Home



KRAJIŠNIK – "PRIVREDNIK BEZ VLASTI"




Svedok odbrane Momčila Krajišnika odgovornost prebacuje na političare SDS koji su već osuđeni, nalaze se u bekstvu ili više nisu među živima. Osim toga, bivši ministar u vladi bosanskih Srba tvrdio da prvi put čuje za "varijante A i B" i da za logore na Palama nije znao.

Božidar Antić, svjedok odbrane KrajišnikaBožidar Antić, svjedok odbrane Krajišnika

"Vojsku Republike Srpske tokom 1992. godine kontrolisalo je obično, a ne prošireno predsedništvo", izjavio je na suđenju Momčilu Krajišniku svedok odbrane Božidar Antić. Tada ministar privrede u Vladi Srpske republike BiH (SRBiH), Antić je objasnio da su u "običnom predsedništvu" bili Radovan Karadžić, Nikola Koljević i Biljana Plavšić, a da je "prošireno predsedništvo", čiji je član bio Krajišnik, bilo telo "konsultativnog tipa". Na taj način potvrdio je tezu odbrane da optuženi u rukama nije imao poluge izvršne vlasti.

Tokom dokaznog postupka optužbe, nekoliko SDS "insajdera" je svedočilo da je Krajišnik bio nesumljivo "broj dva" u političkom vrhu na Palama, odmah iza Karadžića ili uporedo s njim. Prema Milanu Trbojeviću, koji je u prvoj ratnoj vladi bosanskih Srba bio Antićev ministarski kolega, Karadžić i Krajišnik su bili "dva čoveka u jednom telu" i imali su "skoro apsolutnu vlast nad vojskom, policijom i pravosuđem". Antić, međutim, tvrdi da Krajišnik nije učestvovao u radu izvršne vlasti, a da se on sa optuženim, kao "uglednim privrednikom", sastajao "samo da bi se konsultovao u vezi sa funkcionisanjem privrede". On je Krajišnika opisao kao pomirljivog političara "sa kojim su Muslimani želeli da pregovaraju."

Antić je danas rekao da prvi put čuje za "Uputstvo o organizovanju i djelovanju organa srpskog naroda u Bosni i Hercegovini u vanrednim okolnostima", dokument SDS-a iz decembra 1991. koji je, prema navodima optužnice, "poslužio kao nacrt projekta preuzimanja vlasti u opštinama, kao i za stvaranje kriznih štabova". "Varijanta A" predviđala je način preuzimanja vlasti u opštinama u kojima Srbi imaju većinu, a "varijanta B" u opštinama u kojima su Srbi bili manjina.

Nakon što je vladina komisija u leto 1992. podnela izveštaj o postojanju zatočeničkih objekata za Muslimane i Hrvate, vlada je, tvrdio je Antić, donela odluku o njihovom zatvaranju. Rekao je da "misli da su i ukinuti vrlo brzo." Iako je sedište Vlade bosanskih Srba bilo na Palama, bivši ministar tvrdi da nije čuo za pet logora za nesrbe u ovoj sarajevskoj opštini koji se – među ukupno 400 zatočeničkih objekata – navode u optužnici protiv Krajišnika.

Pred kraj današnje sednice tužilaštvo je počelo sa unakrsnim ispitivanjem, koje će se sutra nastaviti.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 255

GENERAL PROTIV GENERALA: Dve verzije jednog sastanka kod predsednika
"ŠESTORKA" IZ HERCEG-BOSNE: Da li se Tuđmanu sudi u odsustvu?
VUKOVARSKA TROJKA: Pogled na bolnicu sa srpske strane Dunava
ODVOJENO ILI ZAJEDNO: Jedno ili četiri suđenja za zločine u Srebrenici
PRITVORENIK I ZATVORENICA: Da li će Krajišnik tužiti Plavšićevu ili će je zvati da ga brani