Home



SUDIJE SE OGRADILE OD PREDSJEDAVAJUĆEG VIJEĆA




Nakon prošlonedjeljne izjave sudije Antonetija da "90 do 95 posto sudijskih pitanja ide u prilog odbrane" od predsedavajućeg su se ogradila ostala dvojica sudija Pretresnog vijeća dok je tužilac rekao da je – nakon te izjave - poželio “nestati” iz sudnice od stida

Arpad Prandler, sudija TribunalaArpad Prandler, sudija Tribunala

Francuski sudija Žan-Klod Antoneti/Jean-Claude Antonetti, koji predsjedava suđenjem šestorici bivših čelnika Herceg Bosne, na neobičan je način prošle sedmice pokušao odgovoriti na protest odbrane zbog čestog uključivanja vijeća u ispitivanje svjedoka i poziv da bi, zbog toga, trebalo da “razmisli o sopstvenom izuzeću.”

Antonetiju nije jasno zašto odbrana smatra da su pitanja koja postavljaju sudije “pristrasna” i da “ometaju zamišljeni tok ispitivanja” kad, kako je rekao, čak "u 90 do 95 posto slučajeva sudijska pitanja idu u prilog odbrane”.

Na početku današnje rasprave, mađarski sudija Arpad Prandler se u svoje i u ime kolege Stefana Treksela/Trechsel iz Švajcarske ogradio od takve izjave predsedavajućeg vijeća, rekavši da sudije ne vode nikakve evidencije o procentima pitanja ili odgovora na njihova pitanja i da ona, barem što se njih dvojice tiče, ne idu u prilog niti jedne strane. On je naglasio da je ključna zadaća Vijeća da suđenje bude pravično.

Nakon ove ograde, sudija Antoneti je ukazao da se radi o "grešci u prijevodu" i njegovom "lapsusu linguae", te da je on, zapravo, mislio reći da “odgovori svjedoka na sudijska pitanja često idu u prilog odbrane."

Pitanje “pravičnosti” duboko je uznemirilo i tužioca Keneta Skota/Kennet Scott, koji je kazao da je prošle sedmice sjedio pognute glave jer je “naprosto želio nestati” iz sudnice “zbog stida” koji je osjećao slušajući suca Antonetija.

“Ako neko iz Pretresnog vijeća želi zastupati teze odbrane”, rekao je tužilac Skot, “neka onda siđe i sjedne pored advokata odbrane”. Naglasivši da žrtve i međunarodna zajednica koje on zastupa pred Sudom “imaju jednako pravo na pravično suđenje kao i optuženi” Skot je napomenuo da suci ne mogu istovremeno suditi, optuživati i braniti.

Nakon što je tužilac kazao da često razmišlja o tome kako bi bilo da u sudnici nasuprot šestorice optuženih stalno sjedi i šest žrtava koje bi imale jednako pravo da postavljaju pitanja koja žele, pobunio se Slobodan Praljak naglasivši da niko nije kriv do pravosnažne presude. Njegovo glasno razmišljanje o pravdi koja, po njemu, nije ista za njega i za američkog tužioca, prekinuo je sudija Treksel ocijenivši da optuženi imaju pravo da postavljaju pitanja svjedocima ali da u ovakvim situacijma riječ mogu imati samo njihovi advokati.

Suđenje šestorici bivših čelnika Herceg Bosne je zatim nastavljeno svjedočenjem Salema Ćeranića iz opštine Vareš.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 314

GLAS ŽRTAVA: Belaj u Varešu i masakr u Stupnom Dolu
OD BOLNICE DO STRATIŠTA: Ranjeni, lečeni, pogubljeni
ČAS ISTORIJE: Kako su se zvali Bosanci dok su bili na Karpatima
UKRATKO: Tri kosovska i jedan makedonski postupak
ZAVRŠNE REČI: Šta želi i za čim žali "Vukovarska trojka"