatočeništva na tri različite lokacije osjeća i danas

Salem Ćoranić, svjedok optužbe na suđenju šestorici bivših lidera bosanskih HrvataSalem Ćoranić, svjedok optužbe na suđenju šestorici bivših lidera bosanskih Hrvata

“Znao sam da će biti neki belaj”, naveo je Salem Ćoranić, svjedok optužbe na suđenju šestorici bivših lidera bosanskih Hrvata, opisujući ulazak oko 200 “ustaških bojovnika” iz Kiseljaka u Vareš u ljeto 1993. godine. Radilo se, kako je precizirao, o jedinicama HVO "Apostoli" i "Maturice". Bilo je to vrijeme, dodao je svjedok, kada je svima u Bosni bilo dobro poznato da će “biti belaja” čim dođu neke jedinice “sa strane”.

Ćoranić je bio pripadnik jedinice ABiH koja je zajedno sa svim predstavnicima lokalne vlasti nakon ulaska HVO iz Vareša premeštena u Dabravinu. U julu 1993. svedok je ranjen i prebačen u bolnicu a u septembru dobija odsustvo i vraća se kući u Vareš .

"Belaj", koji je u sudnici opisao kao "nešto jako ružno”, je Ćoranića i njegovu porodicu zadesio 23. oktobra kada su trojica maskiranih vojnika sa oznakama HVO silom upali u njegovu kuću tražeći dragocjenosti.

“Pošto nisam imao ni para, ni zlata ni oružja nisam im imao šta dati”, naveo je svjedok i opisao kako su ga potom vojnici HVO, uz psovke i poluobučenog, istjerali iz kuće i natjerali da jedan kilometar trči bos, s pognutom glavom i rukama u podignutim u vis.

Odveden je u fiskulturnu salu škole “Ivan Goran Kovačić” u kojoj je već bilo stotinjak zatočenih Varešana. Jedan od njih, Ibro Likić, ležao je na podu krvav i "vidno pretučen". Ista sudbina je ubrzo zadesila i Ćoranića. Tokom sistematskih prebijanja zadobio je teške povrede, slomljena su mu rebra, izbijena dva zuba i zadobio je više naprslina na lobanji zbog čega i danas trpi jake glavobolje.

Pošto se broj zatočenika u fiskulturnoj sali uskoro utrostručio, svjedok je nakon nekoliko dana zajedno sa još oko 160 vojno sposobnih zatvorenika premješten u školu “Vladimir Nazor” gdje su batinjanja i nepodnošljivi životni uslovi bez vode i hrane nastavljeni. Kada se pročulo da bi školu, pretvorenu u zatočenički centar, mogli posjetiti predstavnici Međunarodnog crvenog krsta i UNPROFOR, HVO je pretučene zatvorenike premiještao iz prostorije u prostoriju. “Htjeli su da nas sakriju”, rekao je svjedok.

U grupi od oko 25 zatočenika koji su stalno bili premlaćivani, Ćoranić je uskoro prebačen i na treće mesto – podrum zgrade u Mejdanu, oko tri kilometra od Vareša. Tamo je proveo tri do četiri dana nakon čega je, sa cijelom grupom, uspio pobjeći i potražiti zaštitu od UNPROFOR.

“Ne želeći dosipati so na ranu”, kako je to kazao optuženi Slobodan Praljak, odbrana je u unakrsnom ispitivanju uglavnom postavljala pitanja o progonu Hrvata iz Kaknja i Vareša te o prisustvu “mudžahedinskih” jedinica na tom prostoru, o čemu svjedok nije mnogo govorio jer, kako je naveo, nije imao saznanja o tome.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 314

GLAS ŽRTAVA: Belaj u Varešu i masakr u Stupnom Dolu
OD BOLNICE DO STRATIŠTA: Ranjeni, lečeni, pogubljeni
ČAS ISTORIJE: Kako su se zvali Bosanci dok su bili na Karpatima
UKRATKO: Tri kosovska i jedan makedonski postupak
ZAVRŠNE REČI: Šta želi i za čim žali "Vukovarska trojka"